Masalın dili evrenseldir. Her kültürün kendine ait mitleri, masal gürleri vardır, fakat paylaşılan duygular ortaktır. Kanada hükümeti tarafından da desteklenen Kardeş Masallar Projesi’nin kahramanlarından,... Bir Varmış Bir Yokmuş

masal2

Masalın dili evrenseldir. Her kültürün kendine ait mitleri, masal gürleri vardır, fakat paylaşılan duygular ortaktır. Kanada hükümeti tarafından da desteklenen Kardeş Masallar Projesi’nin kahramanlarından, Masal Anası olarak da bilinen Deniz Soruklu Evren, güler yüzü ve ancak çocuklarda eşine rastlayacağınız yüksek enerjisi ile bizi de büyüledi.

Kanada hükümetinin de desteğiyle gerçekleşen Hayata Destek Derneği Çocuk Koruma Programı ve Türkiye’de kamp dışında yaşayan Suriyelilere yönelik koruma ve destek amaçlı insani yardım projeleri sayesinde, Kardeş Masallar Projesi, mevsimlik gezici tarımda çalışan çocuklar, savaşın yaralarını sarmaya çalışan anneler ve beraber hayal kurmanın büyüsünü paylaşan Türk ve Suriyeli çocuklar ile buluştu.

Deniz Soruklu Evren, oyunculuk ve yaratıcı drama liderliği üzerine uzun bir eğitim deneyimi sonrasında yarattığı Kardeş Masallar Projesi ile insanlığın ortak mirası masalları kullanarak farklı kültürlerden gelen, farklı dilleri konuşan insanların, özellikle çocukların, aralarındaki tüm engelleri kaldırarak iletişim kurmalarını ve bedenleriyle, mimikleriyle, çizdikleriyle, ritimleriyle ortak bir dil oluşturmalarını sağladı.

Çocukların yaralarını sarmak üzere imdada koşan masallar, Kardeş Masallar Projesi ile üç dilde, Türk ve Suriyeli çocuklara aynı anda dokunarak Antakya, Mardin ve İstanbul’da, mevsimlik tarım göçünün en yoğun gözlendiği Şanlıurfa’nın Viranşehir bölgesinde ve Diyarbakır Fidanlık Ezidi Kampı’nda yolculuğunu sürdürdü. Bu alanlarda birçok çocukla el ele, göz göze oturuldu, masalın tılsımıyla oyunlar oynandı, söyleşildi, eğlenildi. Masal Anası Deniz hikayeler anlatırken, onların hikayeleri de anlatıcıya ulaştı. Kardeş Masallar ile onların travmalarını aşmasına yardımcı olmaya çalışırken her tanışıklıkta anlatıcı da zenginleşti; onların sadece acılarına değil, hayallerine, umutlarına, dirençlerine tanıklık etme şansı buldu.

masal1

Gülümsemek, gülmek Masal Anası Deniz’in hikayesinde en güzel varoluş şekli ve kendisinin en büyük hayali, bu projeyi Kanada da dahil olmak üzere dünyanın her yerine Sessiz Masallar olarak taşımak.

EduLife Canada Magazine