Kanada’nın İstanbul Başkonsolosu Sayın Andrew R. Smith’le, İstanbul manzaralı çok güzel bir otelin terasında gelişinin onuruna verilen resepsiyonda karşılaştım. Tanışmak için sıranın bana gelmeyeceğini... Kanada İstanbul Başkonsolosu Sayın Andrew R. Smith’le Kanada’da Eğitim Üzerine

baskonsoloandrew

Kanada’nın İstanbul Başkonsolosu Sayın Andrew R. Smith’le, İstanbul manzaralı çok güzel bir otelin terasında gelişinin onuruna verilen resepsiyonda karşılaştım. Tanışmak için sıranın bana gelmeyeceğini gördüğümde nazikçe yanına gidip kartımı verdim. Birazdan benimle görüşeceğini belirtti, fakat yanına gidenlerden sıra bana pek gelecek gibi görünmüyordu. Artık oradan ayrılmam gerektiği için, kendisine başarı dileklerimi iletmek üzere yanına giderek kartımı yeniden verip ileride kendisiyle görüşmek istediğimi belirttim. “Kartınız bende var,” diyerek elinde bulunan onca kart arasından benimkini bulduğunda çok şaşırdım. Bunun üzerine kendisine, “Bir bebeğim var,” dediğimde şaşkın gözlerle bana baktı. Ben, “Bir bebeğim var; EduLife Canada dergisi ve şu an matbaada basılıyor,” dediğimde sanı- rım biraz rahatladı. Kanada eğitimini tanıtmayı hedefleyen derginin uzun süredir hayalim olduğunu ve bu konuda kendisiyle görüşmek istediğimi söyledim. Benim heyecanıma ortak oldu, “Hemen benimle irtibata geçmelisiniz, dergi basıldığında bir an önce görmek istiyorum,” dedi. Sonrasında sanırım uçarak oradan çıktım. Her şey dediği gibi oldu ve kısa süre sonra görüştük. Dergiyi çok beğendi ve kendi elleriyle konsolosluğun girişine koydu.

İstanbul Başkonsolosumuz Sayın Smith, kariyerimde ilham aldığım insanlardan birisi oldu. Attığım maillere bu kadar hızlı dönüş yapan, daima çözüm önerileriyle gelen ve işini bu kadar sevgi ve aşkla yapan çok az insan tanıdım.

Bugün dergimiz 1 yaşını bitirdi ve üçüncü sayımızı yayınlıyoruz. Sayın İstanbul Başkonsolosumuzun verdiği destek olmasaydı sanırım bu kadar kolay ilerleyemezdik.
İstanbul Kanada Başkonsolosu Sayın Andrew R. Smith, bize vakit ayırarak Kanada’da eğitim hakkında sorduğumuz soruları cevapladı.

Kanada, aynı zamanda öğrencilerin büyümesi için de harika bir yer olma özelliğini taşıyor. OECD’nin oluşturduğu 2014 yılı “Daha İyi Yaşam İndeksi”nde (Better Life Index for 2014) sürekli olarak en üst sırada yer almaktayız.

Kanada’nın İstanbul Başkonsolosluğu görevine getirilmenizin hikayesini öğrenebilir miyiz?

Ottawa’dan buraya 2014 yılının sonbaharında üç çocuğum ve eşimle beraber geldim. Orada Kanadalı diplomatlar için Gelişme ve Ticaret, Dış İlişkiler Okulu’nu yönetiyordum. Bu göreve getirilmem diplomatik kariyerimdeki ilerleyişimin bir sonucu. Kanada Dış İlişkiler görevinde yirmi yıldır çalışıyorum ve profesyonel gelişmemin gereği olarak daha uğraştırıcı, yeni görevler almayı umut ediyorum. Başkonsolosluk görevimde İstanbul bölgesinden sorumluyum, fakat bu şehir 120 ülkenin ekonomisinden daha büyük oldu- ğu için çok yoğun bir çalışma temposu içindeyim. Geriye dönüp baktığımda, çalışmak için ilk olarak Çin’e gitmemi de hesaba katarsak, kariyerimin otuz yılını Asya’da geçirdim. Böylece hem Kanada Başkonsolosu olarak, hem de ilk kez dünyanın bu bölgesinde bulunan bir kişi olarak bu deneyim benim için altın değerinde.

Son yıllarda Kanada, Türk öğrenciler arasında eğitim için tercih edilen yurtdışı ülkeleri arasında birinci sırada yer almaya başladı. Kanada’yı Türk öğrenciler için cazip hale getiren özellikler nelerdir?

Kızım İstanbul’da daha yeni 12. sınıfı bitirdi ve biz onu üniversite tahsili için Kanada’ya gönderme kararı aldık. Sı- nırları üç okyanusla çevrili Kanada’nın eğitimde zengin ve oldukça ilginç olan konularının deniz biyolojisine kadar dayanması şaşırtıcı bir şey değil. Bu yüzden seçimimiz kolay oldu ve bu, onu kendi ülkesine götürdü. Kararımızın doğru olduğunu düşünüyoruz.

Fakat, çocuklarını denizaşırı bir ülkeye gönderecek olan Türk aileleri açısından düşünecek olursak, ki muhtemelen bunu ilk kez yaşayacaklardır, çocuklarını gönderdikleri ülkenin onlara gereken özeni göstereceğine ve iyi bir eğitim vereceğine güvenmeliler. Kanada’nın Türk ailelerinin güvenini kazandığını düşünüyorum.
Türk öğrencilere Kanada’da çekici gelenin ne olduğunu anlıyorum: Açık sözlülük ve Kanada toplumuna dahil olabilme, birinci sınıf eğitim sistemimiz, sosyal yaşam ve tam gün dersi olan öğrencinin eğitimi süresince yarım günlük işler bulma fırsatı.

Aileler, yurtdışındaki en gözde yerlerin yaşam maliyeti ve okul ücretlerini karşılaştırırlarsa, Kanada’nın en uygun yerlerden biri olduğunu görecekler. Ekonomik bir eğitim sunmasının yanı sıra, Kanada eğitim kurumları lise sonrası eğitimde dünya lideri konumunda. Kanada, aynı zamanda öğrencilerin büyümesi için de harika bir yer olma özelliğini taşıyor. OECD’nin oluşturduğu 2014 yılı “Daha İyi Yaşam İndeksi”nde (Better Life Index for 2014) sürekli olarak en üst sırada yer almaktayız.

Kanada’nın yabancı öğrencilere, kalifiye eleman olarak iş hayatında yer alabilmeleri için mezuniyetten sonra çalışma izni verdiğini ve sonrasında da potansiyel göçmenlik baş- vurularını Canadian Experience Class vasıtaları ile yapma olanağı sağladığını Türk aileleri de biliyor.

Kanada, uluslararası öğrencilerin ilgisini çektiğinde her iki taraf da kazançlı çıkacak. Aslında, gerçekten de kazançlı oluyoruz. Kanada 2008 yılındaki uluslararası öğrenci sayısını %83 artırarak, 2014 yılında bu sayıyı 336,497’ye çıkardı. Kanada’nın büyük şehirlerinde ve kampüslerinde bulunan uluslararası öğrenciler her okulun yaşantısını, kendileriyle beraber getirdikleri yeni fikirler ve kültürlerle zenginleştiriyorlar. Bu öğrenciler bize hem sosyal ve kültürel açıdan katkıda bulunuyorlar, hem de konuşma çeşitliliğini arttırıp, yaptığımız araştırmaları zenginleştiriyorlar.

Kanada’nın yabancı öğrencilerle, yabancı ülkelerle uluslararası eğitim anlaşmaları bu partnerlerle olan bağları- mızı kuvvetlendiriyor ve kişiden kişiye uzanan bağlar aracılığıyla, Kanada ve diğer milletler arasında daha büyük işbirlikleri oluşmasını sağlıyor.

Türk öğrenciler ve aileleri Kanada’daki eğitim hakkında en etkili şekilde nasıl bilgilendiriliyor?

Türk kitleye ulaşmak için pek çok araç, metot ve tekniğimiz var. Derginiz geleneksel yayın aracından daha fazla rol oynuyor, fakat biz de sosyal medyada çok etkiliyiz. Öğrenciler, aileler ve okullar Kanada’daki eğitim sistemiyle ilgili bilgi almak için bizi takip edebilirler. Bize şu adreslerden ulaşabilirsiniz:

Twitter
@SmithAndrewR

@CanTradeTurkiye

www.linkedin.com/company/consulate-general-ofcanada?trk=biz-companies-cym

Türkiye’nin büyük merkezlerindeki eğitim fuarlarına katılıyoruz ve mesajlarımızı iletiyoruz. Buraya gelen Kanadalı okullar ve üniversite temsil heyetlerini, yerel eğitimciler ve acentelerle tanıştırarak onlara yardımcı oluyoruz. Biz yerel acenteler ve işverenlerle yakın işbirliği içinde oluyoruz, ayrıca vize çıkarma işlemlerinde mümkün olduğu kadar verimli olmaya çalışıyoruz. Kanada eğitim programlarının Türkiye’deki okullarda uygulanması gibi çok ilginç bir olay yaşıyoruz. Bu sayede küçük çocuklar Kanada eğitim programlarını öğrenmeye başlayabilir ve bu durum lise sonrası Kanada’daki eğitimleri için yol gösterici olabilir. Çocuklar, bu çalışmanın meyvelerini gelecek yıllarda, İstanbul’daki daha üst seviyede Kanada eğitimi veren okullarda elde ederler ve ardından Kanada’da yüksek eğitimleri için hazır hale gelirler.

Bizim EduLife Canada ekibi olarak görevimiz Kanada’yı ülkemize sosyo-kültürel ve çoğunlukla eğitim açısından tanıtmak. İlk dergimiz başarılı oldu ve Kanadalı kurumlardan olduğu ka
dar, Kanada Büyükelçiliği’nden, İstanbul’daki Kanada Konsolosluğu’ndan aldığımız destek de bizi çok mutlu etti. Dergimiz hakkındaki görüşlerinizi paylaşmak ister misiniz?

Kanada’daki eğitim fırsatlarıyla ilgili Türkiye’de büyüyen ilgiyi geliştirmek bizim önceliğimiz. Biz, Kanada’nın yüksek kaliteli eğitimine ve yabancı öğrencilerin Kanada’daki insanlarla yarattığı bağlantılara çok inanıyoruz.

Başkonsolosluk’taki ticaret ekibimiz çok etkin, fakat daima bu çabalarımızı, Kanada’daki eğitimi desteklemek için yerel ortaklarla birleştirmenin faydası olacağına inanıyoruz. Kanada Kültür Merkezi gibi bir şirketle dost olmak ve EduLife Canada gibi bir derginizin olması bizi büyütecek ve karşılıklı olarak bundan her iki taraf da faydalanacaktır.

Turkan İbiş/EduLife Canada Yayın Koordinatörü