Kanadalı bilgisayar bilimciler, kendi alanlarındaki başarıları ile yıllardır bilişim sektörüne yön veriyorlar. Aralarında; NetBSD projesini başlatanından PHP web programlama dilinin mucidine, Yahoo’da altyapı mimarisi... Bilişim Sektöründe Dünya Öncüsü Kanada

Kanadalı bilgisayar bilimciler, kendi alanlarındaki başarıları ile yıllardır bilişim sektörüne yön veriyorlar. Aralarında; NetBSD projesini başlatanından PHP web programlama dilinin mucidine, Yahoo’da altyapı mimarisi mühendisi olarak çalışanından Civilization strateji oyununun doğuşunda emeği geçene, alanında öncü pek çok bilgisayar bilimcisi hakkında kısa bilgileri EduLife Canada dergisi okurları için derledik.

bilisim

Göçmenlik için en çok kabul edilen meslekler arasında bilgi sistemleri analistliği ve danışmanlığı, yazılım mühendisliği, bilgisayar programcılığı ve gra k tasarımcılık bulunmaktadır. 2015 yılında bu mesleklerden pek çok kişi Kanada’ya göçmen olarak yerleşmiştir.

Elbette bilgisayar alanında başarıları bu denli göz önünde olan Kanada, bilişim sektöründe eğitim almak isteyenleri kendine çekmeye devam ediyor. Bilgi sistemleri analistleri ve danışmanlarının, yazılım mühendislerinin, bilgisayar programcılarının, interaktif medya geliştirme uzmanlarının, grafik tasarımcıların ve illüstratörlerin hem alanlarında eğitim almak hem de iyi bir gelir karşılığında çalışma olanağı bulmak bakımından Kanada’yı tercih ediyor olmaları son derece anlaşılır.

Ayrıca, Kanada Göçmenlik Bakanlığının Ekspres Giriş Sistemi ile Kanada’ya en çok giden 10 meslek grubu kamuoyuyla paylaşıldı ve bilişim sektörünün bu meslek grupları içindeki yeri dikkat çekiciydi.

civil

Kanada’nın Ocak 2015’ten beri yürürlükte olan yeni göçmenlik sisteminde (Ekspres Giriş) puan yöntemi uygulanıyor. Ekspres Giriş Sistemi’ndeki yabancı göçmen adayları çeşitli faktörlere göre puanlandırılıyor. Puanlandırma adayın iş tecrübesi, yabancı dil seviyesi, eğitim, yaş ve uyum gibi faktörlere göre yapılıyor.

Göçmenlik için en çok kabul edilen meslekler arasında bilgi sistemleri analistliği ve danışmanlığı, yazılım mühen- disliği, bilgisayar programcılığı ve grafik tasarımcılık bulunmaktadır. 2015 yılında bu mesleklerden pek çok kişi Kanada’ya göçmen olarak yerleşmiştir.

kazanc

Bilgi sistemleri analistleri ve danışmanlarının, yazılım mühendislerinin, bilgisayar programcılarının, interaktif medya geliştirme uzmanlarının, grafik tasarımcıların ve illüstratörlerin hem alanlarında eğitim almak hem de iyi bir gelir karşılığında çalışma olanağı bulmak bakımından Kanada’yı tercih ediyor olmaları son derece anlaşılır.

Ciran Derya Aygül Öztürk

EduLife Canada Magazine