“İşletme yüksek lisansı” olarak bilinen MBA, eğitimde öncü ülkelerde ortak kabul görmüş tek program olarak önemini korumaktadır. Büyüyen uluslararası ekonomide belli sektörlerde liderliği olan... Kanada’da MBA

qqq

“İşletme yüksek lisansı” olarak bilinen MBA, eğitimde öncü ülkelerde ortak kabul görmüş tek program olarak önemini korumaktadır.

Büyüyen uluslararası ekonomide belli sektörlerde liderliği olan Türkiye’de başarılı bir iş insanı olabilmek adına belli yönetimsel niteliklerin gelişmesi gerektiği düşünülürse, MBA programlarına katılmış olmanın bu anlamda büyük bir önem taşıdığı su götürmez bir gerçektir. “İşletme yüksek lisansı” olarak bilinen MBA, eğitimde öncü ülkelerde ortak kabul görmüş tek program olarak önemini korumaktadır.

Türkiye’de özellikle alanında uzman kişilerin yöneticilik vasfı kazanmak için öncelikli tercihi olan MBA, aynı zamanda kurumsal iş hayatındaki profesyoneller ve kariyerini geliştirmek isteyenlerce de talep görüyor. Türkiye’den eğitim amaçlı gidenler daha çok master ve MBA programları için Kanada’yı tercih ediyor. MBA programları için program süresi, müfredat ve başvuru koşulları özenle ve geniş bir şekilde araştırılmalıdır.

MBA için belli başlı koşulları şöyle sıralayabiliriz:

  • MBA başvurusu için IELTS’den en az 6.5 veya TOELF IBT’den en az 85 puan istenmektedir. Bununla birlikte not ortalaması ve iş deneyimi de önemlidir.
  • En az iki akademik referansınızla birlikte eğitimden beklentilerinizi içeren ve sizi de anlatan özenli bir CV hazırlamanız gerekiyor.
  • Birçok üniversite MBA için en az iki yıl iş deneyimi kriteri arıyor. İş deneyimi istediği gibi bazı üniversiteler iş deneyimi olmadan da kabul etmektedir.
  • GMAT puanınız MBA programı için önemli. Okul ortalamanızın iyi olmadığı durumlarda GMAT skoru ve başarılı iş deneyimi özellikleriniz, MBA programına kabulünüz için önemli kriter olabiliyor. GMAT skoru olmadan da kabul veren üniversiteler mevcut.
  • Dil seviyesi ve/veya önceki eğitimi MBA için uygun olmayanlar özellikle Pre-MBA dediğimiz MBA programına hazırlayan programlar mevcuttur.
  • MBA ücretleri 24.000 ile 36.000 CAD arası değişmektedir.

EduLife Canada Magazine