KANADA’NIN KEŞFEDİLMEYE HAZIR YERLERİNDEN NANAIMO KANADA’NIN KEŞFEDİLMEYE HAZIR YERLERİNDEN NANAIMO
Vancouver Island Üniversitesi, Vancouver’dan feribotla yaklaşık iki saat, helikopter ya da deniz uçağıyla 15 dakika batıdaki Vancouver Adası üzerinde, Nanaimo şehrinde bulunuyor. Üniversite eğitimimi... KANADA’NIN KEŞFEDİLMEYE HAZIR YERLERİNDEN NANAIMO

Vancouver Island Üniversitesi, Vancouver’dan feribotla yaklaşık iki saat, helikopter ya da deniz uçağıyla 15 dakika batıdaki Vancouver Adası üzerinde, Nanaimo şehrinde bulunuyor.

Üniversite eğitimimi Işık Üniversitesi Bilim, Teknoloji ve Toplum alanında tamamladıktan sonra, eşim Güneş ile başka bir ülkede yaşama deneyimi elde etmeye karar verdik. Zaten yüksek lisans eğitimini yurtdışında tamamlamak istiyorduk ve aklımızda birkaç ülke vardı. Uzunca bir araştırma surecinden sonra Kanada’yı denemeye karar verdik. Kanada Kültür Merkezi ve dolayısıyla Türkan Hanım ile tanışmamız da bundan sonra oldu. Kanada’da yaşayan bazı arkadaşlarımızla da detaylıca konuştuk. Hayat standardı hakkında epey bilgi sahibi olduk. Güneş ile ben doğaya çok düşkünüz. Zaten Kanada’yı seçmemizdeki en büyük nedenler refah seviyesinin yüksekliği ve doğasının güzelliğiydi. Tabii buraya gelince daha bir sürü güzel yanıyla karşılaştık bu güzel ülkenin.

Okul seçimini yaparken iklim bizim için ön plandaydı, bu nedenle British Columbia’yı seçtik. Daha sonra Türkan Hanım’la yaptığımız çalışmalarda birçok okul ve program inceledik, bana uygun olacak birkaç üniversite belirledik. Türkan Hanım’ın sağlamış olduğu yoğun destek ve yönlendirme ile Vancouver Island University ile University of Hertfordshire’ın birlikte yürüttükleri bir program olan Master of Business Administration (MBA) combined with Master of Science in International Business (İşletme Yüksek Lisansı ve Uluslararası İşletme) programına ve University of Waterloo’nun bir programı olan Entrepreneurship and Technology programlarına başvurmaya karar verdik. İlk olarak kabulüm Vancouver Island University’den (VIU) geldi. Bu üniversite Vancouver’dan feribotla yaklaşık iki saat, helikopter ya da deniz uçağıyla 15 dakika batıdaki Vancouver Adası üzerinde, Nanaimo şehrinde bulunuyor. Güneş ile beraber doğa ile iç içe olmayı sevdiğimiz için, yeni bir serüvene yelken açarken hayatımızı kalabalık ve stres dolu şehir yaşamından uzak bir yöne götürmeyi tercih ettik. Adada hayat sakin, yavaş, huzurlu ve stressiz. Hatta bazen çok çok sessiz ve durgun ama yemyeşil, şahane bir doğası var. Özellikle Asya’dan gelen yatırımcı göçmenler, Greater Vancouver Area’da* ev yatlarının yükselmesi ile birlikte Nanaimo’yu tercih eder oldular. Böylece şehrimiz yeni evli çiftler ve kariyerlerini bitirmek üzere olan profesyonellerin/emekli kesimin tercih ettiği bir şehir oldu.

Adaptasyon süreci ikimiz için oldukça farklı geçti. Kültür şokunu üzerimizden atmamız epey bir zaman aldı. Yüksek lisansımı tamamlarken yoğun tempo yüzünden pek fazla adaptasyon sürecini fark edemesem de, aynı durum Güneş için söz konusu değildi. O okula gitmediği için ilk sene oldukça zorlandı. Kanada’da gönüllü olarak çalışmak çok önemli. Bu şekilde çalışarak edinilecek çevre ve deneyimler, ileride değişik kapılar açıyor. Güneş’in ilk önce gönüllü olarak çalışmaya başladığı organizasyon, ona birkaç ay içerisinde tam zamanlı olarak bir iş teklif etti. Çalışmaya başlayınca Güneş’in hayatı da yavaş yavaş normale döndü, düzene alıştı. Yani ortalama bir sene kadar zorlu bir süreç geçirdik. Kültüre alışmanın yanında bir de yeni tanıştığımız özlem duygusuyla başa çıkmaya uğraştık. Saat farkına alışmak, biz yatarken sevdiklerimizin uyanması bile bir süreç…

Doğayla iç içe olmayı sevdiğimiz için, yeni bir serüvene yelken açarken hayatımızı kalabalık ve stres dolu şehir yaşamından uzak bir yöne götürmeyi tercih ettik.

Biz Nanaimo’yu çok sevdik. Üniversite bitince bir süre acaba daha büyük bir şehre taşınsak mı diye düşünsek de buraya değişik şeyler deneyimlemek üzere geldiğimiz için bu yavaş tempolu hayatın içinde kalmaya karar verdik. Burada sosyal hayat pek canlı değil. Genelde doğaya dönük aktiviteler yapılıyor. Arkadaşlarımızla buluşup, yürüyüşlere gidiyoruz, orman içinde piknik yapıyoruz, göllere yüzmeye gidiyoruz, elbette yağmur yağmıyorsa… Onun haricinde İstanbul’da alışmış olduğumuz sosyal hayat burada yok. Bir öğrenci olarak çok fazla para harcamadan günü geçirmek mümkün. Üniversitenin bulunduğu alanda çok sayıda kiralık ev var ve insanlar sürekli ev arkadaşı arıyorlar. Yürüyerek okul-ev arası gidip gelmek bile mümkün olabilir. Nanaimo’da otobüs sistemi pek iyi değil. Çünkü genelde herkesin arabası var. Mesafeler oldukça uzun, çünkü alan geniş. Çok fazla göl var ve bu göllerde su sporları çok yaygın. Kamp yapmak ve uzun yürüyüşlere gitmek hem gençler hem de emekliler tarafından oldukça sevilen aktiviteler. Ayrıca adada kayak merkezi de bulunuyor. Aynı gün içerisinde gölde su kayağı yapıp, dağda snowboard yapmanız mümkün.

Aynı gün içerisinde gölde su kayağı yapıp, dağda snowboard yapmanız mümkün.

Yüksek lisansımın son döneminde dört ay süren bir staj yaptım. Burada staj bulmak oldukça zordu. Maalesef önceki deneyimlerinden ötürü Vancouver Island Üniversitesi MBA/MScIB öğrencileri adına şirketlerle anlaşıp staj bulma prosedürüne son verdi. Kendi çabalarım ve edindiğim çevre dolayısıyla, adanın önde gelen süpermarket zincirlerinden birinde Stratejik Pazarlama Koordinatörü (Strategic Marketing Coordinator) olarak stajımı tamamladım. Stajı bitirip, eğitimimi tamamladıktan sonra United Parcel Service’te (UPS) çalışmaya başladım. Şu anda Alternatif İlaç sektörünün önde gelen firmalarından Tilray’de müşteri ilişkileri  koordinatörlüğü yapıyorum. Güneş’te aynı şirkette üretim takip uzmanı olarak çalışıyor.

Buraya geldiğimizden beri çok şey deneyimledik, çok şey öğrendik. Bu nedenle çok müteşekkiriz. Deneyimlerimizi aktarmamıza aracı olduğunuz için teşekkür ederiz.

Yazı: Cem’i VUR

EduLife Canada Magazine