Kanada’da Eğitim Neden Mükemmel? 2017 yılında, US New Report’un dünya genelinde yaptığı araştırmada devletler bazında eğitim sistemi ve üniversiteye girişler değerlendirildi. Bu değerlendirme sonucunda... Kanada Eğitimde Dünya Birincisi

Kanada’da Eğitim Neden Mükemmel?

2017 yılında, US New Report’un dünya genelinde yaptığı araştırmada devletler bazında eğitim sistemi ve üniversiteye girişler değerlendirildi. Bu değerlendirme sonucunda Kanada; eğitim sektöründeki kalitesiyle dünya sıralamasında birinci oldu. Aynı araştırma sonucu verilerine göre, yaşam standartları açısından da dünyanın en iyi ikinci ülkesi seçilen Kanada, yurtdışında eğitim almak isteyen öğrenciler için en uygun, güvenli ve kaliteli seçeneklerden. Eğitim konusunda birinci olan Kanada, eğitime ayırdığı cömert bütçenin bir yansıması olarak; eğitimin kalitesi, eğitime verilen önem, bilimsel ve teknolojik gelişmeler konusunda dünya öncüsü olduğunu bir kez daha kanıtladı.

Kanada’daki okullar, eğitimde en fazla talep gören okullar arasında yer alır. Kanada eğitim sisteminde kişi başına ayrılan harcama diğer G-8 ülkelerinin ayırdığından daha fazladır. Alınan diplomaların dünya çapında tanınmasına bağlı olarak, Kanada üniversitelerden mezun olan uluslararası öğrenciler başarılı ve saygın bir kariyere sahip olurlar.

Kanada, eğitim performans notu en yüksek ülkelerden biridir.

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) 2012 raporlarına göre Kanada dünyanın en eğitimli ülkesi. Dünya çapında kabul gören, sürekli ve yüksek kaliteli eğitim sistemine sahip Kanada, OECD Eğitim Raporu, 2016 açıklamalarına göre de eğitim performansı açısından en yüksek notu alan ülkelerin başında geliyor.

Yüksek standartları ve kaliteleriyle göz dolduran Kanada’daki eğitim kurumlarında; bilgisayar mühendisliği, işletme, telekomünikasyon, tıp ve ziraat en çok ilgi gören ve kalitesi dünyaca tanınmış bölümlerin başında geliyor. Biyoteknoloji, işletme, ekonomi, mühendislik, iletişim ve medya ile İngilizce, edebiyat, doğa bilimleri, eğitim ve sosyal hizmet gibi çeşitli alanlar da öğrencilere sunulan en popüler lisans bölümlerinden. Ayrıca, öğrencilere sunulan birçok kombine program bulunuyor.

Bilgisayar ve enformasyon teknolojisinde uluslararası lider durumunda olan Kanada telekomünikasyon, nakliye, mühendislik, havacılık, şehir ulaştırma, mikro elektronik,tıp aletleri, gelişmiş software, hidroelektrik ve nükleer enerji, lazer ve opto-elektronik, yiyecek içecek, okyanus ve çevre sanayii gibi sektörlerdeki gelişmişliği ile tanınıyor.

Eğitimin belli standartlara uygun gerçekleştirilmesine büyük önem verilen Kanada’da, üniversiteler arasındaki farklar en aza indirgenmiştir. Yani Toronto Üniversitesi’nden değil de Manitoba Üniversitesi’nden mezun olmak kariyerinizde bir olumsuzluk yaratmaz.

Aynı durum, kolejler ve diğer eğitim kurumları için de geçerlidir. Kanada’da eğitim iş hayatına kolayca uyum sağlanabilecek uygulamalar içerir ki bu da eğitimin ezberden uzak, öğrencinin doğal merak duygusunu doyuran bir eğitim sistemi içinde, yapabileceklerini keşfetmesi ve başarması anlamına geliyor. Bu sayede Kanada eğitim kurumlarından mezun olanlar, dünya sahnesinin oyuncuları gibidirler.

Kanada üniversitelerinde istediğiniz bölümde lisans eğitimine başlamak için sadece lise diploması yeterlidir. Türkiye’deki gibi üniversite sınavına girmeniz gerekmiyor.

Kanada’da eğitim sistemindeki farklılıklar zenginlik olarak görülür.

10 ayrı eyalette 10 ayrı eğitim sistemi bulunan Kanada’da, Kanadalılar ülkelerindeki eğitim sistemi farklılıklarını bir zenginlik olarak kabul ederler. Kanada’da temel eğitim 10 yıl sürer. Merkezi bir eğitim sistemi yoktur. Her eyalet kendi eğitim sistemini oluşturur. Her eyaletin bir eğitim bakanlığı bulunur.

İki dilli bir ülke olarak Kanada, bu dillerden herhangi birini veya ikisini birden öğrenmek isteyenlere çok kaliteli ikinci dil olarak İngilizce (ESL) ve ikinci dil olarak Fransızca programları sunar.

Kanada’da eğitim gören Türkiyeli öğrenciler için Kanada, diğer İngilizce eğitim veren ülkelere göre daha ucuzdur.

Kanada’da 1 yıl üniversite eğitimi alırken haftada 20 saat part time (tatillerde ise haftada 40 saat full time) 1 yıl çalışma iznine sahip olursunuz. İki yıllık bir lisans eğitimden sonra ise 3 seneye kadar çalışma izni verilebilir. İstatistiklere göre mezun olan öğrencilerin yüzde 90’ından fazlası ilk 6 ayda iş bulabiliyor.

Kanada nüfusu 35 milyonu aşmış olmakla birlikte yaşlanan bir nüfusa sahip bir ülke olarak, son senelerde uluslararası öğrencilere mezuniyetlerinden sonra 3 seneye kadar çalışma izninin yanı sıra eyaletlerine ve bitirdikleri programlara göre de göçmenliğe başvurma olanağı tanıyor. Hatta her sene 1000 doktora öğrencisine, eğitimlerini bitirmeden eğitimlerinin ilk senesinde göçmenliğe başvurma şansı tanıyor.

Kanada üniversitelerine girmek için sınava girmenize gerek yok.

Kanada üniversitelerinde istediğiniz bölümde lisans eğitimine başlamak için sadece lise diploması yeterlidir. Türkiye’deki gibi üniversite sınavına girmeniz gerekmiyor. Meslek liseleri dâhil hangi tür liseden mezun olduğunuz da önemli değil. Lisede sayısal, sözel, eşit ağırlık ya da dil, hangi bölümden mezun olduğunuza bakılmaksızın, Kanada üniversitelerinde istediğiniz tüm bölümlere kayıt yaptırabilirsiniz

YÖK tarafından tanınan Kanada üniversitelerinde okuyarak sadece Türkiye değil dünyanın birçok yerinde geçerli bir eğitim almış olursunuz.

Eğer Kanada’ya eğitim için eşiniz ile birlikte gittiyseniz, eşinize de tam zamanlı çalışma izni veriliyor ve çocuklarınız varsa onların da lise dâhil olmak üzere eğitimleri ücretsiz olarak devlet tarafından sağlanıyor.

Mastır, MBA, doktora programlarına girmek isteyen öğrencilerin, Kanada üniversitelerinde pekçok burstan faydalanmaları mümkün. Aynı zamanda tezli programlarda maaşlı asistanlık yapma şansı da bulunuyor. Bununla birlikte Kanada’da mastır programını bitirenler doğrudan göçmenliğe başvurabiliyorlar. Doktora öğrencileri de ilk seneden itibaren göçmenliğe başvurma olanağına sahiptirler.

Harika bir kampüs hayatı, spor, sanat, kulüpler öğrenci hayatını renkli kılarken, her eyalet ve bölgede, eyalet parkları doğa sporlarının çeşitliliğine zemin hazırlar. Dört mevsimin yaşandığı Kanada’da British Columbia’nın doğası, St. Lawrence ve Great Lakes gölleri, Alberta’nın Rocky Dağları birbirinden güzel doğa görüntülerine sahne olur.

Dünyadaki etnik grupların hemen hemen tamamının varlığının dikkat çektiği Kanada, farklı kültürlerle özdeşleşmiş, etnik mutfakları ve eğlenceli aktiviteleri bulabileceğiniz bir dünya ülkesidir.

Genel bilgi için resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

www.educationincanada.ca

Yazı: Ciran Derya AYGÜL ÖZTÜRK

EduLife Canada Magazine