Her yıl tüm dünya genelinde yaklaşık 185.000 kişi eğitim için Kanada’yı tercih ediyor. Hızla gelişen ve gelişmeye devam eden uluslararası ekonomi, ülkemizde her alanda... Dil Eğitiminde Öncelikli Tercih

Her yıl tüm dünya genelinde yaklaşık 185.000 kişi eğitim için Kanada’yı tercih ediyor.

dilegitimi

Hızla gelişen ve gelişmeye devam eden uluslararası ekonomi, ülkemizde her alanda dil bilmeyi gerekli hale getirmiştir. Türkiye’deki dil eğitimi maalesef yeterli ve etkin olamadığı için yurtdışı dil okulları, kariyer gelişimleri için öğrencilerin öncelikli tercihi. Bu anlamda Kanada, dil eğitimi için vazgeçilmez bir ülke olma özelliğini koruyor; her yıl tüm dünya genelinde yaklaşık 185.000 kişi (2013 yılında bu rakam 200.000’in üzerine çıkmıştır) eğitim için Kanada’yı tercih ediyor.

Dil eğitiminiz için doğru bir yol haritası çizdiğinizde, yaşamınız boyunca kişisel birikiminize ve sosyal hayatınıza büyük katkılar sağlayacak bir eğitim sürecine de başlamış olacaksınız. Aynı amaçla Kanada’ya gelen farklı kültürlerden insanlarla iletişimde olmak eğitiminizi daha keyifli hale getirecektir; onları tanıma, onlarla yaşayabilme ve dünyayı anlayabilme açısından bunun önemli bir deneyim olacağına emin olabilirsiniz.

Kanada, daha çok dil eğitimi açısından tercih edilen öncelikli ülkeler arasında yer alıyor. Özellikli ve prestijli, dünyaca tanınan dil okullarının başarısıyla Kanada, bu anlamda Türk ailelerin de tercihi; 2005 yılından bu yana Kanada’ya eğitim amaçlı giden öğrenci sayısı her yıl artış gösteriyor.

Kanada, üç büyük şehriyle dikkatleri çeken bir ülke: Montreal, Toronto ve Vancouver. Dünyanın en iyi dil okulları bu şehirlerde yer alıyor ve öğrenciler kişisel, eğitimsel özelliklerine göre bu şehirleri tercih edebiliyorlar.

Montreal, iki dilin konuşulduğu (İngilizce ve Fransızca) dünyanın en büyük şehri olma özelliği ve iki farklı kültürü yansıtan atmosferiyle her iki dili de öğrenmek isteyen öğrenciler için ayrı bir tercih yeri.

Toronto, Kanada denince ilk akla gelen şehir. Geniş ve modern yapısı; sanat, müzik ve spor etkinlikleriyle bilinen Toronto, en çok tercih edilen şehirlerden biri ve en iyi dil okullarının mutlaka bir şubesinin olduğu bir merkez.

Vancouver, dünyanın eşsiz doğasıyla bilinen nadir şehirlerinden. Doğasına sahip çıkan Kanada’nın “doğa şehri” de diyebiliriz. Birçok araştırmada en yaşanılır şehirler arasında yer alan Vancouver, dil okulları ile de dikkatleri çekiyor.

Birçok ulustan öğrencinin tercihi olması dolayısıyla Kanada’daki dil okulları, uluslararası öğrenci eğitiminde önemli deneyime sahip. Kanada’da farklı uluslardan gelen öğrencilerin davranışlarını, öğrenme tekniklerini ve ihtiyaçlarını iyi analiz edebilen okulları görmek mümkün.
shutterstock_209195494

Kanada’da dil okullarında, öğrencilerin hedeflerine göre farklı programlar uygulanıyor; bunların başında daha çok günlük hayatın içinde kullanmak, kültürel olguları takip edebilmek ve uluslararası iletişimi kurabilmek için öncelikli tercih “Genel İngilizce” kursları.

shutterstock_212016496

Bunu, “Eğitim ve Sınavlar için İngilizce” kursları izliyor; yani herhangi bir akademik eğitime kabul edilebilmek için belli sınavlara (TOEFL, IELTS gibi) hazırlık kursları. Daha sonra da kariyeriniz için “İş İngilizcesi” geliyor; diğer bir adıyla “Mesleki İngilizce” kursları. Dünyada özellikle internet, bilim, teknoloji ve reklamcılık gibi birçok alanda İngi- lizce kullanılıyor. Dolayısıyla bu alanlar için İngilizce, artık bir zorunluluk. Kanada’daki dil okulları özellikle bu ayırımın farkında olan programlarıyla öğrenciyi başarıya götüren eğitim kurumu niteliği taşıyorlar.

EduLife Canada Magazine