Québec eyaletinin, ekonomik açıdan Kanada’nın en uygun bölgelerinden biri olduğu söylenebilir. Québec eyaleti diğer eyaletlerden daha farklı kanun ve tüzükleri olan bir bölgedir. Ev... Québec Eyaletinde Ev Satın Almak

Québec eyaletinin, ekonomik açıdan Kanada’nın en uygun bölgelerinden biri olduğu söylenebilir. Québec eyaleti diğer eyaletlerden daha farklı kanun ve tüzükleri olan bir bölgedir.

Ev satın almak Kanada’ya yerleşmeye karar veren birçok kişinin ilk hedefi. Kanada’da özellikle büyük şehirlerdeki kira oranları düşünüldüğünde, ev satın almak aslında çok mantıklı bir karar.

Satılık ve Kiralık Konut Fiyatları

Montréal’de ortalama ev fiyatı Ağustos 2016 itibariyle 349.000 Kanada doları olmuştur. Bu rakam geçen seneye oranla %2.5 artış göstermiştir. Tüm Kanada’daki ev fiyatı ortalaması ise 481.000 Kanada dolarıdır.

Kanada’da Kiralık Apartman Daireleri Ortalama Fiyatları

Kiralık apartman dairelerinin ortalama fiyatları, 2015 yılı istatistiklerine göre; Toronto’da 1.201 Kanada doları, Vancouver’da 1.123 Kanada doları, Calgary’de 1.135 Kanada doları, Gatineau’da 630 Kanada doları, Montréal’de 661 Kanada doları ve Windsor’da 664 Kanada doları olarak verilmiştir.

2016 ortalama ev fiyatları ve son yılda artışı:

ev-fiyat

Kanada Québec eyaletinde mortgage sistemi nasıl işler?

Mortgage, banka veya finansal kuruluşların ev alım amaçlı verdikleri, uzun dönem ipotekli borçtur. Mortgage almak için şahıslar, Québec eyaletinde bankalar ile veya mortgage broker dediğimiz firmalar ile çalışabilirler. Mortgage brokerlar, 15-20 civarında farklı finansal kuruluşlar ile çalıştıklarından, sizi o andaki en iyi faiz oranı konusunda bilgilendirirler. Bu da size zaman kazandırır. İş durumunuz, vereceğiniz peşinat oranı, düşündüğünüz amortizasyon (genellikle 25 yıl olan ve alınan borcun tamamının ödenmesi için gereken süre) oranı, kısa veya uzun dönemde evi satma planlarınız göz önüne alınarak doğru seçim yapmanız sağlanır.

Eğer satın alan kişinin Québec eyaletinde herhangi bir kredi geçmişi yoksa, %30 peşinat vererek bankalardan veya finans kurumlarından ev kredisi alabilmektedir.

Mortgage konusunda birtakım farklılıklar görülebilir. Bu oran, Kanada’da kredi geçmişi olanlar, göçmen veya vatandaş olanlar için %5’tir. Alıcı hiç bir zaman emlak danış- manına komisyon ödemez, komisyonu satıcılar öder.

Emlak alındıktan sonra, eğer Kanada veya Québec’te oturmamışsanız, uygulanacak vergi kuralları vardır. Satın alınan emlak kiraya verilmişse veya gelir elde edilmişse, alınan ev satıldığı zaman oluşan kârdan verilecek vergilerin göz önünde bulundurulması gerekir. Bunların hesaplarını profesyonel noterler ve muhasebeciler yapar.

Québec eyaletinde eğer satın alan kişi, evin devir işlemlerinin yapıldığı gün alım yapılan noterde olamayacaksa, vekâletname (power of attorney) vererek işlemini yaptırabilmektedir. Bir başka deyişle, Türkiye’den bir alıcı, Kanada’ya gelmeden, ev alabilir, kiraya verebilir ve sonrasında satabilir. Québec eyaletinde diğer eyaletlerden biraz daha farklı olarak emlak alım-satım işlemleri Türkiye’ye benzer şekilde noter aracılığı ile yapılır. Tecrübeli ve güvenilir bir noter ile çalışılması önemlidir.

Ayrıca, Québec bölgesinde devletin verdiği bir servis olan Services Québec telefon hattı, resmi işlemleriniz konusunda ücretsiz olarak yardımcı olmaktadır.

Montréal ve çevresinde ev satın almak veya kiralamak isteyenler benimle iletişime geçtikleri takdirde yardımcı olmaktan memnuniyet duyarım.

ayfert-contact

Yazı: Ayfert BARAK

Montréal Emlak Danışmanı

EduLife Canada Magazine