Kanada’da Québec eyaleti dışında Fransızca eğitim veren üniversitelerden biri olan Ottawa Üniversitesi’ne kabul edilen sevgili Umut Koman üniversitenin bursundan faydalanan Türk öğrencilerden biri.... Ottawa Üniversitesi’nin Fransızca Bilen Öğrencilere Tanıdığı Burs İmkanı

ottawa

 

Kanada’da Québec eyaleti dışında Fransızca eğitim veren üniversitelerden biri olan Ottawa Üniversitesi’ne kabul edilen sevgili Umut Koman üniversitenin bursundan faydalanan Türk öğrencilerden biri. Saint Pulchérie Fransız Lisesi’nde tamamladığı eğitimine, Ottawa Üniversitesi’nin Fransızca eğitim almak isteyen öğrencilere verdiği burs ile devam eden Umut Koman okulu için; “Kim olmak isterseniz o kişi olabileceğiniz yer.” diyor.

Ben İstanbul’da Sainte Pulchérie Fransız Lisesi’ni bitirdim ve bu sayede Ottawa Üniversitesi’nin Fransızca bilen öğrencilere tanıdığı burs imkânından faydalandım.

 

Kanada’da Ottawa Üniversitesi’nde okumayı neden tercih ettiniz?

Kanada’yı seçmemin nedeni göçmenlere tanıdığı imkânlar ve dünyaca tanınan üniversitelere sahip olması idi. Uluslararası Ekonomi ve Kalkınma bölümünde okuyorum. Bölümümden çok memnunum. Akademisyenler uluslararası öğrencilere çok fazla yardımcı oluyor. Buradaki derslerin çoğunda ‘tartışma grubu’ diye adlandırdığımız sınıflar var ve bu da öğrendiklerimizi uygulama fırsatı sunuyor.

Ottawa Üniversitesi’nin sağladığı imkânlar nelerdir?

Ottawa Üniversitesi, Ontario bölgesinde yer alıyor. Bu yüzden kabul koşulları Québec bölgesine göre daha rahat diyebilirim. Ben İstanbul’da Sainte Pulchérie Fransız Lisesi’ni bitirdim ve bu sayede Ottawa Üniversitesi’nin Fransızca bilen öğrencilere tanıdığı burs imkânından faydalandım. Burs yaklaşık olarak tüm eğitim ücretinin %70’ini karşılıyor. Eğitim sistemi Türkiye’dekinin aksine uygulama ağırlıklı ve ezbere değil anlamaya dayalı. Sağladığı imkânlara gelecek olursak; Ottawa Kanada’nın başkenti olduğu için çok fazla devlet dairesi var ve belli koşulları yerine getirirseniz devlet dairesinde çalışabiliyorsunuz. Bunun yanında okul öğrencilere, spor salonları, 24 saat açık yemekhane ve altı katlı üç ayrı kütüphane gibi bir çok imkân sağlıyor.

Lisans eğitiminden sonra ne yapmayı düşünüyorsunuz?

Gelecek için planım Kanada vatandaşlığını elde etmek ve işe girmeden önce yüksek lisans yapmak.

Son olarak merak edenler için, “Neden Ottawa Üniversitesi?” sorusuna nasıl yanıt verirsiniz?

Ottawa Üniversitesi, çünkü burası tüm dünyadan arkadaşlara sahip olacağınız, özgeçmişinizde Kanada hükümetinde çalıştığınızı yazabileceğiniz ve kendinizi değerli hissedeceğiniz bir okul. Burada, kim olmak isterseniz o kişi olabilirsiniz.

 

Burs yaklaşık olarak tüm eğitim ücretinin %70’ini karşılıyor. Eğitim sistemi Türkiye’dekinin aksine uygulama ağırlıklı ve ezbere değil anlamaya dayalı. Sağladığı imkânlara gelecek olursak; Ottawa Kanada’nın başkenti olduğu için çok fazla devlet dairesi var ve belli koşulları yerine getirirseniz devlet dairesinde çalışabiliyorsunuz.

EduLife Canada Magazine