Kanada şu an İngilizce dil eğitimi için Türk öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkelerden biri oldu. Eğitim ücretlerinin ekonomik olması, güvenilir bir ortam sunması ve anlaşılır... Kanada’da Dil Eğitimi

dsc_0819

Kanada şu an İngilizce dil eğitimi için Türk öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkelerden biri oldu. Eğitim ücretlerinin ekonomik olması, güvenilir bir ortam sunması ve anlaşılır bir İngilizceyi gerçek bir akademik ortamda sunmasının bunda katkısı büyük.

Elif Siliaste, ILAC dil okullarının Kanada’da tanınan yüzü. Güleryüzü, samimiyetiyle sadece her sorumuz olduğunda aradığımız biri değil, aynı zamanda güvenilir bir dost. Şu an Türkiye temsilcisi olduğu ILAC dil okullarının ilk öğrencilerinden birisi olan Siliaste ile Kanada’da dil eğitimi hakkında konuştuk.

Öncelikle kendinizden kısaca bahsedebilir misiniz?

İzmir doğumluyum. Dokuz Eylül Üniversitesi Radyoterapi bölümünü birincilikle bitirdim. Medikal ve ilaç firmalarının pazarlama bölümünde yaklaşık on yıl çalıştım. Bu işin bana uygun olmadığına karar vererek, annemin turizm şirketinde onunla beraber satış ve pazarlama işi yaptım. Daha sonra Kanada Toronto’da bulunan ILAC’ta dil eğitimimi alarak, Kanada’da Michener Institute’den üniversitedeki bölümümün denkliğini aldım. Okulun ilk öğrencilerinden biriyim ve burada ilk olarak aktivite departmanında işe başladım. Yaklaşık bir yıl içerisinde aktivite koordinatörlüğüne yükseldim. Bu dönemde TESOL eğitimi alarak, aktivite koordinatörlüğünün yanında öğretmenlik yaptım. Bununla beraber homestay’lik yaparak evimde değişik kültürlerden pek çok öğrenciyi ağırladım. Son olarak 2010 yılı sonlarında Türkiye Pazarlama Müdürü olarak yeni pozisyonumda görev aldım ve hala devam etmekteyim.

Dil eğitimi için Kanada en çok tercih edilen ülkelerden biri. Siz Kanada’da dil eğitimini neden önerirsiniz? Kanada’nın dil eğitimi konusunda avantajları nelerdir?

Kanada öncelikle dünyanın en güvenilir ve yaşanabilir ülkelerinden biridir. Özellikle UNESCO tarafından yapılan araştırmalarda, Vancouver ve Toronto en yaşanılabilir şehirler sıralamasında ilk beşte yer almaktadır. Kanada’da suç oranı %1’dir. Burada yaşayan halk birbirine ve yabancılara oldukça saygılı, kibar ve yardımsever. Konuşulan İngilizce, Amerikan İngilizcesidir. Fakat Amerika’dakinden farklı olarak halk dili yutmadan, yuvarlamadan, tane tane konuşmaktadır ki, bu da dil öğreniminde pratik yaparken öğrenmeyi hızlandıran en önemli nedenlerden biridir. Yardımsever halk, dil öğrenimine gelmiş öğrencilere sabırla ve sevgiyle yaklaşarak, konuştuklarını karşı tarafın anladığından emin olana kadar defalarca tekrar eder. Kanada’nın eğitim kalitesi dünyada ilk sıralarda yer almaktadır. Eğitim fiyatları bakımından da İngilizce konuşulan diğer ülkelere göre daha ekonomiktir. Buna artı olarak Kanada dolar kurunun düşük olması nedeniyle eğitim, konaklama gibi tüm harcamalar da daha kârlı olmaktadır. Dolayısıyla Kanada’da dil eğitimi almak; yabancı dili güvenli bir ülkede, saygı ve sevgi dolu insanlarla, doyasıya pratik yaparak, kalitesi tüm dünya tarafından kabul görmüş bir eğitimle, tam donanımlı ve en ekonomik şekilde öğrenmek demektir.

Kanada’da dil eğitimi öğrencilerin en çok ilgisini çeken konulardan biri. Kanada’da dil eğitimi almak isteyenler açısından genel olarak izlenecek yollar hakkında neler söylersiniz?

Öğrencilerin dil seviyesi başlangıçtan yüksek seviyeye kadar ne olursa olsun ilk önerim web sitemizde bulunan “online test”imizi çözmeleridir. Daha sonra yabancı dili öğrenme  nedenlerini ve nereye ulaşmak istediklerini bildirmeleridir. Bundan sonraki süreç çok kolay. Özel eğitimli danışmanlarımız ne kadar süre eğitim almaları gerektiği ve alacakları eğitimin türünü seçmeleri konusunda kendilerine yardımcı oluyor. Öğrencilerimiz Türkiye’de anlaşmamız bulunan yurtdışı eğitim acentelerimizden birine müracaat ederek kayıt olabilirler. Çalışmakta olduğumuz acenteler oldukça güvenilir ve işini bilen kurumlardır.

Dil kurslarına katılan öğrenciler açısından bütçe planlaması çok önemli. Dil kursu ücretleri, Kanada’da dil kursu alan öğrenciler için çalışma olanakları ve buna fırsat veren programlar hakkında bilgi verebilir misiniz?

Kanada’da dil eğitimi, diğer ülkelerle karşılaştırıldığında oldukça ekonomiktir. Öğrenciler dil eğitimi süresince Kanada’da yasal olarak çalışma hakkına sahip değildirler. Belli bir dil seviyesine ulaştıktan sonra öğrencilerin katılabilecekleri çeşitli sertifika programları bulunmaktadır. Sertifika programları yarı zamanlı ve tam zamanlı iş izni alma hakkını sağlar ve çalışma olanakları sunar. ILAC olarak biz de öğrencilerimize “Service Excellence for Business” sertifika programı ile yarı ve tam zamanlı, iş görüşme garantili fırsatlar sunmaktayız.

Kanada’da dil kurslarının Türkiye’den farklı olarak pek çok aktivite programı ile desteklendiğini biliyoruz. Bize bu aktiviteler hakkında bilgi verebilir misiniz?

Öğrencilerimiz, eğitim aldığı ülkeyi gezip görerek, yaşayarak, dili verimli bir şekilde kullanır. Ayrıca 70’in üzerinde farklı kültürden öğrencilerimizle kaynaşma ve o kültürleri öğrenme fırsatını yakalar. CN Tower, Niagara Falls, Wonderland, Whistler, Vancouver ve Grouse Mountain gibi yerlere günübirlik gezilerin yanında Québec-Montréal ve Ottawa’ya, New York City’e, Boston’a, Chicago’ya, Washington DC’ye konaklamalı hafta sonu gezilerimiz bulunmaktadır. Yaz aylarında günde yaklaşık dört veya beş ücretli ve ücretsiz aktivite, kış aylarında da en az iki ücretli ve ücretsiz aktivite yapılmaktadır.

Pek çok öğrencimizin IELTS veya TOEFL sınavına girmeden şartlı kabul edilmesini sağlayan ‘pathway’ programlarının işleyişinden bahsedebilir misiniz?

Üniversite hazırlık programımızı başarıyla tamamlayan öğrenciler, ILAC ile ortaklığı olan 65’in üzerinde üniversite ve yüksekokuldan birine TOEFL ve IELTS sınavına girmeden, ücretsiz üniversite ve kolej yerleştirme servisimiz aracılığıyla kayıt olabilirler. Pathway (Üniversite Hazırlık Programı) süresi öğrencinin İngilizce seviyesine göre sekiz hafta ile bir yıla kadar değişiklik gösterir. Programı bitiren tüm öğrenciler, TOEFL IBT’den 80-100 arası bir puan alabilirler. ILAC’in pathway programı lisans, yüksek lisans, lisans sonrası diploma ve sertifika programları, MBA programlarına yerleştirme yapar. Ayrıca üniversite yerleştirme uzmanlarımız amaçlarınıza ve akademik geçmişinize dayanarak sizin için en uygun programı seçmenize yardım eder. Vize başvurunuz için gereken üniversiteden şartlı kabul mektubunuzu almanıza yardımcı olur. Öğrenci izni ve vize sürenizin uzatılması için ücretsiz danışmanlık yapar.

ILAC’ta çalışıyor olmak Türkiye’den gelerek Kanada’da dil eğitimi alan öğrencileri yakından gözlemlemenize olanak sağlıyor. Buradan yola çıkarak, Türkiye’den Kanada’ya dil eğitimi almak için gelen öğrencilere bu süreçte neler önerirsiniz?

Öğrencilere en büyük tavsiyem, utanmadan sıkılmadan yeni arkadaşlıklar edinmeleri ve sürekli İngilizce pratik yapmalarıdır. Bunun yanında aktivitelere katılarak ülkeyi yakından keşfetmeleri motivasyonlarını arttırırken, eğlenceli bir ortamda dil eğitimi almalarını sağlayacaktır. Öğrencilere bir diğer tavsiyem ise, mutlaka derslerini düzenli bir şekilde takip etmeleri ve ödevlerini yapmaları. Bu şekilde hızlı bir ilerleme.

ILAC’ın kurumlarında dil eğitimi verilirken nasıl bir yöntem uygulanıyor? Biraz derslerin işlenişi, ilginç programlar ve dersliklerin fiziki koşulları hakkında bilgi verebilir misiniz?

ILAC’ta dil eğitimi verilirken izlenen en önemli yöntem, her ders saati içinde okuma, anlama, dinleme, konuşma ve yazma etkinliklerinin birbiri içine geçmesidir. Böylece dersler sürekli interaktif bir ortamda, her öğrenciye söz hakkı tanınarak işlenir. Öğrencilerimizin seviyelerine göre seçebilecekleri ana dersler ve seçmeli dersler yer almaktadır. Öğrenci, eğitimi sırasında seviyesine göre genel İngilizce programı, sınavlara hazırlık (IELTS-TOEFL-Cambridge), iş İngilizcesi, Üniversiteye Hazırlık Programı, TESOL programlarından birine devam edebilir. Ayrıca ILAC Kolej’in sunmuş olduğu Service Excellence for Business programına da katılabilirler. Sınıflarımız akvaryum stili ferah ve akıllı sınıflar olup, tam donanımlıdır.

ILAC’da çalıştığınız süreç içerisinde bir dönem “homestay” lik yaptığınızı biliyoruz. “Homestay” nedir? Kanada’da eğitim alan öğrenciler için “homestay”de kalmayı önerir misiniz?

Homestay, aile yanı konaklamadır. Okulumuz özenle seçilmiş, güvenilir aileler ile yıllardır çalışmaktadır. Öğrenciler konaklamalarını tamamladıktan sonra ailelerimiz hakkında geri bildirimde bulunmaktadırlar ve bu şekilde ailelerimizin standartları sürekli korunmaktadır. Öğrencilerimizin %96’sı aile yanı konaklamayı tercih etmektedir. Aile yanında konaklamanın avantajları İngilizce pratik yapmak ve Kanada kültürünü yakından yaşayarak tanımaktır. Aile yanı konaklama üç öğün yemek sunmaktadır. Tüm öğrencilere tavsiye edebilirim.

Türkiye’de Kanada eğitiminin yeterince tanınmamasından dolayı bu boşluğu doldurmak için EduLife Canada dergisini çıkarmaya başladık. Siz başından beri ilk destekçimiz oldunuz. Size ve ILAC’a bize gösterdiğiniz destek ve güven için EduLife Canada ekibi adına teşekkürlerimizi iletmek istiyorum. Sizin dergimiz hakkında düşüncelerinizi almak bizi çok mutlu edecektir. 

EduLife Canada dergisinin ilk destekçisi olma fırsatını verdiğiniz için öncelikle ILAC adına ben teşekkür ederim. Kanada’yı ve Kanada’daki eğitim fırsatlarını tarafsız bir gözle yansıtan EduLife Canada dergisi, burada eğitim almak isteyen Türkiye’deki tüm öğrencilere Kanada’da yaşam ve eğitim konusunda tam donanımlı bir rehber niteliğindedir. Türkiye’de yayınlanan Kanada’ya dair ilk dergi olmanız ve başarınızdan dolayı EduLife Canada ekibini başta Türkan Hanım olmak üzere tebrik ediyorum. Yüreğinize sağlık.

Röportaj: Türkan İBİŞ İNCE

EduLife Canada Magazine