Kanada Milli Günü Ankara’da Kutlandı Kanada Milli Günü Ankara’da Kutlandı
Kanada Milli Günü ve Kanada ile Türkiye arasında diplomatik ilişkilerin tesisin 75. yıl dönümü Ankara’da düzenlenen resepsiyonla kutlandı. Kanada’nın Ankara Büyükelçisi Chris Cooter ile... Kanada Milli Günü Ankara’da Kutlandı

Kanada Milli Günü ve Kanada ile Türkiye arasında diplomatik ilişkilerin tesisin 75. yıl dönümü Ankara’da düzenlenen resepsiyonla kutlandı.

Kanada’nın Ankara Büyükelçisi Chris Cooter ile eşi Karen Blumenschein’in büyükelçilik konutunda ev sahipliği yaptığı resepsiyona, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü başta olmak üzere çok sayıda misyon şefi ile iş, sanat camiasından isimler katıldı.

İki ülke milli marşlarının okunmasıyla başlayan etkinlikte bir konuşma yapan Bakan Özlü, Kanada ile diplomatik ilişkilerin 75. yılını ve milli günü dolayısıyla Kanada’yı tebrik ettiğini söyledi.

Resepsiyonun ev sahibi Büyükelçi Cooter da bu senenin Türkiye ile diplomatik ilişkilerinin 75. yıl dönümü olduğuna dikkati çekerek, “Bu yıl dönümünü somutlaştırmak için Gelibolu’da hayatlarını kaybeden Caribou Alayı askerleri için bir anıt dikeceğiz. Ayrıca Türkiye’de bu alayın memleketi olan New Foundland’da bir anıt dikecek” dedi.

Bunun her iki ülke için önemli bir dönüm noktası olacağını belirten Cooter, “İki G20 ülkesi olarak daha fazla ortak işe imza atmalıyız. Yapacak çok iş, birbirimizden öğreneceğimiz çok şey var. Bu çalışmaların hali hazırda yürüyor olması bizi memnun ediyor.” diye konuştu.

eğitim aldığını anımsatarak, “İlişkilerimizin ilerlemesinin bir diğer sebebi ise birbirimizin iş dünyalarına yatırım yapmamız, ileri teknolojinin paylaşımında ortak olmamız ve küresel rekabette dayanışma içinde olmamız” ifadesini kullandı.

Kanada ve Türkiye’nin uluslararası arenada birlikte çalıştığını dile getiren Chris Cooter, “Türkiye gibi biz de mültecilere yardım etme konusuna kendimizi adadık. Bu mülteciler arasında Myanmar’daki Arakanlılar da var. Bunun yanı sıra kimyasal silahların kullanılmasıyla mücadele ediyoruz. Bunun korkunç sonuçlarını komşu ülke Suriye’de gördük” yorumunu yaptı.

“Türk halkını ve hükümetini gerçekleşen seçimlerden ötürü tebrik ederim” diyen Kanada’nın Ankara Büyükelçisi, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Her demokrasinin zorluklarla karşılaştığını biliyoruz. Mesela Kanada’da bizim hedefimiz kutuplaşmadan ziyade dahil etme, korkudan ziyade rasyonel tartışma ortamı. Biz, uzlaşmayı takdir ediyor, köprüler kurmayı umut ediyoruz, duvarlar değil. Ortak bir ülke olarak biz Türkiye’nin kendi geleceğine tartışarak kendisinin karar vermesi gerektiğine inanıyoruz. Demokrasi konusunda, diyalog içerisinde olarak birbirimizden dersler çıkarmaya daima hazırız.”

Resepsiyon, Bakan Özlü ve Büyükelçi Cooter’ın konuşmasının ardından verilen konserle devam etti.