Bu yıl sekizincisi 13-15 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan Montreal Türk Filmleri Festivali Montreallilere ustaların ve yeni yeteneklerin yapıtlarından geniş bir yelpazede Türk filmleri... 8. Montréal Türk Filmleri Festivali

Bu yıl sekizincisi 13-15 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan Montreal Türk Filmleri Festivali Montreallilere ustaların ve yeni yeteneklerin yapıtlarından geniş bir yelpazede Türk filmleri şenliği yaşatacak. Açılış ve kapanış da içinde olmak üzere tüm film gösterimleri ünlü festivaller sineması Cinéma du Parc’ta gerçekleştirilecek.

Montrealli sinemaseverler, bir yandan genç oyuncular Hande Doğandemir ve Şükrü Özyıldız’ın başrollerini paylaştığı Herşey Aşktan’da bir aşk öyküsüne tanık olacak, öte yandan Türkân Şoray’ın son filmi ve kızı Yağmur Ünal’ın da başrollerinde oynadığı‘Uzaklarda Arama’ filmiyle komedi-drama-imkânsız aşk öyküleriyle kâh hüzünlenecek, kâh gülecek. Montrealliler bu arada bir kadının yeniden yaşama katılma mücadelesini anlatan Çağan Irmak’ın filmi ‘Nadide Hayat’ta ünlü oyuncuylar Demet Akbağ ve Yetkin Dikinciler’i izleme olanağını da bulacak.

Açılış filmi bir dönem filmi olan ve 52. Antalya Film Festivali’nde En İyi Görüntü Yönetmeni’yle En İyi Müzik ödüllerine layık görülenÖzcan Alper’in son filmi ‘Rüzgârın Hatıraları’nın gösterileceği 8. Montreal Türk Filmleri Festivali’ne Yetkin Dikinciler ve Herşey Aşktan filminin yönetmeni Andaç Haznedaroğlu da katılacak.

Özcan Alper’in Rüzgârın Hatıraları’nda 1940’larda yaşanan Ressam ve Gazeteci Aram’ın öyküsünü ekrana taşıdığı filmde Onur Saylak, Rus oyuncu Sofya Khandamirova ve Mustafa Uğurlu başrolleri paylaşıyor. Ünlü oyuncu Tuba Büyüküstün ise gerçek yaşamda eşi olan Onur Saylak’ın annesi rolünü üstleniyor.

Belgesel ve kısa filmlerin de önemli bir biçimde yer alacağı 8. Montreal Türk Filmleri Festivali’nde Ahıska Türkleri, 70 Yıl Sonra Yurtlarında filmiyle Sovyet döneminde yurtlarından sürülen Ahıska Türklerinin acıklı öyküsü gözler önüne serilirken, köyden kente göçün etkilerini anlatan ‘Daha Güzel Bir Hayat’ filmi ve Karadeniz insanının yetenek ve özgün yaşamlarının işlendiği ‘Sıradışı İnsanlar’ sinema izleyicisini güncel yaşam içinde göz ardı edilen değerlere dikkat çekecek. Belgesel filmler bölümünde öne çıkan bir başka film de ortak bir çalışmanın ürünü olan ve 2009-2010 yıllarında yaşanan Tekel İşçileri Direnişi.

Kısa filmler kuşağında ise, Guneh / Günah, Denizatı, Çevirmen, Babaannemin Caz Tutkusu gibi filmler izleyicilerin ilgisine sunuluyor.

Kapanış filmi yine sinemaseverlerin çok sevecekleri bir film; Venedik Film Festivali’nde Seçiciler Kurulu Özel Ödülü’ne layık görülen ve bu yıl Türkiye’nin Oscar Adayı olan Sivas. Sivas’ta büyük bir rol yeteneğine sahip olan küçük oyuncu Doğan İzci sinemaseverlerin gönlünü kazanmış durumda.

Lousnak, Laura-Julie Perreault ve Marielle Nitoslawska gibi Kanada/Kebek’in önemli müzik, sinema ve basın üyelerinden oluşan Seçiciler Kurulu, üç dalda verilecek olan 8. Montreal Türk Filmleri Ödülleri’ni 15 Mayıs akşamı Festivalin kapanış galasında açıklayacak.

8. Montréal Türk Filmleri Festivali 13 Mayıs’ta başlıyor…