“Umudun ve kendini güvende hissetmenin vatanı”da diyor Charles Dickens. Denizi ayrı, havasıve doğası ayrı bambaşka bir diyar… Eğitim,çevre ve sağlık gibi hayati konulara dünyanın... Bambaşka bir yer arıyorsanız, doğru yerdesiniz…

kanada-haber-1

“Umudun ve kendini güvende hissetmenin vatanı”da diyor Charles Dickens. Denizi ayrı, havasıve doğası ayrı bambaşka bir diyar… Eğitim,çevre ve sağlık gibi hayati konulara dünyanın ençok özen gösteren ülkesi de diyebiliriz Kanada için. Doğasını koruyan ve bununla dünyaya örnek olan; tüm eğitim süreçlerinin devlet denetiminde olduğu Kanada, insan yaşamının kalitesine gereken önemi veren sayılı ülkelerin başında geliyor.Dünyadaki hemen hemen tüm etnik gruplarıda barındırarak kültürel zenginliğini katlayan Kanada, hem yaşam hem de eğitim yönünden isabetli bir tercih.

Amerika ve İngiltere gibi ülkelere göre eğitim ve yaşam maliyetlerinin daha ucuz oluşu, Kanada’nın ilk akla gelen ve bilinen özellikleri arasındadır.

Kanada, diğer dünya ülkelerine göre kapılarını öğrencilere ve göçmenlere daha kolay açabilen ve bu yapıyı toplumsal hayata entegre edecek yasaları doğru uygulamayı başarabilmiş bir ülke.

Kanada, Amerika’nın kuzeyinde, Atlantik vePasifik okyanusları arasında yer alır; yüzölçümü olarak dünyanın en büyük ikinci ülkesidir. Yaklaşık 34 milyon nüfusa sahip olan Kanada’da bölgeler kendi aralarında iklim, coğrafi özellikler ve yaşam tarzı açısından farklılık gösterir. Kanada’nın iklimi,bilindiği gibi sürekli soğuk ve karlı havalardan ibaretdeğil; kışı yaşadığı gibi yaz mevsimini ve geçiş mevsimlerini de yaşayan bir iklime sahip. Yazın otuz beş derecenin üzerine çıkan sıcaklıklar da görülmektedir. Bahar mevsimleri ise Kanada’nın nadir doğasının kendini en güzel gösterdiği zamanlardır. İklim koşulları nedeniyle nüfusun çoğu güney bölgelerine; Fransızca konuşan nüfusun büyük bir kısmı ise Quebec bölgesine yerleşmiştir.Son yıllarda eğitim, gelir dağılımı ve yaşam standartları gibi değerleri göz önünde bulunduran Birleşmiş Milletler, Kanada’yı “yaşamak ve eğitim görmek için dünyanın en iyi yeri’’ olarak tanımlamaktadır. Bu olgunun zamanla farkına varan Türkiye’de ailelerin, 2005 yılından bu yana her yıl artan oranda, çocuklarının eğitimi için Kanada’yı tercih ettiğini Türkiye eğitim raporlarında görebilmek mümkün.* Yabancı öğrencilere sıcak yaklaşımıyla da bilinen Kanada’yı “öğrenci ülkesi”olarak da tanımlayabiliriz.

Kanada’nın dikkat çeken en önemli özellikleri

Amerika ve İngiltere gibi ülkelere göre eğitim ve yaşam maliyetlerinin daha ucuz oluşu,Kanada’nın ilk akla gelen ve bilinen özellikleri arasındadır.

En önemli yaşam dinamiklerinden eğitime ayrılan bütçenin sağladığı yüksek kaliteyle birlikte Amerikave İngiltere gibi ülkelere göre eğitim ve yaşam maliyetlerinin daha ucuz oluşu, Kanada’nınilk akla gelen ve bilinen özellikleri arasında.

Kanada, çok kültürlü ulus politikasını kabul edenve iki resmi dili olan bir ülkedir. Bu etnik ve kültürel zenginlik, yabancı öğrenciler açısından iki dil öğrenebilme şansı, Kanada’yı diğer ülkelerdenayıran önemli özellikler arasındadır. İngilizce öğrenmekisteyen Türk öğrenciler tercihlerini daha çok Toronto ve Vancouver’dan yana kullanırken,Fransızca öğrenmek isteyenlerin tercihi Ottawave Montreal’dir.

Uluslararası öğrenci sayısı oldukça yüksek olan Kanada, yabancı öğrenciler için barınma, çalışma hakları gibi sosyal haklar bağlamında etkili düzenlemeler gerçekleştirmiştir.

2012 yılında Mercer Resource Consulting tarafından gerçekleştirilen yaşam kalite endeksi araştırmasına göre dünyada yaşanılır ilk 30 şehiriçerisinde 5 farklı Kanada şehri yer almaktadır. Kanada bu özelliği nedeniyle de, çocuklarının eğitimini planlarken güven ve huzura önem veren ailelerin öncelikli tercihleri arasındadır.