Suzan Kendall, 2002 yılında Fulford Akademisi’ni kurdu. “Hayatımı adadım,” diyerek ifade ettiği, öğrencilerinin başarısına olan idealist bakış açısıyla, Kanada’nın lise eğitim sistemine dair sorularımızı... Fulford Akademisi Kurucusu Suzan Kendall ile Kanada’da Lise Eğitimi

Suzan Kendall, 2002 yılında Fulford Akademisi’ni kurdu. “Hayatımı adadım,” diyerek ifade ettiği, öğrencilerinin başarısına olan idealist bakış açısıyla, Kanada’nın lise eğitim sistemine dair sorularımızı cevapladı. Suzan Hanım ışıl ışıl bakışları ve bulaşıcı neşesi ile Kanada’da fark yaratan özel insanlardan biri.

Kendinizden ve kariyerinizden söz edebilir misiniz?

Bütün hayatım boyunca eğitimin içindeydim. Öğrencilerim benim tutkumdur ve hayatımı onların başarılı olmalarına yardım etmeye adadım. Queen’s Üniversitesi mezunuyum ve Queen’s Üniversitesi’nde Kayıt Sorumlusu olarak tam 15 sene (7 sene hukuk fakültesi kayıtlarında ve 8 sene lisans kayıtlarında) görev yaptım.

Queen’s Üniversitesi’ni, Bishop’s College’da, yani bir CAIS (Kanada Bağımsız Okullar Birliği – 7.-12. sınıflar arası yatılı okul) okulunda, Kabul Müdürü olmak üzere bıraktım.

İşte bu deneyim sırasında fark ettim ki, o harika uluslararası öğrencilerimiz İngilizce konuşabilirken, bazılarının okuma ve yazma becerileri ve bir “Kanada sınıfı”nda nasıl başarılı olunacağı konularında ve İngilizcede sağlam bir temelleri yoktu.

Uluslararası öğrencilerimizin, Kanadalı öğrencilerimize uyum sürecinde yardımcı olacak ve bir Kanada sınıfında başarılı olmaları için, ihtiyaç duydukları desteği ve gereçleri sağlayacak bir program olması gerektiğini hissettim.

Eğer,“hem Kanada kültürüne, hem de yatılı okula” adapte olmalarının yanı sıra, bir de bir Kanada sınıfında “nasıl öğrenileceğini öğrenme” konusunda destek alırlarsa akademik ve kültürel başarının en güçlü temeline sahip olabilecekleri anlamına gelirdi. Bu nedenle, uluslararası öğrencilere yardım etme fırsatı yakaladım ve sadece “İngilizce öğretmeye” değil, var olan her anın öğretici bir an olmasına odaklanarak, 2002 yılında kendi okulum Fulford Akademisi’ni kurdum.

Kanada’nın lise eğitim sistemini ve avantajlarını bizlere açıklayabilir misiniz?

Kanada’da her eyaletin kendi eğitim bakanlığının gereklerini karşılayan, o eyalete özgü bir müfredatı vardır. Gerçekten de okullar, programlarının en yüksek standartlarda uygulandığından emin olunması için, düzenli olarak teftiş edilmektedir.

Kanada sınırları, her öğrenciye eleştirel düşünmesi için cesaret veren, işbirliğine dayalı ortamlar sunar. Öğrenciler sadece öğretmenlerinden değil aynı zamanda sınıf ortamındaki arkadaşlarından da bir şeyler öğrenirler.

Kanada eğitim sistemi, ezbere dayalı olmayan, eleştirel düşünmeyi, liderlik özelliklerini ve objektif bakış açılarını geliştirme olanağı bulacakları bir eğitim sistemidir.

Kanada’da liseye kabul edilme şartları nelerdir ve öğrenciler bir liseye nasıl başvurabilirler?

Başvuru süreci, tıpkı Fulford Akademisi’nin kendisi gibi, eşsizdir. Tamamı doldurulmuş bir başvuru formu, not dökümleri ve varsa öğrencinin daha önce girmiş olduğu herhangi bir dil sınavı sonucunu istiyoruz.

Skype’ta veya yüz yüze yapılan bir görüşmeyle, lisede okuma seçenekleri üzerine düşünen öğrenciyi ve ailesini, bir Fulford programının yararları hakkında bilgilendiriyoruz.

Bizler başka hiçbir okulun sunamayacağı bir şeyi sunuyoruz. Güvenli, küçük ve yardımcı ortamımızda, her bir öğrencinin tüm ihtiyaçlarının düşünülüp giderildiği, farklı seçenekleri keşfedebildikleri bir ortamda başarılı olabilme fırsatı sunuyoruz.

Veliler çocukları için doğru liseyi seçebilmek adına neler yapmalılar?

Fulford Akademisi, en yüksek düzeydeki yatılı liselere yerleşmeyi garanti etmektedir. Fulford Akademisi, Kuzey Amerika eğitimine atılan ilk adım olarak görülebilir.

Böylece, öğrenci de ailesi de, hangi okulun hem öğrencinin hem de ailenin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayacağı ve onlara en iyi fırsatları sunacağı konusunda önyargısız ve bilinçli bir karar verebilir.

Eğitim alanında uzun yıllardır edindiğim deneyimimi ve öğrencilerimizi yerleştirdiğimiz okullardaki güçlü bağlantılarımı göz önünde bulundurursak, veliler çocuklarının başarılı olacakları ve en iyi üniversiteleri seçenekleri arasına alabilecekleri bir altyapıyı hazırlayan doğru okula girecekleri konusunda hiç şüphe duymasınlar.

İş gerçekten de bu aşamada “güvenmeye” kalıyor. Eğer veliler bizim programları- mıza ve Fulford sistemine güvenebilirlerse, o zaman çocukları için hep birlikte doğru liseyi seçebiliriz.

Ortak olduğumuz okullar öğrencilerle görüşme yapabilmek için doğrudan Fulford Akademisi’ne geliyorlar, çünkü bir “Fulford Öğrencisi”nin kendi okullarına ne katacağının bilincindeler.

Akademimizdeki öğrencilerimiz büyük oranda liselerin tercihi oluyorlar. Yıllık eğitim fuarımıza, Hawaii, Colorado Springs ve British Columbia kadar uzaklardan gelen okulları da çekiyoruz.

Birkaçının adını vermek gerekirse, Appleby College, Ashbury College, Branksome Hall, UCC, Trinity College School ve Ridley College gibi en üst düzey CAIS okullarıyla çalışıyoruz. Yatılı okul fuarımız her taraftan bilginin akmasını sağlıyor – okullardan öğrencilere, öğrencilerden de velilere!

Tam bir lise eğitim yılı ücreti ne kadar?

2016-2017 yılı için belirlediğimiz 50.450 Kanada doları ücretinin içerisine her şey dahildir; eğitim ücreti ve konaklamanın yanı sıra, ders kitapları, çalışma kitapları, sağlık sigortası, gerekli okul malzemeleri, okul kravatı ve hırkası ve okulumuzun düzenlediği gezilerdeki ulaşım bu ücretin içerisindedir.

Fulford Akademisi, oldukça güvenli ve aile hissi veren bir ortama sahip. Bize Fulford Akademisi’ndeki lise eğitiminin avantajlarını anlatabilir misiniz?

Başlangıç ve ortanın üstü seviyede İngilizce bilen öğrenciler, bizim eşsiz ve faydalı ikinci dil öğrenme programlarımızdan yararlanacaklardır. Gerekli seviyede görmeleri gereken müfredat sırasında, tüm öğrenciler her ders boyunca serti kalı öğretmenler tarafından tam destek alacaklardır.

Küçük sınırlar ve ekstra ders saatleri, bireysel ilgi, bire bir destek ve sadece İngilizce konuşulan ortamımız öğrencilerin başarıya ulaşılmasını sağlamaktadır.

Programlarımızın, her bir ders başlığı için, müfredatın içeriğinde 130-140 saatlik (bunun 110 saati Eğitim Bakanlığı’nın gereklerini ve normlarını karşılamak üzere) dersler sunduğunu da belirtelim.

Buna ek olarak da, akademik günümüzün yanı sıra, yatılı öğrenci hayatı müfredatımız da – ki buna gözetilip denetlenen çalışma salonu, kulüpler, aktiviteler ve kısa gezilerimiz de dahildir – tam bir destekle başlamaktadır. Fulford’da öğrenciler kendilerini aile yanında gibi şe atli bir ortamda bulacaklar.

liseegitimi

Daha önce Türkiye’ye geldiğinizi biliyorum, Türkiye hakkındaki izlenimleriniz nelerdir?

Ah, Türkiye! Türkiye’ye gerçekten aşığım; kültürüne, in- sanına, tarihine, pazarlarına, denizine, yelkenine ve daha birçok şeyine. Türk öğrencilerimiz de oldukça keyif veren, arkadaş canlısı, meraklı ve çok cömert çocuklar. Türkiye’ye tekrar gelmeyi iple çekiyorum.

Son olarak, Türkiye’de Kanada eğitimini teşvik etmeye çalıştığımız EduLife Canada dergimizle ilgili izlenimlerinizi paylaşabilir misiniz?

Derginiz kesinlikle çok etkileyici. Edulife Canada’yı gerçekten de, insanlara Kanada’da eğitimi Türkiye’de nasıl tanıttığınızı göstermek için sürekli yanımda taşıyorum. Lütfen bu güzel işlerinizi sürdürün! Kanada, programlarımızı ve okullarımızı zenginleştirmek için Türkiye’den daha fazla öğrenci gelmesini istiyor.