Kanada’da, iklimi İstanbul ile benzerlik gösteren Vancouver’dan, 70. Kuzey paralelin sürekli buzlarla kaplı bölgelerine, British Columbia’nın batı kıyılarındaki verimli bitki örtülerine kadar pek çok... Kışın Tadı Kanada’da Bir Başka

Kanada’da, iklimi İstanbul ile benzerlik gösteren Vancouver’dan, 70. Kuzey paralelin sürekli buzlarla kaplı bölgelerine, British Columbia’nın batı kıyılarındaki verimli bitki örtülerine kadar pek çok farklı iklim bölgesi var. Bununla beraber, Kanada’nın ABD ile sınır bölgeleri boyunca dört mevsim yaşanır.

Mevsim ne olursa olsun Kanada’da size uygun bir yer ve etkinlik seçeneği mutlaka bulunur.

Sonbahar yaprakları renkleri ile harika doğa manzaraları oluşturur. Yazın günlük sıcaklik 35 ve daha üstündeki derecelere kadar yükselir. Buna rağmen Kanada’nın kış mevsimi için ise kendine özgü çözümleri vardır. Evlere ve arabalara yerleştirilen ısıtmalar, genel kullanıma açık ısıtmalı ulaştırma sistemleri ile bazı okullarda binaların içine kadar oluşturulmuş yürüyüş parkurlarıyla yıllardır, Kanadalılar hava şartlarının oldukça soğuk olduğu dönemlere, teknolojileri sayesinde uyum sağlamışlardır.

Kanada’nın sahip olduğu farklı doğa özellikleri, yerli kültürün tecrübeleri ve teknolojinin bir arada harmanlanmasının avantajını, özellikle doğa sporlarında görüyoruz. Hokeyin yanında, ülkenin her tarafında kayak, snowboard, artistik buz pateni, curl ve daha birçok inanılmaz spor dalları hayatın içine karışmıştır.

Doğa sporlarıyla, festivallerle, görsel şölenlerle Kanada’da kış mevsiminin tadı bambaşka. “Kanadalılar kışın ne yapar?” sorusuna cevap arayanlardansanız, yaptığımız derleme ilginizi çekecek.

Toronto Üniversitesi’nde büyük kartopu savaşları. Eğer bu da eğlenceli değilse, nedir eğlenceli olan?

Arnavut kaldırımlı sokakları, 16. ve 17. yüzyılın izlerini taşıyan tarihi evleri ve karla kaplı silüetiyle Quebec sizi kışa âşık edecek şehirlerden biridir. 30 Ocak’la 14 Şubat arasında Quebec City’de son derece keyifli kış sporlarının ve yarışların yapıldığı Quebec Kış Karnavalı’nın da düzenlendiğini belirtmekte fayda var.

Dünyanın en büyük kış karnavalı olan Quebec Kış Karnavalı, buzdan saraylar, ışık gösterileri, yürüyen kardan adamlar ile sürprizlerle dolu. Bu büyüleyici karnavalın bir de simgesi var: “Bonhomme”.

İsim: Bonhomme
Soyadı: Karnaval
Doğum Yılı: 1954
Doğum Yeri: Quebec
Yükseklik: 2.13 metre
Ağırlık: 400kgsıkışmışkar
Favori renkleri: Beyaz ve kırmızı
Favorileri:Dondurma ve sorbe
Özgün hareketi: Bacağını kaldırmak
En iyi arkadaşlar: Kış hayranları
Çocukluk arkadaşı: Noel Baba
En büyük özelliği: Yaşama sevinci yani “Joie de vivre”
Ünlü kelimeleri: Mutlu Karnavallar
En büyük hayali: Tersine küresel ısınma
Ünü: Quebec City ile en spontane olarak bağlantılı olan toplumsal kişilik

 

 

Buz hokeyi Kanada’nın ulusal sporudur. Toronto Maple Leafs, The Edmonton Oilers ve The Vancouver Canucks gibi ülkenin en büyük takımları The National Hockey League (NHL) yani Ulusal Hokey Ligi’nde yer alır.

Alberta’daki Ban Milli Parkı ve Ontario’daki Algonquin Parkı köpek kızakları için gidebileceğiniz en iyi yerlerden birkaçı. Kanada’nın harika manzarasını, kızak köpekleri sizi çekerken izleyebilirsiniz.

Dünyanın en güzel paten pisti Lake Louise’de kayabilirsiniz. Yine Alberta bölgesinde yer alan göle yakın birçok kayak merkezinde de karın tadını sporla birleştirebilirsiniz.

Jasper Ulusal Parkı’ndaki Maligne Kanyonu, buz tırmanışını denemek için muhteşem bir yerdir. Fakat parkurun zorluk derecesi düşünüldüğünde burayı profesyonel birileri ile ziyaret etmek ve tırmanışınızı öyle gerçekleştirmek daha güvenli olacaktır.

Kanada, barındırdığı farklı tipteki pistlerle her seviyeden kayakçıya kış sporlarının tadını çıkarma fırsatı veriyor. Kayak veya snowboard yapmak istemiyorsanız tam yerindesiniz. Birçok seçeneği bir arada sunan bir “lodge”da SPA tedavisinin tadını çıkarmak da yine kışın en keyifli yanlarından biri.

Kar üstünde, uçurtma sörfü yapmak da ilginizi çekebilir. Son zamanların yeni trendi uçurtma sörfü Kanada’da en sevilen kar sporlarından biri olma yolunda ilerliyor.

 

Yazı Ciran Derya AYGÜL

EduLife Canada Magazine