1976 Montréal Yaz ve 1988 Calgary Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapan Kanada, İngiliz Kolombiyası Vancouver ve Whistler’da 2010 Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmıştı. Kanada’nın... Kanada’nın Başarılı Sporcuları 2016 Yaz Olimpiyatların’da

canada-e1466771836868

1976 Montréal Yaz ve 1988 Calgary Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapan Kanada, İngiliz Kolombiyası Vancouver ve Whistler’da 2010 Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmıştı.

Kanada’nın zengin bir spor tarihi var. Bölgesel liglerden uluslararası yarışmalara, yazdan kışa, Kanadalılar ulusal kimlikleri ile sporu bütünleştirmiştir. Kanadalıların yaptığı en gözde spor aktiviteleri; golf, buz hokeyi, beyzbol, yüzme, basketbol, voleybol, futbol, tenis, bisiklet, kayak ve snowboard gibi geniş bir yelpazede ülkenin her yanına yayılmıştır.

Kanada’nın spor ve eğlence alanlarındaki cazibesi ziyaretçilere benzersiz bir tecrübe vaat ediyor ve açık havada gerçekleştirilen aktiviteleri seven kişilere tüm yıl boyunca birçok etkinlik sunuyor.

Kanada’ya yurtdışından gelmiş öğrenciler olarak, ihtiyaç duyulan her şeye rahatlıkla ulaşılabilen modern şehirlerde okuyor olmanızın yanı sıra ülkenin doğal güzelliklerini görebileceğiniz kamp alanlarını Alberta’da Waterton Lakes Ulusal Parkı’nda, Ontario’da Lake Superior Provincial Parkı’nda ve Silent Lake’de bulabilirsiniz. Ayrıca yüzme, basketbol, tenis, futbol, dağcılık ve doğa sporları gibi pek çok alternatif aktivite için yaz okullarını tercih edebilirsiniz.

Her dört yılda bir düzenlenen ve bu yıl da 5-21 Ağustos tarihleri arasında Brezilya’nın en büyük ikinci kenti olan Rio de Janeiro’da gerçekleşen olimpiyatlarda Kanadalı sporcular büyük başarılar elde etti. Bu sporcular 4’ü altın olmak üzere toplam 22 madalya kazandılar.

Rio Olimpiyatları’nın ardından engelli bireylerin mücadele ettiği, yeni bir etkinlik olan Paralimpik Olimpiyatları’nda da Kanadalı sporcular pek çok dalda ödüller kazandılar.

Canada's Brittany MacLean, Katerine Savard, Taylor Ruck, and Penny Oleksiak take bronze in the women's 4 x 200-metre freestyle relay during the 2016 Olympic Summer Games in Rio de Janeiro, Brazil in Wednesday, Aug. 10, 2016. THE CANADIAN PRESS/Sean Kilpatrick

İşte başarılarıyla göz dolduran Kanadalı sporcular:

Penny Olesiak

Yüzmede 100 metre serbest stilde altın, 4×100 metre serbest stil bayrak yarışında bronz, 4×200 metre serbest stil bayrak yarışında bronz madalya kazandı. Olimpiyat rekorunu kıran ve altın madalyaya hak kazanan 16 yaşındaki Oleksiak, 21. yüzyılda doğan ve olimpiyatlarda altın madalya kazanan ilk sporcu olarak tarihe geçti.

Rose Maclennan

2016 Rio Olimpiyat Oyunları trampolin cimnastik kadınlar nalinde, Kanadalı Rosannagh MacLennan altın madalya kazandı.

Derek Drouin

Atletizm müsabakalarında, erkekler yüksek atlama nalinde Kanadalı Derek Drouin, 2.38’lik derecesiyle altın madalyaya uzandı.

Erica Wiebe

Güreşte kadınlar serbest stil 75 kg’da altın madalya sahibi oldu.

Andre De Grasse

Kendi rekorunu kırarak 100 metreyi 9.91 saniyede tamamlayan Kanadalı Andre de Grasse bronz madalyanın sahibi oldu.

Lindsay Jenerich & Patricia Obbee

Kürekte kadınlar ha f kilo iki çifte dalında gümüş madalya kazandılar.

Taylor Ruck

Yüzmede kadınlar 4×100 metre ve 4×200 metre serbest stil bayrak yarışlarında bronz madalyaların sahibi oldu.

ekran-resmi-2016-10-24-18-52-11

 

Yazı: Ciran Derya AYGÜL ÖZTÜRK

EduLife Canada Magazine