Toronto ve Vancouver şehirleri yaz okullarında İngilizce eğitim almak isteyenler için; Montreal ise Fransızca öğrenmek isteyenler için ideal merkezlerdir. Yurtdışı yaz okulları, 9-18 yaş... Kanada’da Yaz Okulu Başvurularının Tam Zamanı

Toronto ve Vancouver şehirleri yaz okullarında İngilizce eğitim almak isteyenler için; Montreal ise Fransızca öğrenmek isteyenler için ideal merkezlerdir.

Yurtdışı yaz okulları, 9-18 yaş arası öğrencilerin uzun okul tatillerinde yurtdışında hem eğitici hem de eğlenceli bir program dâhilinde, dil becerilerini geliştirebilecekleri ve dilde pratik kazanabilecekleri okullardır.

Dünyanın en yaşanılır ülkelerinden biri olan Kanada, yaşam standartları, eğitimi ve sosyal aktivite olanaklarıyla, her yıl binlerce öğrencinin yoğun talebinin olduğu bir ülke.

Yaz sporları, tenis, voleybol, yüzme, doğa sporları gibi aktiviteler için uygun saha ve ortama sahip olan Kanada, yaz okullarında ayrıca bulunulan şehrin keşfedildiği, kültürel aktivitelerle zenginleştirilmiş programlar eşliğinde öğrencilere İngilizce pratiği yapma şansı sunar. Ayrıca hem İngilizce ve hem Fransızca dillerinin resmi dil olması öğrencilerin iki dil ile de tanışmasına olanak sağlar.

Toronto ve Vancouver şehirleri yaz okullarında İngilizce eğitim almak isteyenler için; Montreal ise Fransızca öğrenmek isteyenler için ideal merkezlerdir.

EĞİTİM

Son teknoloji ile donatılmış eğitim ortamlarında, duyusal ve görsel eğitim teknikleriyle ve alanında yetkin öğretmenler eşliğinde; okuma, yazma, konuşma ve anlama gibi temel dersler dil gelişim programlarının temelini oluşturur. Kanada’daki yaz okulları, eğitim süresi bitiminde, 18 yaş altı öğrencilerini, eğitim hayatlarında oldukça büyük avantaj sağlayacak serti ka ile ödüllendirir.

Genellikle haftalık 15-20 saat olan İngilizce dil eğitimi içeren programlarda, gün kahvaltı ardından dersle başlar.

KONAKLAMA

Kanada yaz okullarında konaklamalar, öğrencilerin isteklerine göre kampüs içerisindeki yurtlarda ya da referanslı aile yanlarında gerçekleştirilmektedir. Aileler okulların uzun yıllardır çalıştığı güvenilir ailelerdir. Aile yanını tercih eden öğrenciler, İngilizcelerini daha doğal bir ortamda pratik etme şansına sahip olurlar. Ancak aile yanı tercih etmeyen öğrenciler için de seçkin üniversite ve kolejlerin kampüslerinde bulunan üniversite öğrencilerinin de kullandığı yurtlar bulunmaktadır. Yurtları seçen öğrenciler kendi yaşıtları ile eğlenceli bir ortamda pratik yapma şansına sahip olurlar.

AKTİVİTELER

Kanada yaz okulu programlarının dersler dışında öğrenme sürecinin devamı niteliğindeki aktiviteleri hem gezilerden hem de çeşitli spor etkinliklerinden oluşur. Kanada’nın muhteşem doğal yapısı ve güzellikleri nedeniyle spor etkinliklerinde genellikle doğa sporları tercih edilir. Öğrenciler aynı zamanda bulundukları şehrin önemli tarihi ve turistik yerlerine yapılan gezilere katılarak zengin bir faaliyet programı almış ve kaldıkları yerin kent hayatını deneyimlemiş olurlar.

ULAŞIM

Öğrencilerin isteğine bağlı olarak Kanada’daki yaz okulları havaalanı transferlerini gerçekleştirebilir, daha sonra da okullarına ve konaklamayı tercih ettiği yerlere yerleştirilirler. Öğrenciler ülkelerine dönecekleri zaman, yine isteğe bağlı olarak havaalanına okul yetkilileri tarafından götürülüp uçağa bininceye kadar kendilerine eşlik edilir. Şehir içi ulaşımda ise eğer öğrenci aile yanında kalıyorsa okula gitmek için ulaşım kartlarını kullanabilir. Okulların üzenlediği şehir turlarında ise okulların kendi araçları ile ve yetkili öğretmenler, grup liderleri eşliğinde, öğrencilerin ulaşımını sağlar.

GÜVENLİK

Yaz okullarının seçilmesinde Kanada’yı öne çıkaran en temel unsurlardan biri de ülkenin çok güvenilir olmasıdır. Suç oranının oldukça düşük olduğu Kanada’da insanlar oldukça refah şartlarda yaşamaktadır. Kanada’daki yaz okullarında güvenlik, okulların güvenlik görevlileri tarafından sağlanır. Grup liderleri öğrencilerle yakından ilgilenir. Ayrıca öğrenciler grup liderleri ile aynı yerlerde konaklar ve tüm aktiviteleri grup liderleri eşliğinde gerçekleştirirler. Kanada’daki yaz okullarında, 24 saat öğrencilerin güvenliğinden sorumlu personeller bulunur. Tüm okulların devlet denetiminde olması, çocuklarını Kanada’ya gönderen ailelere ayrı bir güven duygusu vermektedir.

VİZE

Kanada’da İngilizce dil eğitimi almak için; kısa süreli turistik ve uzun süreli öğrenci vizesi alarak seyahat etmek mümkün olsa da, 6 ayı geçmeyen eğitimler için turistik vize, 6 ayı geçen eğitimler için ise öğrenci vizesi gerekir.

Yazı: Ciran Derya AYGÜL ÖZTÜRK

EduLife Canada Magazine