KANADA’NIN İŞ GARANTİLİ İLK 10 MESLEĞİ: 2019’A ÖZEL GÜNCELLENMİŞ LİSTE KANADA’NIN İŞ GARANTİLİ İLK 10 MESLEĞİ: 2019’A ÖZEL GÜNCELLENMİŞ LİSTE
Bir kariyer yolu seçmek hayatımızdaki en zor kararlardan biridir. Yetenekleriniz ve ilgi alanlarınız elbette kilit faktörler olmalı. Kanada’nın en iyi işleri sıralaması, maaşları, istihdam... KANADA’NIN İŞ GARANTİLİ İLK 10 MESLEĞİ: 2019’A ÖZEL GÜNCELLENMİŞ LİSTE

Bir kariyer yolu seçmek hayatımızdaki en zor kararlardan biridir. Yetenekleriniz ve ilgi alanlarınız elbette kilit faktörler olmalı. Kanada’nın en iyi işleri sıralaması, maaşları, istihdam artışı ve geleceğe vadettikleri açısından ilginizi çekecek…

2019’da hangi meslekler en büyük kariyer fırsatlarına sahip oldu ve olmaya devam edecek? Hangi meslekler yükselişte? Bu mesleklerdeki istihdam konusunda beş yıl içinde ne gibi değişimler olacak? Hem sevdiğiniz, ilgi alanınız olan bir işi yapıp hem çok para kazanmak mümkün mü? Bu işlerden birine sahip olmanız için yapmanız gerekenler neler? İşte Kanada’nın şu an için en iyi istihdam seçeneklerinin bir listesi.

 

Pratisyen Hemşire (Nurse Practitioner)

İş tanımı: Nüfus yaşlandıkça, sağlık sektöründe kariyer talepleri artıyor. Pratisyen hemşireler, doktorlar ve diğer profesyonellerle birlikte çalışır. Bu iş kategorisinde hekim asistanları ve ebeler de bulunur. Bu alandaki insanlar hastanelerde, kliniklerde veya doğum merkezlerinde çalışabilirler.

İş yeterlilikleri: Bu işler için gerekenler işin türüne bağlı olarak değişir. Hemşire pratisyenleri genellikle hemşirelikte yüksek lisans derecesine ihtiyaç duyarken, doktor asistanları ve ebeler sadece ilgili programlarda üniversite diplomasına ihtiyaç duyarlar.

Maaş: Bu meslek kategorisindeki kişiler, ortalama yıllık 104.000 Kanada doları maaş alıyor.

Kariyer fırsatı: Bu alanda çalışan kişi sayısı son beş yılda %75 arttı. 2024 itibariyle, Kanada Hükümeti bu alanda iş arayanlar için daha fazla iş olanağı yaratmayı öngörmektedir.

 

Diş Hekimi (Dentist)

İş tanımı: Diş hekimleri, dişleriniz ve ağız sağlığınızla ilgili hastalıkları teşhis eder ve tedavi yöntemleri uygular.

İş yeterlilikleri: Dört yıllık bir dişçilik öncesi üniversite eğitimine veya Quebec’te, bilim üzerine bir kolej diplomasına ihtiyacınız olacak. Bundan sonra, bir diş programından üniversite diploması almanız gerekir. Ayrıca, diplomanızın bir il veya bölge düzenleyici kurum tarafından ruhsatlandırılmış olması gerekir. Uzmanlık için de ek eğitim gerekli.

Maaş: Bir dişçinin ortalama yıllık geliri 93.600 Kanada dolarıdır.

Kariyer fırsatı: Kanada’da son beş yılda dişçi sayısı %63 arttı. Hükümet, 2024 yılına kadar bu alanda iş arayan insanların daha fazla iş olanağının olacağını öngörüyor

 

Kamu Hizmetleri Müdürü (Utilities Manager)

İş tanımı: Su, elektrik, doğalgaz gibi konularla ilgilenirler. Kamu sektöründe veya özel sektörde çalışan kamu hizmeti yöneticileri, gerek yeşil alan gerekse diğer insanlara ulaştırılması gereken kaynakların dağıtımını yönetir.

İş yeterlilikleri: Seçtiğiniz alanla ilgili bir lisans derecesi veya diploma (Enerji santralleri için elektrik mühendisliği, doğalgaz dağıtımı için petrol ve gaz mühendisliği vb.). Ayrıca, çalışmaya başlarken bir tür staj yapmanız gerekir.

Maaş: Çalıştığı alan ve bulunduğu bölgeye bağlı olarak yıllık ortalama gelir yaklaşık 114.000 Kanada dolarıdır.

Kariyer fırsatı: Bu alan da 2024’te 3.100 yeni iş alanına karşılık yalnızca 2.900 çalışan olacağı ihtimaliyle gelecek vadediyor. Fakat bu üst düzey pozisyonda çalışabilmek için gerçekten iyi bir tecrübe sahibi olunması bekleniyor.

 

Güç Sistemleri Elektrikçisi (Power Systems Electrician)

İş tanımı: Bu uzmanlar, elektrik şebekesinin çalışmasını sağlayan ekipmanı kurar, bakımını yapar, test eder ve onarır.

İş yeterlilikleri: Bu iş genellikle lise diploması ve dört yıllık çıraklık programının tamamlanmasını gerektirir.

Maaş: Güç sistemleri elektrikçileri ortalama yıllık 86.000 Kanada dolar maaş alıyor.

Kariyer fırsatı: Kanada Hükümeti bu alanda beş yıl sonra, dengeli sayıda iş imkânı ve çalışan olacağını öngörüyor.

 

Madencilik ve Taşocağı Sorumlusu (Mining & Quarrying Supervisor)

İş tanımı: Bir madencilik ve taşocağı sorumlusu, kömür, mineral ve cevherleri yeraltından çıkaran çalışanları denetler. Bu denetçiler ağır makine çalıştırabilir, işçi güvenliğini izleyebilir ve malzeme siparişi vb. idari işler yapabilirler.

İş yeterlilikleri: En azından orta öğretimi tamamlamanız gerekir. Bunun yanında bazı pozisyonlar madencilik veya mühendislik alanında bir kolej veya üniversite programını bitirmenizi gerektirebilir. Özellikle süpervizör rollerinin çoğu, bu alanda birkaç yıllık deneyim gerektiriyor. Birçok il ve bölge, yeraltı veya kömür madenciliği süpervizörü gibi pozisyonlar için sertifika almanızı bekler.

Maaş: Bu iş alanı için ortalama yıllık maaş 83.200 Kanada doları ve son beş yılda % 25 ücret artışı görülüyor.

Kariyer fırsatı: Madenciliğin Kanada ekonomisinde büyük rol oynadığı bir sır değil. Meslek, çalışanlarında son beş yılda % 29 artış kaydedildi.

 

Boru Tesisat Şefi (Pipe Fitting Supervisor)

İş tanımı: Boru tesisat şefleri, evlerden büyük endüstriyel veya ticari tesislere kadar ısı, yağ ve su sistemlerini koordine eder. Malzeme sipariş eder, iş planlaması yapar ve her şeyin güvenli bir şekilde çalıştığından emin olurlar.

İş yeterlilikleri: En azından ortaokul bitirmeniz gerekir. Bir çıraklık döneminin ardından sertifika alıp, ardından tecrübe kazanmanız gerekecek.

Maaş: Yıllık ortalama maaşı yaklaşık 81.000 Kanada doları civarındadır ve tecrübe kazanıncaya kadar daha düşük bir gelir kaçınılmazdır.

Kariyer fırsatı: Son beş yılda, bu işte çalışan kişi sayısı %51 arttı.

 

Mühendislik Müdürü (Engineering Manager)

İş tanımı: Mühendislik yöneticileri projeleri planlar, denetler ve değerlendirir. Danışmanlık firmaları ve bilimsel araştırma şirketleri dahil, hem özel hem de kamu sektöründe çalışabilirler.

İş yeterlilikleri: İdeal olarak bir denetleyici rolü olan bazı deneyimlerin yanı sıra çoğu pozisyon için mühendislik lisans derecesine ihtiyacınız olacak. Ayrıca, çalıştığınız il veya bölge tarafından Profesyonel Mühendis (P. Müh.) olarak lisans alınması da gereklidir.

Maaş: Mühendislik yöneticileri ortalama yıllık yaklaşık 106.000 Kanada doları kazanıyor.

Kariyer fırsatı: 2024 itibariyle, hükümet iş arayanlardan biraz daha fazla iş olmasını bekliyor.

 

Bilimsel Araştırma Yöneticisi (Scientific Research Manager)

İş tanımı: Bir mimarlık firması, istatistiksel bir hizmet veya bir bilim departmanında olabilecek teknik çalışmaları denetleyeceksiniz. Firmanın veya departmanın faaliyetlerini planlayacak ve yönetecek, teknik çalışmaları tayin edip gözden geçirecek ve personel işe alımını yapacaksınız.

İş yeterlilikleri: Mimari veya peyzaj mimarlığında çalışıyorsanız, ilgili lisans derecesine ihtiyacınız olacak. Bilimsel araştırma yöneticilerinin, bilim dalında yüksek lisans veya doktora derecesi olmalı. Elbette birkaç yıl bile olsa tecrübe de gerekli.

Maaş: Bilimsel araştırma yöneticisi için yıllık ortalama gelir 102.000 Kanada doları.

Kariyer fırsatı: Beş yıl sonra, hükümet iş arayanların sayısının iş olanaklarından daha az olacağını düşünüyor.

 

Kamu Yönetimi Direktörü (Public Administration Director)

İş tanımı: Kamu yönetimi direktörleri, politikaların ve programların uygulanmasını sağlayan geniş çaplı devlet hizmetleri kollarına liderlik eder. Bu programları geliştirmek, bütçeleri izlemek ve planlamak, personel istihdam etmek ve eğitmek anlamına geliyor.

İş yeterlilikleri: Alanında uzun yıllara dayanan deneyimin yanı sıra, sosyal bilimler, hukuk veya işletme alanlarının en az birinden lisans derecesinde diploma gerekir.

Maaş: Yıllık ortalama 110.000 Kanada doları ile devlet bürokrasisindeki en yüksek ücretli işlerden biridir. Kamu yönetimi direktörlerinin ücretlerinde son beş yılda % 13 artış oldu.

Kariyer fırsatı: Hükümetlerin önceliğine göre, ayrılan bütçeye ve hangi siyasi partinin sorumlu olduğuna bağlı olarak programlar oluşturulur. Bu nedenle bazı iş olanakları diğerlerinden daha az karlı olabilir.

 

Şantiye Şefi (Construction Manager)

İş tanımı: Şantiye şefleri, inşaat ekiplerini denetler, projelerin organize edilmesini ve tamamlanmasını sağlar.

İş yeterlilikleri: İnşaat mühendisliği veya inşaat teknolojisi alanında üniversite diplomasına ihtiyacınız olacak.

Maaş: Yine tecrübenin önemli olduğunu belirtmeliyiz. Bu meslek sahiplerinin son beş yılda gelirleri %14 oranında arttı ve ortalama gelirleri 83.000 Kanada doları.

Kariyer fırsatı: Son yıllarda inşaat yöneticilerinin sayısında artış eğilimi görülüyor, ancak istihdamı ekonomik büyümeye büyük ölçüde bağlı.

 

 

Yazı: Ciran Derya AYGÜL