KANADA FİLM GÜNLERİ KANADA FİLM GÜNLERİ
Kanada’nın 150. Kuruluş Yıldönümü kutlamaları çerçevesinde, Kanada Büyükelçiliği’nin katkılarıyla, düzenlenen Kanada Film Günleri’nin gösterimleri 19-27 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşti. EduLife Canada dergisi ekibi... KANADA FİLM GÜNLERİ

Kanada’nın 150. Kuruluş Yıldönümü kutlamaları çerçevesinde, Kanada Büyükelçiliği’nin katkılarıyla, düzenlenen Kanada Film Günleri’nin gösterimleri 19-27 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşti.

EduLife Canada dergisi ekibi olarak Kanada Film Günleri açılış resepsiyonuna biz de davetliydik. Oldukça sıcak, Haliç manzarasının bize eşlik ettiği bir ortamda Kanadalı yönetmen Deepa Mehta, samimi tavırları ve konuşması ile davete katılanların yüreğine taht kurdu diyebiliriz.

Kanada Büyükelçisi Saygıdeğer Christopher Cooter’ın açılış konuşması ise şu şekildeydi:

“Kanada Film Günleri’ne hoş geldiniz!

Bu programla bugüne kadar Türkiye’de yapılmış en geniş Kanada sineması seçkisini sunuyoruz. Dokuz günlük programda bir düzineden fazla Kanada lmi Türk izleyiciler ile buluşacak. Programımızda onur konuğu olarak uluslararası saygınlığa sahip Deepa Mehta retrospekti İstanbul Modern Sinema’da izleyici ile buluşacak ve Kanada sinemasındaki kadın sesinin gücünü vurgulayacak.

Kanada Film Günleri Kanada Film Konfederasyonu’nun 150. yılını kutlamak için yıl boyunca düzenlediğimiz etkinliklerin bir parçası. Bu önemli dönüm noktası bize Kanada kültürünü oluşturan birçok kültür, gelenek ve inancı vurgulama ve Kanada sinemasına yansımasını gösterme şansı veriyor.

Zengin ve çeşitli sanatsal mirasıyla Türkiye, Kanada için önemli bir kültürel ortak olmaya devam ediyor. İstanbul’daki Kanada Film Günleri, Kanada’nın 150. yıl kutlamaları çerçevesinde Kanada dışında düzenlenen en kapsamlı etkinlik. Bu da, Kanada’nın Türkiye ile olan kültürel ortaklığına verdiği önemi ortaya koyuyor. Bu kültürel ortaklığın önümüzdeki yıllarda giderek büyüyeceğini umuyoruz.

Başta cömert destekleri için Türk Hava Yolları, ortaklıkları için Başka Sinema, İstanbul Modern (İstanbul Modern Sinema) ve Boğaziçi Üniversitesi olmak üzere, Kanada Film Günleri’nin İstanbul’da gerçekleşmesini mümkün kılan bütün sponsorlarımıza ve ortaklarımıza teşekkür ediyoruz.”

İstanbul’daki Kanada Film Günleri, Kanada’nın 150. yıl kutlamaları çerçevesinde Kanada dışında düzenlenen en kapsamlı etkinlik.

EduLife Canada Magazine