Kanada’nın hikayesini ve isminin geldiği yeri, Manitoba eyaletinde Kanadalı bir Kızılderiliden dinleme şansına eriştik. Kızılderili gizemi ile Kanada’nın adının “Kanata” kelimesinden geldiğini ve bir... Kanata’dan Kanada’ya

Kanada’nın hikayesini ve isminin geldiği yeri, Manitoba eyaletinde Kanadalı bir Kızılderiliden dinleme şansına eriştik. Kızılderili gizemi ile Kanada’nın adının “Kanata” kelimesinden geldiğini ve bir Kızılderili kabilesi olan Huron-Iroquois (First Nations) dilinde “köy”, “yerleşke” anlamında kullanıldığını, ama aslında kendilerinin bu sözcüğü kullanmadaki amaçlarının, gelen herkesin kendisini evinde hissetmesini istemeleri olduğunu açıkladı. Ve bu bizi çok duygulandırdı, çünkü Kanada sizi içine çeken ve bir müddet sonra evet ben başka bir ülkeden geliyorum ama kendimi Kanadalı da hissediyorum ve bununla gurur duyuyorum dedirten dünyanın nadir ülkelerinden biri. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün 2014 yılı için çıkardığı ‘Daha İyi Bir Yaşam İndeksi’nde Kanada sürekli olarak birinci sırada ya da ilk beş ülke arasında yer alıyor. Bununla birlikte Kanada, Kızılderililerden miras “Kanata” adına yakışır bir şekilde dünyanın en konuksever ülkesi olma özelliğine sahip.

Kanada birçok kültüre sahip bir ülke. Kanada’da üç farklı yerli nüfus yaşamakta; First Nations, Inuit ve Metis. Sadece Kanada’da, Kanada’nın yerlileri tarafından konuşulan 50’den fazla dil bulunmakta. “Kanata” kelimesi daha önce şu anki adı Québec City olan Stadacona için kullanılmış. Daha sonra 1982 Kanada Yasası ile ülkenin adı sadece “Kanada” olarak kullanılmaya başlanmış.

9,98 milyon km2 ’lik yüzölçümü ile dünyanın ikinci büyük yüz ölçümüne sahip olan Kanada’nın nüfusu sadece 35 milyon. Kanada’nın iki resmi dili İngilizce ve Fransızca. Son derece zengin doğal kaynaklara sahip olan Kanada’da, geniş alanlara yayılan verimli topaklar, ülkeyi saran orman kuşakları, zengin balıkçılık sahaları ve maden yatakları bulunuyor. Bu kaynaklar sanayiye gerekli hammaddeyi sağlıyor. Kanada, ilaçtan dokumaya, elektronik aletlerden tarım aletlerine, uçaktan otomobile kadar çok çeşitli sanayi ürününü üreten bir güce sahip. Sanayinin gelişmesinde büyük rolü olan enerji kaynakları ülkede bol, işletilmesi kolay ve ucuz. En fazla ihracat yaptığı ülkeler ABD, İngiltere ve Japonya. En fazla ithalatı yine bu üç ülkeden yapıyor.

Akçaağaç yaprağı Kanada’nın sembolü. 1700’lerin başında kullanılmaya başlanan bu sembol 25 Nisan 1996 tarihinde Kanada’nın ulusal sembolü olarak ilan edilmiş. Bu sembol eski ve şu anki bayrağında ve Kanada armasında kullanılmakta. Ülkenin tanınan diğer özellikleri, engin ormanları, kayalık sıradağları ve içinde barındırdığı Amerikan geyiği, gri ayı ve kunduz gibi vahşi hayvanlarıdır. Ayrıca Kanada Kraliyet Atlı Polisi ve ülkenin doğal kaynaklarından yapılan akçaağaç şurubu gibi ürünleri de ünlüdür. Kanada, 10 eyalet ve ülkeye bağlı üç toprak parçasının bir araya geldiği bir federasyon.

Kanada’da; Alberta, British Columbia, Manitoba, New Brunswick, Newfoundland ve Labrador, Ontario, Prens Edward Adası, Québec, Saskachewan, Nova Scotia (Yeni İskoçya) olmak üzere on eyalet ve Northwest territories (Kuzeybatı Toprakları), Nunavut, Yukon olmak üzere üç toprak parçasından oluşuyor.

kanatadan-kanadaya-3

PRINCE EDWARD ADASI
Engin toprakları ve uyumlu iklimi Prince Edward Island’ı her türlü ürünün yetiştirilmesine uygun bir yer yapar. Topraklarının yarısı işlenmiş olduğu için bölgeye ‘Bahçe Eyaleti’ adı verilmiştir. Başkenti Charlottetown’dır.

BRITISH COLOUMBIA
Kanada’nın en sıcak yerlerinden biri olan Vancouver şehrinin de yer aldığı British Columbia (BC), Kanada’nın en batısında yer alır. Kışları karın dahi yağmadığı Vancouver, Türk öğrenciler tarafından da oldukça tercih ediliyor. Kıyılarının konumundan dolayı Pasifik ve Asya’ya açılan kapı olarak değerlendirilir. BC, şubat ayı başlarında açan çiğdemlerle nispeten ılımlı bir iklime sahip olduğunu kanıtlar. Whistler-Blackcomb çok iyi kayak ve snowboard imkanları sunmaktadır. İç bölgelerde verimli vadiler, lezzetli meyve ve sebzeleri ve ödül kazanan şarapları ile ünlüdür. Kıyı boyunca bulunan plajlarda ve adalarda, ziyaretçiler sörf, tırmanma, balinaları izleme gibi seçeneklerle dinlenip eğlenebilirler. Başkenti Victoria’dır.

NOVA SCOTIA
Nova Scotia kıyıları Atlantik Okyanusu’nun sularıyla çevrilmiştir: Fundy Körfezi, Northumberland Boğazı, St. Lawrence Körfezi. Geniş, buzsuz ve derin su limanlarının oluşturduğu coğrafi konumu, bölgenin ekonomik gelişiminin temel faktörüdür. Nova Scotia’ta, nefes kesici koylara, tarihi kıyı şeridi şehirlerine, huzurlu plajlara, harika küçük ve sevimli köylere ulaşabilirsiniz. Nova Scotia 800’den fazla festival ve etkinlik, kayak, tırmanış, balina izleme, golf ve çok lezzetli deniz ürünleri yemekleriyle tanınmaktadır. Başkenti Halifax’dır.

MANITOBA
Manitoba çok sayıda etnik grubun merkezidir. Manitoba’da bir göl kenarında dinlenebilir, Royal Winnipeg Bale ve Winnipeg Senfon Orkestrası’nı izleyebilirsiniz. Nefes kesici Assiniboia at yarışları, balık avlama da seçenekler arasındadır. Ayrıca Manitoba Uluslararası Barış
Bahçesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Bu bahçe dünyada barışa adanmış en büyük bahçedir. Başkenti Winnipeg’dir.

YUKON
Yukon bölgesinde karibulardan kutup ayılarına kadar eşsiz bir doğal hayatın varlığı dikkati çeker. Yukon’da deniz ulaşımını ve gezilerini, eşsiz manzaraları ve bunun yanında gece hayatını, restoranları, alış- veriş merkezlerini görebilir, müzeleri, Yukon’da yaşayan sanatçıların çalışmalarını yakından takip etme fırsatı bulabilirsiniz. Başkenti Whitehorse olan Yukon, aynı zamanda “gece yarısı güneşi toprakları” olarak da adlandırılır.

NEW BRUNSWICK
Etkileyici bir kültürel çeşitliliğe sahip New Brunswick eyaleti Kanada’nın doğusundaki kıyı eyaletidir. New Brunswick’te yüzmek, balinaları seyretmek, festivaller, kültürel aktiviteler gibi okyanus kıyısında yapılan birçok aktiviteye katılabilirsiniz. Başkenti Fredericton’dır.

NUNAVUT
“Toprağımız” anlamına gelen Inuktitut’daki Nunavut’un kurulması Kanada ve Inuit tarihindeki dönüm noktalarından biridir. Nunavut yerleşim alanında, üç yeni milli parkın kurulması planlanmaktadır. Bu eyalette sunulan vahşi doğa içinde kayak veya tundralarda çekilen köpek takımı gibi Arctic eğlenceler de önemlidir. Başkenti Iqaluit’tir.

ONTARIO
Ontario, dünyaca ünlü Niagara Şelaleleri ile Kanada’nın başkenti Ottawa’ya ev sahipliği yapmaktadır. Ottawa’da Parliament Hill’i ziyaret edebilir, dünyanın en büyük lale festivalini izleyebilir ve Kanada Medeniyetler Müzesi’ni ve Ulusal Sanat Galerisi’ni keşfedebilirsiniz. Toronto’da, çok çeşitli kültürel ve ekonomik aktivite imkanları, dünyanın ikinci en yüksek yapısı olan CN Tower gibi birçok görülmesi gereken yer bulunmaktadır. Burada bir- çok açıkhava aktivitesi ve macerasını bulacaksınız. Başkenti Toronto’dur.

kanatadan-kandya-2

 

EduLife Canada Magazine