Kanada’da aynı kalitede eğitim sunan devlet liseleri ve özel liseler mevcut. Konaklama da dâhil olmak üzere, eğitim maliyetinin bir senelik ücreti 18.000-25.000 Kanada doları... Madde Madde Kanada’da Lise Eğitimi

 1. Kanada’da aynı kalitede eğitim sunan devlet liseleri ve özel liseler mevcut. Konaklama da dâhil olmak üzere, eğitim maliyetinin bir senelik ücreti 18.000-25.000 Kanada doları arasında değişir.
 2. Her eyaletin kendi eğitim bakanlığının gereklerini karşılayan, o eyalete özgü bir müfredatı olmasına rağmen tüm okullar; programlarının en yüksek standartlarda uygulandığından emin olunması için, düzenli olarak teftiş edilirler.
 3. Kanada’da lise eğitimi almak, Kanada üniversitelerine girişte daha fazla burs olanaklarından yararlanmanızı sağlar.
 4. Kanada eğitim sisteminin bir parçası olan liselerde de öğrenciler, eleştirel düşünmeyi, liderlik özelliklerini ve objektif bakış açılarını geliştirme olanağı bulurlar.
 5. Kanada’nın köklü liselerinin birinden mezun olduğunuzda üniversitelere sınavsız girme hakkı elde edersiniz.
 6. Konaklama açısından daha çok yatılı okullar (boarding school) tercih edilse de, güvenilir testlerden geçip özenle seçilmiş ailelerin yanında kalabilme imkânına da sahipsiniz.
 7. Elbette burslu eğitim imkânı da Kanada’da eğitimi cazip hale getiriyor; başarılı öğrencilere 3.000 ile 10.000 Kanada doları arasında değişen burslar verilebiliyor.
 8. Kanada’da Lise Eğitim Programı, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı bir programdır. Bu programlara katılan öğrenciler ülkelerindeki okullara döndüklerinde yıl kaybetmeden eğitimlerine kaldıkları yerden devam edebilirler.
 9. 15-18 yaş aralığında 9-10-11 ve 12. sınıf öğrencilerinin katılabileceği çok çeşitli okullar bulunur.
 10. İngilizce konusunda yeterli olmadığını düşünen öğrenci, bu eksiğini okulunda ek derslerle İngilizce eğitimi (ESL) alarak giderebilir.
 11. Bir devlet lisesi veya özel lisede eğitim süresi, genel olarak Ağustos sonu başlayıp, Haziran ayında biter. Öğrenciler, Kanadalı ailelerin evlerinde veya yatılı okullarda yurt konaklaması yapabilirler.
 12. Lise eğitimine istediğiniz yıldan ya da dönemden başlayabilirsiniz.
 13. Kanada liselerinden mezun olanlar TOEFL, IELTS ya da SAT gibi sınavlara gerek kalmadan, herhangi bir ülkede, istedikleri üniversiteye gidebilirler.
 14. İki resmi dili olan Kanada’da hem İngilizce hem de Fransızca dillerini öğrenmek mümkün.
 15. Kanada liselerine başvuru sürecinde tamamı doldurulmuş bir başvuru formu, not dökümleri, aşı kartları ve varsa öğrencinin daha önce girmiş olduğu herhangi bir dil sınavı sonucunu istenen belgeler arasında.

 

Yazı: Ciran Derya AYGÜL

EduLife Canada Magazine