“Only in Canada could somebody with a voice like mine win ‘vocalist of the Year’.” “Sadece Kanada’da benimki gibi sesi olan biri ‘Yılın vokalisti’ ödülünü... Leonard Cohen

“Only in Canada could somebody with a voice like mine win ‘vocalist of the Year’.”

“Sadece Kanada’da benimki gibi sesi olan biri ‘Yılın vokalisti’ ödülünü kazanabilirdi.”*

Leonard Norman Cohen 21 Eylül 1934’de Montreal, Quebec’de dünyaya geldi. İlk şiir kitabını Montreal’de 1956’da, ilk romanını ise 1963’te yayımlayan Kanadalı yazar, şair, söz yazarı ve müzisyen Cohen’in, erken dönem şarkıları müzikal olarak Avrupa pop müziğine dayanır ve çoğunluğu 1967 yılında çıkan Songs of Leonard Cohen albümünde yer alır.

70’lerde pop, kabare ve dünya müziği üzerine çalışmalar yapmış olan Cohen’in, 80’lerden itibaren tipik olarak bas bariton tonda söylediği şarkılarıyla dikkat çekti. Çalışmalarında genellikle din, yalnızlık, cinsellik ve kişiler arası karışık ilişkileri konu edindi. Elbette, Cohen’in şarkıları ve şiirleri pekçok başka şarkıcı ve şarkı yazarını etkiledi. Eserleri binden fazla başka sanatçı tarafından yorumlandı ve kaydedildi. “Canadian Music Hall of Fame” ve “Canadian Songwriters Hall of Fame”e kabul edilen Cohen, ayrıca ülkenin en büyük sivil şeref madalyası olan “Companion of the Order of Canada” ile ödüllendirilmişti. 10 Mart 2008’de Lou Reed’in yaptığı bir konuşma sonrası “Rock and Roll Hall of Fame”e kabul edilen Cohen, böylece en güçlü ve etkileyici şarkı yazarları arasındaki yerini belgeledi.

Leonard Cohen, 7 Kasım 2016 tarihinde, 82 yaşındayken hayatını kaybetti.

11 Kasım 2016 tarihinde Cohen’in Facebook hesabından yapılan açıklamada “Derin bir üzüntü ile efsanevi şair, besteci ve sanatçı Cohen’in yaşamını yitirdiğini bildiririz. Müzik dünyasının en saygıdeğer ve üretken sanatçılarından birini kaybettik” denildi.

Sony Müzik Kanada’nın Facebook sayfasında yapılan açıklamada da, “Efsanevi şair, söz yazarı ve sanatçımızın vefat ettiğini derin üzüntüyle bildiriyoruz. Müziğin en saygın ve üretken bireyini kaybettik.” ifadeleri kullanıldı.

Kanadalı Leonard Cohen; Hallelujah, Famous Blue Raincoat, Suzanne ve Partisan gibi unutulmaz şarkılara imza atmıştı ve Hallelujah şarkısı, tüm zamanların en fazla tekrar yorumlanan şarkılarından biri olmuştu. Son albümü “You Want It Darker” ise 24 Ekim’de yayımlanmıştı.

Dance Me To The End Of Love, Leonard Cohen’den dinleyelim…

*Leonard Cohen, Kanada’daki En İyi Erkek Vokalisti için Juno Ödülü Töreni konuşmasından (1992).