Başbakan Justin Trudeau’nun 31 Aralık 2016 tarihinde yeni yıl kutlamaları için yaptığı açıklamada; Kanada’nın 150. yılına yaptığı vurgu dikkat çekiciydi. Kanada’nın 150. yılı şerefine,... Kanada 150. Yılında Bir Başka Güzel

Başbakan Justin Trudeau’nun 31 Aralık 2016 tarihinde yeni yıl kutlamaları için yaptığı açıklamada; Kanada’nın 150. yılına yaptığı vurgu dikkat çekiciydi. Kanada’nın 150. yılı şerefine, 2017 yılı boyunca tüm ülkede sürecek olan çok renkli etkinlikleri EduLife Canada Dergisi okurları için derledik.

İşte sizin için hazırladığımız Kanada’nın 150. yıl etkinlik rehberiniz.

Toronto Üniversitesi

Kanada’nın 150. doğum günü dolayısıyla yıl boyu festivallere, sergilere ve pekçok etkinliğe ev sahipliği yapacak.

Merak edenler detaylı bilgiye aşağıdaki linkden ulaşabilirler:

https://www.utoronto.ca/search?query=Canada%E 2%80%99s+150th+birthday.

Ottawa

Elbette Kanada’nın başkenti olan Ottawa, 150. yıl sebebiyle gerçekleşecek parti planlamasına liderlik ediyor. Rideau Kanalı’nda dünya paten yarışması, kamusal alanlarda ateşli pop-up stantları, çimenlerle kaplı Alexandra Köprüsü üzerinde harika bir piknik ve şarap, yiyeceklerle muazzam bir fuar planlanıyor. Organizasyon etkinlikleri 1 Temmuz’da doruğa ulaşacak; hava gösterileri, dev bir sokak partisi, ücretsiz konserler, havai şek gösterileri… Kraliçenin katılacağı söylentileri bile var.

Detaylı bilge aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

http://www.ottawa2017.ca

Sesqoi

360 derecelik bir Kanada manzarası sunan bu köyde, yerel sanatçılar tarafından gerçekleştirilen gösterilerde, Kanadalı olmanın hikâyesini interaktif olarak anlatacaklar.

Charlottetown

Konfederasyonun doğum yeri olarak, Charlottetown hep Kanada Günü’nü en coşkulu kutlayan yerlerden biri. Fakat, 2017’de çok daha özel kutlamalara ev sahipliği yapacak. Prens Edward Adası’nda cazdan, keman dinletisine ve hatta rock türü müziğe uzanan, on saatlik bir konser verilecek. Şehir limanında transit “Atlantik 150. Kutlama Yarışması” için kırk tane, geleneksel, uzun tekne, limanda konuk edilecek ki bu da katılacaklar için, Sahil Kültür Festivali’ne bir ön hazırlık olacak.

Montreal

Hem geçmişin hem de Yeni Fransa’nın izlerini taşıyan Montreal, adeta yaşayan bir müze. Her yıl 1 Temmuz’da bu liman kentinde coşkuyla kutlanan Kanada Günü’nde bu yıl hokey, müzik vb. etkinlikler sizleri bekliyor.

Toronto Senfonisi

Müzik, Kanada geleneğinin her zaman büyük bir parçası olsa da, bu gerçekten kulaklarınızın pasını silecek bir yıl. Toronto Senfonisi, ülke çapında orkestralar bir araya getirerek, emektar bestecileri ile müzikal bir mozaik oluşturdu.

Yıl boyu Toronto Senfonisini Orkestrası konserlerini aşağıdaki linkden takip edebilirsiniz:

http://canadamosaic.tso.ca

Ulusal parklar ve tarihi miraslar

Louise Gölü’nün camsı, mavi sularına bakmak, Louisbourg Kalesi’nde 18. yüzyıl Fransız-Kanada’sını yaşamak veya Newfoundland’daki Gros Morne Ulusal Parkı’nda vakit geçirmek için eşsiz bir dönem. Kanada’nın 150. yılı şere ne; tüm ulusal parklara, tarihi miras alanlarına 2017 yılının tamamı için, “Discovery Pass” kartı ile ücretsiz giriş imkânı sunuluyor. 47 tane ulusal park ve 168 tane tarihi miras alanı seçenekler arasında. Buzul otobüsü diye bir şeyin var olduğunu ve Athabasca’ya gittiğini de hatırlatalım.

Detaylı bilgi için, web sitesine bakabilirsiniz:

http://www.commandesparcs-parksorders.ca/webapp/wcs/stores/servlet/en/parksb2c

Parklar için detaylı bilgiye de buradan ulaşabilirsiniz:

http://www.pc.gc.ca/eng/index.aspx

Dünyanın En Uzun Araçsız Yolu

Kanada’nın kuruluşunun 150. yılı şere ne 2017’de tamamlanması planlanan, dünyanın en uzun araçsız yolu tamamlandığında 24.000 km olacak. 21.500 km’lik kısmı yapılmış olan bu yol aynı zamanda dünyanın tek rekreatif ulaşım ağını oluşturacak. Sadece bisiklet yolu olarak değil, yaz aylarında patika yürüyüşleri ve at biniciliği için, kışın ise kayak ve motorlu kızak sürüşleri için etkin olacak. Bu yol ile ülkenin vahşi doğasının, kır ve kentin birbirine bağlanması hede eniyor. Yolun aynı zamanda ülkenin güzelliklerinin keşfedilmesi için bir turistik rota gibi işlemesi de öngörülüyor.

Vancouver

Ülkenin başkentinden sonra, Kanada Günü kutlamalarının en şaşaalı yapıldığı yer olan Vancouver, yükselen dağlar ve berrak okyanus suları arasında zaten benzersiz bir şehir. Üstelik bu özel dönemde, kentin her tarafına yayılmış etkinlikler planlanmış durumda. Bu etkinlikler arasında; tüm gün sürecek, etkileyici müzik konserleri, yeni Kanadalı olmuş vatandaşlar için düzenlenen vatandaşlık töreni, sokak performansları, akşam geçiş töreni ve büyük bir havai şek gösterisi yer alıyor. Şehir aynı zamanda Birinci Uluslararası Festival’e de ev sahipliği yapacak. Farklı etnik grupların da katılacağı kutlamada yaşanacak çeşitlilik baş döndüreceğe benziyor.

Yıldızları Seyredin

Ekim, Kasım ve Aralık aylarında, takımyıldızlardan oluşan bir örtünün altında uzanan yabani düzlüklerde dolaşan Royal Astronomical Society, Dark Sky Night buluşmalarında kendilerine eşlik edecek astronomi tutkunları arıyor. Işık kirliliğinden uzak, yıldızların tadını çıkarmak için muhteşem bir zaman.

Ayrıca Kanada Hükümeti, tüm bu etkinliklerin hazırlığı aşamasında, sanatçılara verdiği önemin altı çiziliyor. Şu anda, 671.000‘nin üzerinde Kanadalının, kültür-sanat sektöründe çalışarak, ülkenin gayrisa milli hasılasına 47.7 milyar Kanada doları katkı sağladığı Kanada’da, yeni bütçeden 35 milyon Kanada doları da Kanada’nın kuruluşunun 150. yılı olan 2017’de uluslararası çalışmalar için kullanılmak üzere, Kanada’nın dünya çapında tanıtımına katkı sağlayacak olan Kanadalı sanatçılara ayrıldı. Gerçekten de “Kanada tam yaşanılacak yer!” demekten insan kendini alamıyor.

 

Yazı: Ciran Derya AYGÜL ÖZTÜRK

EduLife Canada Magazine