EduLife Canada Dergisi Kanada Günü’ndeydi EduLife Canada Dergisi Kanada Günü’ndeydi
  Kanada Günü yani İngilizce adıyla “Canada Day”, Fransızca adıyla “Fête du Canada”, Kanada’da 27 Ekim 1982 tarihinde alınan bir kararla milli bayram olarak... EduLife Canada Dergisi Kanada Günü’ndeydi

img_8759-2

 

Kanada Günü yani İngilizce adıyla “Canada Day”, Fransızca adıyla “Fête du Canada”, Kanada’da 27 Ekim 1982 tarihinde alınan bir kararla milli bayram olarak her yıl kutlanır. Bu gün içerisinde, Kanada’daki tüm devlet kurumları, okullar ve şirketlerin çoğu tatil edilir.

Bu yıl da Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Canada Day kutlamaları çerçevesinde bir ulusa sesleniş konuşması yaptı. Ottawa’daki kutlamalara bizzat katılan Trudeau’nun konuşmasındaki en önemli vurgu ise “çeşitlilik” oldu.

Türkiye’de de Kanada Günü hem Ankara Büyükelçiliğinde hem de İstanbul’da düzenlenen resepsiyonlarla gündeme geldi.

EduLife Canada dergisi ekibi adına Seyfettin İbiş’in de katıldığı Ankara’daki Kanada Büyükelçiliğinde düzenlenen Kanada Günü resepsiyonunda Kanada’nın çeşitli bölgelerinden getirilen geleneksel yemekler konuklara ikram edildi. Kanada’nın Ankara Büyükelçisi Sayın John Holmes, görev süresinin bitmesi sebebiyle Türkiye’den ayrılacak olduğunu da üzülerek ifade etti.

Kanada Milli Günü dolayısıyla Air Canada’nın da sponsor olduğu, Kanada İstanbul Başkonsolosluğu tarafından gerçekleştirilen resepsiyona, dönemin Kanada İstanbul Başkonsolosu Sayın Andrew Smith ev sahipliği yaptı. Biz de EduLife Canada Dergisi ekibi olarak resepsiyona katılma fırsatı bulduk. Türkiye ve Kanada’nın ulusal marşlarının söylenmesiyle başlayan tören, Başkonsolos Sayın Smith’in açılış konuşması ile devam etti. Diplomasi, iş dünyası, akademi, kültür, sivil toplum ve medya çevrelerinin önemli isimleri ile İstanbul’da yaşayan Kanadalı vatandaşların aralarında bulunduğu çok sayıda davetlinin katıldığı resepsiyonda, Kanada ve Türkiye’nin ticari, akademik ve sosyal alanlarda yaptığı işbirlikleri ile ilgili bilgiler de paylaşıldı.

Açılış konuşmasını yapan dönemin Kanada İstanbul Başkonsolosu Sayın Andrew Smith, Kanada Günü’nün İstanbul’da ilk kez iki ülke arasındaki iyi ilişkileri vurgulamak adına oluşturulan özel bir komite aracılığıyla kutlandığını belirtti.

Gecenin sürprizlerinden biri de organizasyonun sunuculu- ğunu üstlenen sanatçı Demet Tuncer’di.

Air Canada Türkiye Genel Müdürü Nedime Konuksever de, Air Canada’nın Kuzey Amerika’dan Türkiye’ye direkt sefer düzenleyen tek Kanadalı ve Kuzey Amerikalı havayolu şirketi olduğunu belirten bir konuşma yaparak, Türkiye-Kanada arasındaki iş ilişkilerinin ve turizminin büyümesi için büyük çaba sarf ettiklerini dile getirdi.

Elbette gece boyunca müzik dinletisi eşliğinde sohbet etme ve lezzetli ikramların tadına bakma fırsatımız da oldu.

EduLife Canada Magazine