Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Vekili ve BAU Global’in Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sayın Coşkun İnce. Bahçeşehir Üniversitesi’nin boğaz manzaralı kampüsünde Bahçeşehir Üniversitesi’nin Mütevelli... Bahçeşehir Kanada’da

coskunince

Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Vekili ve BAU Global’in Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sayın Coşkun İnce.

Bahçeşehir Üniversitesi’nin boğaz manzaralı kampüsünde Bahçeşehir Üniversitesi’nin Mütevelli Heyeti Başkan Vekili ve BAU Global’in Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sayın Coşkun İnce ve CES Toronto’nun yetkilisi Sayın Çağdaş Duran tarafından cok sıcak bir şekilde karşılandım. Coşkun Bey içtenliği, güler yüzü ve bitmez enerjisi ile beni çok etkiledi. İki kızım da Bahçeşehir Etiler kampüsünde okuduklarından dolayı Bahçeşehir’in Kanada’daki atılımları ile ayrıca gurur duyduğumu belirtmek isterim.

Mütevelli heyet başkanınız Sayın Enver Yücel bir eğitimci olarak Türkiye’de saygın bir yere sahip. Sizde 2000 yılından bu yana Bahçeşehir ailesinin bir parçasınız. Sizi daha yakından tanıyabilmemiz için kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları 48 yılı aşkın süredir, halen Türkiye’de aynı marka altında faaliyet gösteren en büyük eğitim kurumudur. Kurucusu ve Başkanı Sayın Enver Yücel ülkemizin ve dünyanın kalkınmasının yegane çözümünün eğitim olduğundan yola çıkarak kaliteli ve yaygın eğitimi ülkemizin her bir köşesine yaymaya çalışmıştır. Ben 2000 yılından bu yana Bahçeşehir Üniversitesi’nde görev yapıyorum. Mali İşler Başkanı olarak başladığım görevime, 2011 yılından bu yana üniversitemizin yurtdışı girişim ve operasyonlarından sorumlu Mütevelli Heyet Üyesi olarak devam etmekteyim. Sayın Enver Yücel’in vizyonu ve başarılı eğitim girişimleri benim bu sektöre farklı açıdan bakışımı ve tecrübe kazanmamı sağladı. 11 yıl süre ile üniversite içinde edindiğim bu tecrübemi, enerjimi öğrencilerimizin dünya çapında yeni imkânlara kavuşması ve BAU’yu 2023 yılına kadar küresel bir eğitim markası haline getirmek için kullanıyorum.

“Kampüsüm Dünya” sloganı ile yola çıkan BAU Global hakkında bizi aydınlatabilir misiniz?

BAU Global eğitim ağı, Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumla- rı’nın uzun yıllara dayanan eğitim tecrübelerinin yurt dışına açılan yüzüdür. Şu anda BAU Global kurumları 3 kıtada 7 ülkede faaliyet gösteren 5 üniversite, 3 dil okulu ve 5 uydu kampüsü ile 106 farklı ülkeden 24.000’in üzerinde öğrenciye hizmet vermektedir.

Ayrıca tüm dünyaya yayılmış 23.000’in üzerinde BAU Global mezunumuz da profesyonel iş hayatına adım atmıştır. BAU Global kurumları ekonomi, işletme, teknoloji, çevre ve kültür yoluyla birbirine bağlanmış bir dünyanın parçasıdır. Kurumlarımız, bulundukları ülkelerin akreditasyon ve düzenleme organları tarafından ortaya konulan standartları karşılamanın yanı sıra, kurulu oldukları ülkenin ve bölgenin en iddialı eğitim kurumları arasında yer almak- tadır. Bu uluslararası eğitim ağı, bulunduğu ülkelerin yüksek öğrenim açısından kaynaklarını da artırmaktadır. BAU Global olarak eğitim felsefemizi küresel eğitim ve küresel dünya üniversitesi olarak tanımlıyoruz.

coskunince2

Şu anda BAU Global kurumları 3 kıtada 7 ülkede faaliyet gösteren 5 üniversite, 3 dil okulu ve 5 uydu kampüsü ile 106 farklı ülkeden 24.000’in üzerinde öğrenciye hizmet vermektedir.

Kanada’nın en büyük şehri olan Toronto’nun merkezinde büyük bir yatırım yaparak harika bir kampüs kurdunuz. 2012 yılından bu yana pek çok öğrenciye hazırlık sınıfını okuma olanağı sunduğunuz gibi dünyanın pek çok yerinden gelen öğrencilere de eğitim veriyorsunuz. Neden kampüs açmayı ilk tercih ettiğiniz ülkelerin başında Kanada geliyor?

Kanada, eşitlikçi yapısı, nitelikli göçmenlere sağladığı imkânlar, eğitimin topluma entegrasyonda önem teşkil etmesi ve sağlamış olduğu üst düzey güvenlikli yaşam olanakları sayesinde son yıllarda en ön plana çıkan ülkelerden. Kanada aynı zamanda, İngilizce eğitiminde yüksek standartlara ve dil eğitimi için oldukça uygun bir ortama sahip.

Bizim Kanada’daki yatırımımızın hede de tüm dünyadan uluslararası öğrencileri bu imkanlarla buluşturmak, kendilerine daha iyi bir gelecek oluşturmada ilk adımlarını okulumuz sayesinde atmalarını sağlamaktır. Kanada, eğitim sistemi olarak, ülkemizde de en çok kabul alan İngiliz Ekolü eğitim sistemini benimsemiştir. Bu sebeple kampüsümüze gelen öğrenciler yabancılık çekmeden hem eğitim sistemine hem de yukarıda bahsettiğim ülke yapısından ötürü günlük yaşama kolaylıkla ayak uydurabilmektedirler.

Bugün belki de pek çok kişi çocuklarını Kanada’da olduğu gibi Türkiye’de de prestijli bir kuruma emanet etmenin ve oradan gelen desteğin garantisi ile bu kararı vermenin rahatlığını yaşayacaklar. Bu anlamda velilere ve öğrencilere Kanada’daki kampüsünüzde okumak istedikleri takdirde alacakları destek için bilgi vermeniz mümkün mü?

Okulumuza kabul edilen öğrenciler İngilizcelerini geliştirecekleri ciddi bir akademik programa katılmanın yanı sıra dünya görüşlerini ilerletecekleri, birçok kültürü yakından tanıyacakları, farklı dünya milletlerinden arkadaşlar edinecekleri, yeni ilgi alanları keşfedecekleri ve takım çalışması, uyum, adaptasyon becerilerini de geliştirecekleri bir deneyime doğru yolculuğa çıkarlar. Uluslararası eğitimde uzman ekibimiz de öğrencilerimize bu süreçte yol göstermede, hayata yeni bir perspektiften bakmalarını sağlamada, profesyonel becerilerini geliştirmede ve uluslararası iş alanlarını keşfetmelerinde kılavuz olurlar. Okulumuzda tüm uluslararası öğrencilere kendi dillerinde de danışmanlık hizmeti sağlayabilmekteyiz. Tam zamanlı Türk okutmanlarımız ve idarecilerimiz de ülkemizden programa katılan öğrencilere mentorluk yapmaktadır.

Kanada’daki kampüsünüze gelen öğrenciler hangi konaklama imkânlarından yararlanabilirler?

Yabancı bir ülkede öğrenci olmanın en büyük zorluklarından birisi belki de kalacak yer bulabilme ve adaptasyon sürecidir. CES Toronto’da öğrencilerimiz rezidans veya Kanadalı aile yanında konaklama, yani homestay, imkânını seçerek İngilizceyi doğal aile ortamında ve ülkenin aile yapısını ve kültürünü yaşayarak öğrenebilirler. Tüm konaklama yerlerinden, kampüse, şehir merkezine, restoran ve kafelere kolaylıkla ulaşım mümkündür.

coskunince3

BAU Global olarak Kanada’da yatırımlarımızın devam edeceği müjdesini verebilirim. Vancouver şehrindeki uluslararası öğrenci potansiyelinin farkındayız ve önümüzdeki zamanda bu şehirde dil okulu açma girişimimiz olacak.

BAU Global olarak yurt dışındaki kampüslerinizde okumak isteyen başarılı öğrenciler için sağladığınız burs olanakları var mıdır?

Türkiye’deki üniversite sınavında ilk 1000 derecesi yapan başarılı öğrenciler Bahçeşehir Üniversitesi’nden alacakları %100 bursun yanı sıra, Toronto’da uyguladığımız hazırlık programına dair eğitim, konaklama ve uçak bileti bursundan yararlanırlar.

Kanada’da eğitim için planlarınız nelerdir? Toronto dışında başka şehirlere de yatırım yapmayı planlıyor musunuz?

BAU Global olarak Kanada’da yatırımlarımızın devam edeceği müjdesini verebilirim. Vancouver şehrindeki uluslararası öğrenci potansiyelinin farkındayız ve önümüzdeki zamanda bu şehirde dil okulu açma girişimimiz olacak. Global eğitim ağımızın ciddi bir kısmını oluşturan lise öğrencilerimize de eğitimlerini Kanada’da devam ettirebilecekleri bir lise projesi üzerinde çalıştığımız haberini de buradan derginiz aracılığı ile iletmek istiyorum.

İş hayatında başarılara imza atmış ve tecrübeli bir yönetici olarak, bu sektörde çalışmayı hedefleyen gençlere neler söylemek istersiniz?

Küreselleşen dünyada artık ülke sınırlarının çok da bir önemi kalmamıştır. Bu yeni dünya düzeninde her gün kurallar yeniden tanımlanmaktadır ve artık üniversite mezunlarından bu değişimlere çok hızlı uyum sağlamaları beklenmektedir. Bir dünya vatandaşı olmayı deneyimleyerek ve hazmederek dil veya diller konuşuyor olmalarını, teknoloji okur yazarlığına önem vermelerini ve alanları ne olursa olsun mutlaka bir dijital kodlama diline hakim olmalarını tavsiye ediyorum. Ayrıca global dünyada rekabet edebilmeleri için o dünyayı yaşamaları gerekmektedir.

Global eğitim ağımızın ciddi bir kısmını oluşturan lise öğrencilerimize de eğitimlerini Kanada’da devam ettirebilecekleri bir lise projesi üzerinde çalıştığımız haberini de buradan derginiz aracılığı ile iletmek istiyorum.

EduLife Canada olarak, Kanada’yı öncelikli olarak eğitim olanakları ve sosyokültürel fırsatları açısından ülkemizde tanıtabilmeyi istiyoruz. Dergimiz hakkındaki düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Dünyada nitelikli eğitim yöntemleriyle anılan bir ülke hak- kında, sadece bu alanla sınırlı kalmadan, ülke hakkında genel bilgilerin de verildiği, son derece dolu bir dergi hazırladığınızı gördüm. Sizi içtenlikle kutlamak istiyorum. Kanada Büyükelçiliği ve Konsolosluğu’nun da ülkenin tanıtımında sizlerin olumlu katkılarını anlamış olduklarını memnuniyetle görüyorum.

Röportaj: Türkan İBİŞ

EduLife Canada Magazine