Montréal ve Kanada’da Ömer Abimiz olarak biliyoruz Ömer Özen’i. Kanada’da henüz tek bir Türkçe yayının olmadığı dönemlerde, ayda bir LaPresse isimli kitapçıya, Almanya’dan Hürriyet... Ömer F. Özen’den Türkçe ve Fransızca Şiir Kitabı: Sevgi bitti mi?

Montréal ve Kanada’da Ömer Abimiz olarak biliyoruz Ömer Özen’i. Kanada’da henüz tek bir Türkçe yayının olmadığı dönemlerde, ayda bir LaPresse isimli kitapçıya, Almanya’dan Hürriyet Gazetesi’nin Avrupa baskısı gelirdi. O dönem lisede öğrenci olduğum için çok pahalı gelirdi gazete, ayaküstü orada okurdum. 1994 yılında henüz internetten de bilgi alamıyorduk ve her köşesini okuduğumuz Bizim Anadolu Gazetesi’ni ücretsiz yayınlayarak Kanada’da yaşayanlara Türkiye’de olan bitene dair bir pencere açmakla kalmayıp, aynı zamanda o gazeteyi üç dilde yayınlamayı başararak Türkiye’yi merak eden Kanadalılara da bizleri tanıma fırsatını sundu.

dsc_0406

İstanbul’da 28 Eylül–2 Ekim tarihleri arasında düzenlenen Uluslararası İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali’nde, Gülhane Parkı’ndaki Şiir Kürsüsü’nde Ömer F. Özen şiirseverlerle buluştu ve keyi i dakikalar geçirmelerini sağladı.

2 Ekim’de, benim kalbimi ısıtan ve İstanbul tra ğine rağmen son dakika da olsa yetişmeyi başardığım, Sevgi Bitti mi? adlı kitabının imza gününü düzenledi. Kitaba görüntüleri ile katkıda bulunan Füsun Kostak’ın yanı sıra, İstanbul’dan onu tanıyanlar, Montréal’de yaşayıp da İstanbul’a yolu düşenler de gelmişti. Etkinliğe Şafak Pala, Kerem Ulaş Dönmez ve Hüseyin Aydın gibi özgün sanatçılar da katıldı ve şiir severlere ezgilerden örülü bir dinleti verdiler. İmza, sımsıcak bir aile ortamında gerçekleşti ve en son sevgiyle hazırlanmış yemeklerimizi yedik beraber.

Ömer Özen, 2009 yılında kurmuş olduğu Montréal Türk Filmleri Şenliği’nin başkanlığını yürütmekte ve her iki ülke arasında sanatseverlere köprü olmaya devam etmektedir.

Ürün Yayınları’ndan çıkan Sevgi Bitti mi? / Aldım Başımı Gidiyorum adlı şiir kitabının imza günleri için Türkiye’de bulunan Ömer F. Özen, İstanbul, Ankara ve İzmir’de şiirseverlerle buluşacak.

Kendisini tanımak isteyenlerin, şiirlerini dinlemek isteyenlerin, Ömer F. Özen ve Füsun Kostak’ın katılacağı 8 Ekim’de Ankara’da Düşkapanı Sanat Merkezi Necdet Ersan Sahnesi’nde, 15 Ekim’de ise İzmir’de Metin Altıok Kültür Sanat Evi’nde gerçekleşecek imza günlerini kaçırmamalarını öneririm. Kanada’yı mutlaka Ömer Abimiz’den de dinleyin derim.

imzagunu

Yazı: Türkan İBİŞ

EduLife Canada Magazine