Öğrencilerin ve ailelerinin en çok merak ettiği konulardan biri de, hiç şüphesiz burs imkanları. Her öğrenci yurtdışı hayalinin gerçekleşmesini ister. Bu süreçte bazılarının manevi,... Kanada’da Burs İmkanları

Öğrencilerin ve ailelerinin en çok merak ettiği konulardan biri de, hiç şüphesiz burs imkanları. Her öğrenci yurtdışı hayalinin gerçekleşmesini ister. Bu süreçte bazılarının manevi, bazılarının maddi desteğe ihtiyacı vardır. Biz de EduLife Canada olarak Kanada’da burs imkanlarını bu sayıda sizler için derledik.

2002’den beri Türkiye’den Kanada’ya yerleştirdiğimiz öğrencilerin burs başvurularının nasıl işlediğine tanık olma fırsatımız oldu. Kanada’daki eğitim kurumlarının hede sadece sayı olarak kendilerine fazla öğrenci çekmek değil, aynı zamanda başarılı ve yaşadıkları dünya için bir şeyler yapmaya çalışan aktif, dinamik öğrenciler kazanmak. Spor, müzik, sanat ve liderlik alanlarında yeteneklere sahip öğrenciler için de burs şansları mevcut. Bu nedenle her eğitim kurumu –lise, kolej ve üniversiteler– en iyi öğrencilerin kendilerini seçmelerini sağlamak için farklı burs imkanları sunmakta.

İstanbul Boğaziçi Üniversitesi’nde mastırını tamamlamış, beş dil bilen, 3.90 not ortalaması olan ve aynı zamanda pek çok akademik başarıya sahip öğrencimiz Banu Kaygusuz bunun en güzel örneklerinden biri.

Danışmanlığını üstlendiğimiz Banu, yurtdışında doktora yapmak istiyordu. Amerika’nın yanı sıra Kanada’daki üniversitelere de başvuru yapmak istediğini belirtti. Başarılarının ve not ortalamasının çok iyi olduğunu, fakat bazı bölümlerde doktora için alınan öğrenci sayısının kısıtlı olabileceğini ve başvuran adaylardan en iyilerinin seçileceğini belirttik. Onunla yaptığımız iki doktora başvurusundan ilkinde, bırakın burs alabilmeyi olumlu cevap dahi alamadı. Öğrencimiz için büyük bir çöküntüydü, fakat biz bunun aslında pek bir kıstas olmadığının farkındaydık ve umutluyduk. Aradan henüz bir hafta geçmemişti ki, öğrencimizin Toronto Üniversitesi’nden eğitim, yurt ve yaşam maliyetlerini beş senelik doktora programı boyunca karşılayan burs kazandığı haberini aldık. Her şeyi kapsayan burs kazanmak zor olsa da imkansız değil; Banu Kaygusuz bunun en güzel örneklerinden biri oldu.

Pek çok kişi Kanada’dan burs almanın imkansız olduğunu söylese de, pek çok öğrencimizin bunu başardığına şahit olduğumuz için aynı kirde olmadığımızı belirtmek isteriz. 2009’dan beri öğrencilerimizin aldığı toplam burs miktarı 850.000 Kanada doları’nı geçmiş bulunmakta.

Kanada’da en yaygın olarak verilen burs, giriş burslarıdır. Bunlar, akademik anlamda başarılı öğrencilere, yapmış oldu- ğu aktiviteler ışığında çoğu zaman ek bir başvuru yapmadan verilir. Burs miktarı 1.000 ile 15.000 Kanada doları arasın- da değişmektedir. Bu burslar her sene şartsız yenilenebildiği gibi, üniversiteye başladıktan sonra öğrencinin akademik performansına bağlı olarak da yenilenebilmektedir.

Öte yandan, örneğin McGill Üniversitesi gibi pek çok üniversite, liderlik, gönüllülük esasına dayalı sosyal aktivitelerde rol almış ve aynı zamanda akademik olarak başarılı öğrencilere, istediği farklı konularda yazmış olduğu kompozisyonlar, referanslar ve okul sıralaması bilgileri ışığında yine bir sefere mahsus veya yenilenebilir burslar ermektedirler. Öğrencierin kendileri için referans mektubu yazmaları istenebildiği gibi, hayata bakış açılarını etkileyen olaylar veya kişiler hakkında kompozisyonlar hazırlayıp sunmaları da gerekebilir. Özellikle Model of United Nations gibi etkinlikler, uluslararası yarışmalar, kulüp başkanlıkları, gönüllü aktiviteler Kanada üniversiteleri tarafından burs verilirken ciddi bir ağırlığa sahip olmaktadır.

ekran-resmi-2016-11-18-12-50-59

Aynı zamanda bazı üniversiteler referans da talep etmektedir. Günümüz dünyasında sadece akademik başarı değil, aynı zamanda içinde bulunduğumuz toplumla ilişkileri güçlendirmek de başarıya doğru emin adımlarla ilerlenmesini sağlıyor ve Kanada üniversiteleri de bunun farkında. İyi bir öğrenciye burs vermiş olmak üniversite için büyük bir kazanç.

Aynı zamanda Kanada üniversitelerinin hemen hepsi eğitim öncesi veya eğitim süresince maddi zorluk yaşayan öğrenciler için bir fon ayırmakta ve eğitim maliyetlerini karşılayamayan öğrenciler durumlarını belgeledikleri takdirde bu destekten de yararlanma imkanı bulmaktadırlar.

Kanada devleti, şirketleri ve üniversiteleri özellikle araştırma için büyük fonlar ayırmaktadır. Üniversitedeki araştırmalar dışarıdan da nanse edilerek desteklenir. Bu nedenle vakıfların verdiği burslara şirketlerden gelen burslar da eklendiğinde Kanada’da mastır veya doktora yapmak isteyen öğrencilere çok farklı burs imkanları doğmaktadır.

ekran-resmi-2016-11-18-12-50-50

Giriş bursları, araştırma bursları dışında Kanada’ya yüksek lisans için gidecek öğrencilerin ayda 1.200-3.000 Kanada doları arasında gelir sağlayan asistanlık imkanından faydalanmaları da mümkün. Öncelikle birlikte çalışmak istediğiniz akademisyenin iyi bir fonu varsa, bu demektir ki sizi kendi projesine çekmek için, maddi olarak burs, asistanlık gibi imkanlardan yararlanabilmeniz adına elinden geleni yapacaktır. Bu imkanlardan faydalanmak için, çoğu zaman akademik başarınız, yazmış olduğunuz makaleler, referanslarınız ve iyi bir niyet mektubu sunmanız önemli bir rol oynamaktadırlar.

Burs haricinde bütün öğrenciler eğitimlerine başlar başla- maz kampüs içi ve dışında haftada 20 saat, yazları da tam zamanlı çalışabilirler. Eğitimlerini tamamlayan öğrencilerin, en az eğitim aldıkları süre kadar, en fazla da üç senelik çalışma izni almaya hakları vardır.

Kanada niversitelerinin hemen hepsi eğitim öncesi veya eğitim süresince maddi zorluk yaşayan öğrencileri için bir fon ayırmakta ve eğitim maliyetlerini karşılayamayan öğrenciler durumlarını belgeledikleri takdirde bu destekten yararlanma imkanı bulmaktadırlar.

Öte yandan, özellikle doktora öğrencileri, eğitimlerinin ilk senesinde dahi göçmenliğe başvurma hakkına sahiptirler. Her yıl 1.000 doktora öğrencisi ilk senesinde göçmenliğe kabul edilmektedir. Göçmen olduktan sonra eğitim ücret- leri dörtte bir oranında düşmektedir.

Ottawa Üniversitesi, Fransızca eğitim almak isteyen öğrencilere lisans ve yüksek lisans için Kanadalı bir öğrenci gibi ödeme yapma şansı sunar. Ayrıca Québec eyaletindeki pek çok üniversite, 15 Aralık’tan önce başvurulmak şartıyla, eğitimin ilk senesinden itibaren yabancı öğrencilerin Kanadalı öğrenciler gibi ödeme yapmalarını sağlayan Exoneration of Tuition Fees’den yararlanmalarına olanak verir. Bu burs alındığı takdirde senelik eğitim ücreti 2.000-4.500 Kanada doları gibi çok düşük bir miktara düşer. Özellikle Fransızca ve Kanada kültürü hakkında eğitim almak isteyen öğrenciler yine Kanadalı öğrenciler gibi ödeme yapma hakkından yararlanabilmektedirler.

Burs almak isteyen öğrencilere, okul başvurularını erkenden yapmalarını tavsiye ediyoruz. Burs başvuru tarihleri, çoğu zaman üniversitenin son başvuru tarihinden çok önce başlamaktadır. Araştırmalarınıza eğitiminizin son senesinde başlamak yerine erkenden başlamanız sizin lehinize olacaktır. İyi referanslar burs alabilmek için çok önemli bir faktördür. Bu yüzden eğitim aldığınız öğretmenlerinizin ve öğretim görevlilerinizin sizi tanımaları için onlarla zaman geçirecek fırsatlar yaratmanızı öneririz. Yaşadığımız en önemli sorunlardan biri, öğrencilerimizin bu referansları alamamaları veya zamanında temin edememeleri olmaktadır. Özellikle lisede ve üniversitede son iki senenin notlarına ayrı bir özen göstermeniz ise ayrıca önemlidir.

Gerek Kanada hükümetince, gerek eğitim kurumlarınca, gerekse çeşitli vakıflar aracılığıyla verilmekte olan çeşitli burslar vardır. Öğrencilerin bu burslardan faydalanabilmesi için; başvuru koşullarını araştırmaları, başvurularını doğru kuruma yapmaları, başvuru tarihlerini kaçırmamaları, başvuru belgelerini doğru ve eksiksiz olarak doldurup ilgili kuruma iletmeleri büyük önem taşır. Elbette bunların yapılabilmesi için en önemli koşul, öğrencilerin bu ödüllerden ve burslardan haberdar olabilmeleridir.

Sizler için derlemiş olduğumuz, çeşitli burs ve ödül olanaklarını araştırabileceğiniz önemli web sitelerinin bağlantılarını yanda görebilirsiniz:

Differential tuition fee exemption

Ottawa Üniversitesi’nin Fransızca eğitim veren lisans programlarına dahil olup beş dersten en az üçünü İngilizce olarak alan öğrencilere, Kanadalı bir öğrenci gibi ödeme fırsatı sunar. Eğitim ücreti senelik 3.500-4.500 Kanada doları civarındadır. http://www.registrar.uottawa.ca/Default.aspx?tabid=4885

Québec Exemption from Differential Tuition Fees

Québec hükümeti, nansal yardım hakkı kazanan öğrencilere ek destek sağlar. Yabancı öğrencilerin Québec öğrencileriyle aynı ödemeleri yapmalarını sağlar. Eğitim ücreti maliyeti 2.000-4.000 Kanada doları arasına denk gelir. http://www.education.gouv.qc.ca/en/students/stuying-in-quebec/ exemption-from-di erential-tuition-fees/

International Scholarship Programs for Study in Canada

Kanada hükümeti Kanada’da eğitim görmek isteyen yabancı öğrencilere burslar verir.

http://www.educationau-incanada.ca/educationau-incanada/ scholarships_bourses.aspx?lang=eng

Canadian International Development Agency Scholarships

Eğitimlerini Kanada’da tamamlamak isteyen yabancı öğrencilere çeşitli burslar verilir.

http://www.scholarships-bourses.gc.ca/scholarships-bourses/ index.aspx?lang=eng

International Council for Canadian Studies

Kanada’da staj, yüksek lisans ve üniversite sonrası eğitim programları için çeşitli ödüller vardır.

http://www.iccs-ciec.ca/index_en.php

Visiting Fellowships in Canadian Government Laboratories

“Natural Sciences and Engineering Research Council of Canada (NSERC)”, yani “Kanada’nın Doğa Bilimleri ve Mühendislik Araştırma Konseyi”, gelecek vaat eden konularda çalışan bilim insanlarına ve mühendislere araştırma bursları sunar.

http://www.nserc-crsng.gc.ca/Students-Etudiants/PG-CS/ index_eng.asp

International Development Research Centre (IDRC) Funding

IDRC fonları gelişmekte olan ülkeler ve vatandaşları hakkında doğrudan faydalar sağlayan araştırmalar için kullanılır. http://www.idrc.ca/EN/Funding/Pages/default.aspx

Ontario Graduate Scholarship Program (OGS)

Bu program, üstün derecede başarılı mastır ve doktora seviyesindeki yüksek lisans öğrencilerini destekler.

https://www.sgs.utoronto.ca/currentstudents/Pages/Ontario- Graduate-Scholarship.aspx

Québec Merit Fellowships Program for Foreign Students

Doktora araştırmaları bursu, doktora sonrası bursu ve kısa süreli araştırma veya profesyonel gelişim bursları veren bir programdır.

http://www.frqnt.gouv.qc.ca/en/bourses-et-subventions/ consulter-les-programmes-remplir-une-demande/ bourse/merit-scholarship-program-for-foreign-students- f9tcxbzm1430400825724

The Rotary Foundation’s Ambassadorial Scholarships

Dünyanın en büyük uluslararası burs programları özel fonu yılda 1000’in üzerinde uluslararası burs programı sunuyor.

https://www.rotary.org/myrotary/en/take-action/apply-grants/ global-grants

The Trudeau Foundation Doctoral Scholarships Programme Her yıl sosyal ve beşeri bilimler alanında göze çarpan doktora adaylarına 15 yeni burs verilir.

http://www.trudeaufoundation.ca/en/programs/ scholarships/2016-applications

shutterstock_315497375

Top 10 Scholarships in Canada for International Students

Kanada’da okumak isteyen uluslararası öğrenciler için tam ve kısmi burs bağlantıları içeren internet sitesi.

http://www.scholars4dev.com/6179/scholarships-canada- international-students/

Vanier Kanada Yüksek Lİsans Bursları

Eğer doktora okumayı planlıyorsanız, Vanier Kanada Yüksek Lisans Bursu size yardımcı olabilir. Burs, özel- likle Sosyal Bilimler, Beşeri Bilimler, Doğa Bilimleri, Mühendislik ve Sağlık bölümlerinden mezun olanların yüksek doktora yeteneklerini Kanada’ya çekmeyi hede emektedir. Adaylarda bilimsel başarının yanı sıra, güçlü liderlik yetenekleri aranmaktadır. Yılda 150’nin üzerinde burs verilmektedir ve her bir yıllık burs 50,000 Kanada doları’na kadar çıkmaktadır (Üç yıllık burslar için).

http://www.vanier.gc.ca/en/

NSERC Lisansüstü Bursları

Eğer Doğa Bilimleri ve Mühendislik alanında okuma- ya devam ediyorsanız, “Natural Sciences and Engineering Research Council of Canada (NSERC)” – “Kanada’nın Doğa Bilimleri ve Mühendislik Araştırma Konseyi’nin” size yardımcı olabileceğini bilmelisiniz. NSERC, Kanada şirketlerinin araştırma ve eğitime katılımını sağlayarak doğa bilimleri ve mühendislik alanlarında araştırmalar yapılmasını sağlayan bir devlet organıdır. NSERC çeşitli lisansüstü bursları sağlamaktadır. Bu bursların güzel yönlerinden bir tanesi de, bursları herhangi bir Kanada üniversitesi için kullanabilmenizdir. Bu da size esneklik ve birçok seçenek tanımaktadır. Bursların değeri, yıllık 21.000 Kanada doları’dır (iki ya da üç yıl için). Bir Kanada üniversitesi ya da NSERC’nin kendisi aracılığıyla doğrudan başvuru yapabilirsiniz.

http://www.nserc-crsng.gc.ca/Students-Etudiants/PG-CS/ index_eng.asp

 

EduLife Canada Magazine Türkan İBİŞ İNCE