YENİ TREND, KANADA’DA LİSE EĞİTİMİ YENİ TREND, KANADA’DA LİSE EĞİTİMİ
Kanada’da her eğitim kurumunda, öncelikle eğitimin kalitesinin bir göstergesi olan öğretmenlerin donanımı başta gelir. Son uluslararası PISA test sonuçları ve Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma... YENİ TREND, KANADA’DA LİSE EĞİTİMİ

Kanada’da her eğitim kurumunda, öncelikle eğitimin kalitesinin bir göstergesi olan öğretmenlerin donanımı başta gelir.

Son uluslararası PISA test sonuçları ve Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından yürütülen testlerin sonuçlarına göre eğitimde süper güç olarak gösterilen Kanada, eğitim kurumlarına G7 ülkeleri arasında en fazla bütçe ayıran ülke. Eğitimde her yıl giderek artan başarılara imza atan Kanada eğitim kurumlarından alınan diplomalar, tüm dünyada ve Türkiye’de Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından elbette tanınıyor.

Lise eğitimini yurtdışında devam ettirmek hiç kolay bir karar değil; fakat öğrenci, sorumluluk sahibi ve istekliyse, aile de duygusal olarak buna hazırlıklıysa bu çok doğru bir seçim olabilir.

Öte yandan, ebeveynlerden biri eğer tam zamanlı olarak bir eğitim kurumundan aldığı öğrenci veya çalışma izniyle Kanada’da çalışıyorsa, çocukları lise eğitiminden ücretsiz olarak yararlanabilir. Eğer anne veya baba olarak İngilizce veya Fransızcanızı geliştirmek istiyor ve bir türlü zaman bulamıyorsanız, aynı zamanda çocuğunuzu lise veya ilköğretimde ücretsiz olarak okutarak bu fırsattan yararlanabilirsiniz.

Kanada’daki liselerin dünyanın dört bir yanından öğrencileri kendilerine çekmesinin en önemli nedeni, Kanada liselerinde kaliteli bir eğitimi, dünyanın en güvenilir ve yaşanılır ülkesinde almaları. Öğrencinin yetenek ve ilgi alanlarına göre seçmeli derslerin sunulduğu lise müfredatının, sadece Kanada’daki üniversiteler için değil tüm dünya ülkelerindeki üniversiteler için farklı eğitim programlarını (IB: International Baccalaureate ve AP: Advanced Placement) içermesi ise bir diğer avantaj.

Kanada’da her eğitim kurumunda, öncelikle eğitimin kalitesinin bir göstergesi olan öğretmenlerin donanımı başta gelir. Çocukların ve gençlerin yetiştirilmesinde çok büyük rol oynayan öğretmenlik mesleğinin en ciddiye alındığı ve saygı duyulduğu ülkelerden biri olan Kanada’da eğitimde belli standartlar vardır.

Genel olarak liselerin idaresinden Bölge Okul Kurulları (District School Boards) sorumludur. Bu kurullar Eyalet Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak çalışır. Her şehirde ‘district’ olarak adlandırılan bölge okullarının sayısı, nüfusun ve bölgenin büyüklüğüne göre 4-10 arasında değişir. Öğrenciler aynı müfredat ve kitaplarla eğitim alır ve sınavlarda aynı sorular sorulur.

Çocukların ve gençlerin yetiştirilmesinde çok büyük rol oynayan öğretmenlik mesleğinin en ciddiye alındığı ve saygı duyulduğu ülkelerden biri olan Kanada’da eğitimde belli standartlar vardır.

Kanada‘da lise pek çok eyalette 4 yıl sürer. Quebec eyaletinde bu süre 3 yıldır. Ancak Quebec bölgesindeki CEGEP eğitimi ile öğrenciler 2 yıl üniversite öncesi eğitim alırlar. Toplamda öğrenciler bu eğitim süresini; 11+2(CEGEP) +3 (lisans) yıl olmak üzere tamamlar. Diğer eyaletlerde üniversite öncesi öğrenciler toplamda 12 yıl eğitim alır.

Türkiye’de olduğu gibi Kanada’da da devlet liseleri ve özel liseler var. Kanada vatandaşlarına ücretsiz, fakat uluslararası öğrencilere ücretli olan devlet liseleri, Eylül–Haziran ayları süresince eğitim öğretime devam eder. Özel liselerin her biri kendi eyaletinin Eğitim Bakanlığı’na bağlı ve oldukça kaliteli, küçük sınıflarda eğitim verilen okullardır. Liselerde öğrencilerin zorunlu almaları gereken matematik, bilim, edebiyat gibi derslerin yanı sıra ilgi alanlarına yönelik seçmeli dersler de sunulur.

NEDEN KANADA’DA LİSE EĞİTİMİ?

 1. Kanada eğitim sisteminin bir parçası olan liselerde öğrenciler, eleştirel düşünmeyi öğrenir, liderlik özelliklerini ve objektif bakış açılarını geliştirme olanağı bulurlar.
 2. Kanada’da lise eğitiminin devamı niteliğindeki üniversite eğitimi için, öğrenci lisede okuduğu süre boyunca üniversiteye hazırlanmış olur. Bu durum öğrencinin üniversite eğitimi boyunca daha başarılı olmasını sağlar.
 3. Yabancı dil eğitimini lise boyunca pekiştiren uluslararası öğrenciler, üniversiteye akademik makale ya da proje hazırlamak konusunda yeterli altyapı ile donatılmış olarak eğitimlerine tam anlamıyla hazır olurlar.
 4. Liseler, sağladıkları akademik ve psikolojik danışmanlıklar yoluyla öğrencilerin doğru bölüm, doğru üniversite ve doğru meslek seçimi yapmasında destek sağlarlar.
 5. Hızlandırılmış programlar opsiyonu ile öğrencilerin lise programını daha kısa sürede tamamlama imkânı vardır.
 6. Okul müdürleri ve öğretmenler her öğrenci için rahatlıkla ulaşılabilir kişilerdir ve her öğrenciyle, sürekli ve birebir iletişim kurarlar.
 7. Okul ücretleri ve yaşam maliyetleri ülkemizdeki özel okullarla kıyaslandığında hemen hemen aynı rakamları bütçelemeniz yeterli olacaktır. Konaklama da dâhil olmak üzere, eğitim maliyetinin bir senelik ücreti genellikle 18.000-25.000 Kanada doları arasında değişir.
 8. Her eyaletin kendi eğitim bakanlığının gereklerini karşılayan, o eyalete özgü bir müfredatı olmasına rağmen tüm okullar, programlarının en yüksek standartlarda uygulandığından emin olunması için, düzenli olarak teftiş edilirler.
 9. Kanada’da lise eğitimi almak, Kanada üniversitelerine girişte daha fazla burs olanaklarından yararlanmanızı sağlar.
 10. Kanada’nın köklü liselerinin birinden mezun olduğunuzda üniversitelere sınavsız girme hakkı elde edersiniz.
 11. Kanada’nın köklü liselerinin birinden mezun olduğunuzda üniversitelere sınavsız girme hakkı elde edersiniz.
 12. Dünyanın en saygın diplomalarından biri olan Kanada Lise Diploması ile mezun olan öğrencilere sadece Kanada‘daki üniversitelerin değil dünyadaki pek çok üniversitenin kapıları açılır.
 13. Konaklama açısından daha çok yatılı okullar (boarding school) tercih edilse de, güvenilir testlerden geçip özenle seçilmiş ailelerin yanında kalabilme imkânına da sahipsiniz.
 14. Elbette burslu eğitim imkânı da Kanada’da eğitimi cazip hale getiriyor; başarılı öğrencilere 3.000 ile 10.000 Kanada doları arasında değişen burslar verilebiliyor.
 15. Kanada’da Lise Eğitim Programı, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı bir programdır. Bu programlara katılan öğrenciler ülkelerindeki okullara döndüklerinde yıl kaybetmeden eğitimlerine kaldıkları yerden devam edebilirler.
 16. 15-18 yaş aralığında 9-10-11 ve 12. sınıf öğrencilerinin katılabileceği çok çeşitli okullar bulunur.
 17. İngilizce konusunda yeterli olmadığını düşünen öğrenci, bu eksiğini okulunda ek derslerle İngilizce eğitimi (ESL) alarak giderebilir.
 18. Lise eğitimine istediğiniz yıldan ya da dönemden başlayabilirsiniz.
 19. İki resmi dili olan Kanada’da hem İngilizce hem de Fransızca dillerini öğrenmek mümkün.
 20. Dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi Kanada’da da liseler bünyesinde IB programları sunulur. Öğrenciler kendilerini üniversite için hedefledikleri eğitim programına hazırlamak için en uygun programı seçebilir. Portfolyolarını okulda aldıkları sanat, drama, müzik gibi dersler sayesinde hazırlayabilir.

Yabancı dil eğitimini lise boyunca pekiştiren uluslararası öğrenciler, üniversiteye akademik makale ya da proje hazırlamak konusunda yeterli altyapı ile donatılmış olarak donatılmış olarak eğitimlerine tam anlamıyla hazır olurlar.

Lise başvurularınızda zamanlama nasıl olmalıdır?

Kanada liselerine başvuru sürecinde tamamı doldurulmuş bir başvuru formu, not dökümleri, aşı kartları ve varsa öğrencinin daha önce girmiş olduğu herhangi bir dil sınavı sonucunu istenen belgeler arasında.

Kanada’da lise eğitimi ülkemizde olduğu gibi Eylül ayında başlar. Başvuruların en az sekiz ay önceden yapılması tavsiye edilir. Başvuru tarihleri her okulda değişiklik gösterebilir.

EduLife Canada Magazine