EduLife Canada 1. yaşını kutluyor! EduLife Canada 1. yaşını kutluyor!
Merhaba Sevgili EduLife Canada Okuyucuları, Şu an öğrencim olan pek çok kişi daha doğmadan, yani 25 Aralık 1992’de Kanada’da yaşamaya başladım. O zamanlar, orada... EduLife Canada 1. yaşını kutluyor!

edulife-canada-birinci-yil

Merhaba Sevgili EduLife Canada Okuyucuları,

Şu an öğrencim olan pek çok kişi daha doğmadan, yani 25 Aralık 1992’de Kanada’da yaşamaya başladım. O zamanlar, orada liseye başlayan 14 yaşında küçük bir kızdım. Lise, Cégep, üniversite ve iş hayatı derken tam 17 sene yaşadım bu güzel ülkede. Ve ben Kanada’da aldığım bu harika eğitimden sonra bir hayal büyüttüm içimde. Bu hayal, Kanada’da okumak isteyenlere Kanada’yı ve eğitiminin avantajlarını anlatmaktı. Hani bir hayaliniz vardır ve gerçekleştiğini gerçekten anlamanız için üzerinden kocaman bir sene geçmesi gerekir; bu, belki de inanmak için gereken süredir. Bu hayalimin şu an üçüncü sayısını okuyorsunuz. EduLife Canada dergisi, Kanada’da okurken ve Kanada eğitimini anlatmaya başladığımdan beri olan rüyamdı. İnanması zor ama ben artık küçük bebeğim olarak gördüğüm bu derginin her sayıda daha da büyümesinden ve okullarda, fuarlarda yerini almasından büyük gurur duyuyorum.

Amacımız, Kanada eğitiminin avantajlarını, imkanlarını, fırsatlarını ve aynı zamanda Kanada ve Türkiye arasındaki her alanda gerçekleşen güzel gelişmeleri doğru bir kaynak olarak verebilmekti. Şu ana kadar Kanada Büyükelçiliği, Kanada Konsolosluğu, okullar, danışmanlar, veliler ve öğrencilerden gelen güzel yorumlar da, bu adımımızın ne kadar gerekli olduğunu ve hedefine ulaştığını gösterdi. Kapakta da göreceğiniz gibi, Kanada’nın sıra dışı başbakanı Justin Trudeau ve yarısı kadın, yarısı erkeklerden oluşan örnek kabineyi sizlerle mutlaka paylaşmamız gerekiyordu. Bu sayımızın en önemli konuklarından olan Kanada Dışişleri Bakanlığı’ndan Crista McInnis’in ve Kanada İstanbul Başkonsolosu Saygıdeğer Andrew R. Smith’in Kanada eğitimi hakkında verdikleri röportajlarını da paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Bunun yanı sıra, Air Canada’ya yeni atanan, gurur duyduğumuz Türkiye Genel Müdürü Nedime Konuksever ile Air Canada’yı, kariyerini, işin seyahat kısmını konuştuk ve kendisinden öğrenciler için çok faydalı olabilecek seyahat bilgileri aldık. Kanada’nın Toronto ve Vancouver şehirlerinde şubeleri bulunan en prestijli ve defalarca ödül almış ILAC Dil Okulu’nun Türkiye yüzü, Elif Sillaste ile Kanada’da dil eğitimini konuştuk. Ayrıca, Kanada’da lise, kolej, lisans ve yüksek lisans eğitimlerinin detaylarını paylaştık. En önemli dosyalarımızdan biri olan Kanada’da burs imkanlarını detaylandırdık.

Bu sayımızda araştırmaları, fikirleri, yazıları ve fotoğraflarıyla bize büyük destek veren Editoryal Koordinatorümüz Ciran Derya Aygül Öztürk’e de teşekkürlerimizi sunuyoruz. Onun katkısı olmadan bu sayıyı gerçekleştirmemiz mümkün olamazdı.

Türkiye’de Kanada’ya dair tek yayın olan EduLife Canada’yı keyifle okumanızı dileyerek bir sonraki sayıda buluşmak üzere diyorum. Sevgilerimle,

Türkan İBİŞ