Kanada, dijital dünyanın en büyük ihtiyacı olan yüksek hızlı internet erişimini vatandaşlık hakları içine aldı. Kanada’nın Toronto kentindeki bilişim üssünün adı Kuzey Silikon Vadisi... Bir Vatandaşlık Hakkı Olarak: Hızlı İnternet Erişimi

Kanada, dijital dünyanın en büyük ihtiyacı olan yüksek hızlı internet erişimini vatandaşlık hakları içine aldı.

Kanada’nın Toronto kentindeki bilişim üssünün adı Kuzey Silikon Vadisi (Silicon Valley North). Bu vadi 600’ün üzerindeki startup’a*, yüksek teknoloji ve Ar-Ge’ye odaklanmış üniversitelere ve farklı alanlardan çok sayıda yatırımcıya ev sahipliği yapıyor. Vadinin ABD’deki Silikon Vadisi’ne uzaklığı ise yaklaşık 4250 km. Dünyada iş yapma kolaylığında 16. sırada olan Kanada’nın sadece Toronto kentinde, 15 bine yakın teknoloji firması ve bu firmalarda çalışan 160 bin kişi bulunuyor.

Telekomünikasyon sektörü oldukça gelişmiş olan Kanada’nın, Teleglobe’un CANTAT 3 kablolu iletişim servisi, alanında dünyada bir ilk. Bu servis, okyanuslar arası multimedya ulaşım ağının yüksek hız ve kapasitede olmasını sağlıyor.

Stentor Alliance telefon şirketi 8 milyar dolar yatırım yaparak en yeni erişim ağı teknolojisini Kanada’nın %80’nine ulaştırmış durumda. Kanada, okulların ve kütüphanelerin internete bağlantı ihtiyacını en önce fark eden ve uygulayan ülke. Kanada’nın başlattığı SchoolNet programı tüm dünyada takip edilen bir uygulama olmuştur. Ayrıca Kanada, dünyada okul ve kütüphanelerini Enformasyon Otobanı’na bağlayan ilk ülkedir.

İletişim ve bilişim teknolojilerinde birçok ilke imza atan ve bu alanda çok sayıda firmanın kendilerine yer bulduğu ülkede, Kanada vatandaşlarını bu yıl bir sürpriz bekliyordu. Bu, dijital dünyanın en büyük ihtiyacı olan yüksek hızlı internet erişiminin, vatandaşlık hakları içine alınmasıydı.

İnternetin kırsal alanlara kadar ulaşması için, 750 milyon dolarlık yatırım kararı alan Kanada, ulusal telekomünikasyon düzenleyicisi CTRC’nin katkılarıyla tüm vatandaşlara bütçe dâhilinde internet hizmeti sağlayacak.

CRTC Başkanı Jean-Pierra Blais bu konuda yaptığı açıklama “Ekonominin, refahın, toplumun ve tüm vatandaşların geleceği önemli hedefler belirlemememize bağlı. Bunlardan biri de tüm Kanadalıları 21’inci yüzyıla bağlamak” şeklindeydi.

CRTC internetin temel hizmetinde de değişikliğe giderek, limitleri 2011 yılında belirlenenin 10 katı olarak belirledi. Böylece, sabit geniş bant hizmetleri dâhilinde Kanadalılar artık en az 50 mbps indirme ve 10 mbps yükleme hızına sahip olacak.

Kanada nüfusunun yüzde 18’ine denk gelen 2 milyon kişi, yüksek hızlı internete sahip değil. CRTC, ayrılan bütçeyi altyapı çalışmaları için kullanacak ve 2021 yılında tüm Kanada vatandaşları yüksek hızlı internete kavuşacak.

*Startup, hem büyüme hem de gelişme özelliklerini taşıyan, farklı projelere ve yeni girişimlere verilen isimdir. İlk defa İngilizce’de kullanılan startup kelimesinin Türkçe içerisinde herhangi bir tam karşılığı bulunmuyor. Yine de startup denildiğinde birçok kişinin ilk aklına gelen tanım “yeni girişim” oluyor.

Yazı: Ciran Derya AYGÜL ÖZTÜRK

EduLife Canada Magazine