Okuma Tavsiyesi: Kanadalı Yazar Alice Munro Okuma Tavsiyesi: Kanadalı Yazar Alice Munro
Bir ülkeyi, insanlarını, kültürünü, yaşam ve düşünce tarzını anlamanın en güzel yollarından biri o ülkenin havasını solumuş, toprağında büyümüş yazarlarının kitaplarında kendini kaybetmektir. Kanadalı,... Okuma Tavsiyesi: Kanadalı Yazar Alice Munro

Bir ülkeyi, insanlarını, kültürünü, yaşam ve düşünce tarzını anlamanın en güzel yollarından biri o ülkenin havasını solumuş, toprağında büyümüş yazarlarının kitaplarında kendini kaybetmektir. Kanadalı, Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Alice Munro’nun kitaplarının mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

1931 senesinde Kanada’da Ontario, Wingham’da doğdu. Babası çiftçi, annesi öğretmen olan Munro burada büyüdü. Ontario Üniversitesi’nde gazetecilik ve İngiliz dili eğitimi gördü. Munro, 2013 yılında aldığı ödülle Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülen 13. kadın yazar oldu. Kimi eleştirmenlerin “Kanada’nın Çehov’u” olarak nitelendirdiği Alice Munro’nun hikâyelerinin çoğu küçük kasabalardaki hayata ve insani durumlara ışık tutuyor.

“Sonunda er geç ayrılık olsa bile, sevgi ve barış içinde geçirilen her an buna değer…”

Alice Munro, Bazı Kadınlar

Alice Munro’nun, Edebiyat Nobel Ödülü’nü aldığında “öykü alanında çığır açtığı ve öykü mimarisini zamanda yaptığı ileri ve geri gidişlerle tamamen yenilediği” belirtilmiştir. İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi aynı zamanda “Çağdaş Hikâyenin Ustası” olduğunu belirtmiştir Munro’nun ödülü alma sebebini açıklarken. Üç çocuk annesi olan Munro 2009 yılı Man Booker Uluslararası Ödülü, 1998 ve 2004 yılları Giller Ödülü ve 1968, 1978 ve 1986 Governor General’s Ödülü’nü kazanmıştır.

Yazarın, “Bazı Kadınlar”, “Çocuklar Kalıyor”, “Nefret, Arkadaşlık, Flört, Aşk, Evlilik”, “Sevgili Hayat”, “Açık Sırlar”, “Gençlik Arkadaşım”, “Kaçak” ve “Firar” gibi Türkçeye çevrilmiş kitapları bulunmaktadır.

“Nefret, Arkadaşlık, Flört, Aşk, Evlilik” adıyla dilimize kazandırılan kitapla Alice Munro, bu kitabındaki soluksuz okunan dokuz öyküsüyle de gerçekten günümüzün en usta öykü yazarlarından biri olduğunu kanıtlamıştır. Kitabın film uyarlaması 2013 Toronto Film Festivali’nde ilk kez izleyiciyle buluşmuştur.

EduLife Canada