Kanada’daki liseler dünyanın dört bir yanından öğrencileri kendilerine çekiyor, çünkü Kanada liselerinde okuyanlar kaliteli bir eğitimi, dünyanın en güvenilir ve yaşanılır ülkesinde alıyorlar. Dünyanın...

Kanada’daki liseler dünyanın dört bir yanından öğrencileri kendilerine çekiyor, çünkü Kanada liselerinde okuyanlar kaliteli bir eğitimi, dünyanın en güvenilir ve yaşanılır ülkesinde alıyorlar.

Dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi Kanada’da da liseler bünyesinde IB programları sunulur. Öğrenciler kendilerini üniversite için hedefledikleri eğitim programına hazırlamak için en uygun programı seçebilir.

Ebeveynlerden biri tam zamanlı olarak bir eğitim kurumundan eğitim alıyorsa veya çalışma izniyle Kanada’da çalışıyorsa, çocukları lise eğitiminden ücretsiz olarak yararlanabilir. 15-18 yaş aralığında 9-10-11 ve 12. sınıf öğrencilerinin katılabileceği çok çeşitli okullar bulunur.

Sunulan Programlar: 

Kanada’da Lise Eğitim Programı, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı bir programdır. Bu programlara katılan öğrenciler ülkelerindeki okullara döndüklerinde yıl kaybetmeden eğitimlerine kaldıkları yerden devam edebilirler.

Başvuru Evrakları:

Kanada’da bulunan bir liseye başvuru yapmak için, lise not dökümünüzün yanı sıra, okulunuzdan alacağınız referans ve aynı zamanda aşı ve sağlık raporlarınız istenebilir. Bazı liseler sizden dil yeterlilik isterken, pek çoğu

diliniz yeterli değilse kendi bünyelerinde desteklemektedirler. Bununla birlikte, mülakat talep eden okullar da olabilir.

Başvuru Tarihleri:

Kanada’da lise eğitimi ülkemizde olduğu gibi Eylül ayında başlar. Başvuruların en az sekiz ay önceden yapılması tavsiye edilir. Başvuru tarihleri her okulda değişiklik gösterebilir.

Maliyetler: 

anada’da aynı kalitede eğitim sunan devlet liseleri ve özel liseler mevcut. Konaklama da dâhil olmak üzere, eğitim maliyetinin bir senelik ücreti 18.000-55.000 Kanada doları arasında değişebilir.