YAZ OKULUNDA TERCİH KANADA YAZ OKULUNDA TERCİH KANADA
Yaz okulu denildiğinde Kanada en cazip tercihlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Yüksek kalitedeki eğitimi, muhteşem doğası, seçkin yaz okulu programları ile Kanada yaz okulları... YAZ OKULUNDA TERCİH KANADA

Yaz okulu denildiğinde Kanada en cazip tercihlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Yüksek kalitedeki eğitimi, muhteşem doğası, seçkin yaz okulu programları ile Kanada yaz okulları pek çok öğrenci için unutulmaz bir yaz demek. Yaz sporları, tenis, voleybol, yüzme, doğa sporları gibi aktiviteler için uygun saha ve ortama sahip olan Kanada, yaz okullarında ayrıca bulunulan şehrin keşfedildiği, kültürel aktivitelerle zenginleştirilmiş programlar eşliğinde öğrencilere İngilizce pratiği yapma şansı sunar. Genellikle haftalık 15-20 saat olan İngilizce dil eğitimi içeren programlarda, gün kahvaltı ardından dersle başlar. Ayrıca hem İngilizce hem Fransızca dillerinin resmi dil olması öğrencilerin iki dil ile de tanışmasına olanak sağlar. Kanada’da üniversite, kolej veya lise kampüslerinde yaz okulu programlarına katılabileceğiniz gibi aynı zamanda aile yanında konaklayarak kampüs dışı yaz okullarına da gidebilirsiniz.

Yaz okulu eğitiminiz, ileriki yıllarınızda Kanada’da herhangi bir eğitim programına katılmak istediğinizde sizin için iyi bir referans olacaktır.

Kanada’da yaz okuluna iki şekilde katılma şansınız olabilir.

En az 10 ile 15 öğrenci ile birlikte grup yaz okulları, daha çok 9-15 yaş arası öğrenciler için uygulanır. Genellikle bir İngilizce öğretmeni grup lideri olur ve programın başından sonuna öğrencileri gözetir, onlara rehberlik eder.

Ayrıca 9 yaş ve yukarısında olan öğrenciler tüm dil programlarına, yaz okullularına ya da kamplarına bireysel olarak da katılabilirler. Bu durumda öğrenci bireysel yolculuk yapar ancak havalimanı karşılamasını okul yetkilileri organize eder. Elbette Kanada’da öğretmenler tarafından öğrenci ile yakından ilgilenilir. Bu programa genelde bağımsız olabilen ve günlük konuşmaları yapabilecek düzeyde İngilizce bilen öğrenciler katılır.

Kanada’da yaz okulu süresi 6 ayı geçmediğinden turistik vize almak yeterlidir.

Yaz okullarında konaklama özellikle ebeveynlerin dikkat ettiği bir konu. Kanada yaz okullarında konaklamalar, öğrencilerin isteklerine göre kampüs içerisindeki yurtlarda ya da referanslı aile yanlarında gerçekleşebiliyor. Aileler okulların uzun yıllardır çalıştığı güvenilir ailelerdir. Aile yanını tercih eden öğrenciler, İngilizce bilgilerini daha doğal bir ortamda pratik etme şansına sahip olurlar. Ancak aile yanı tercih etmeyen öğrenciler için de seçkin üniversite ve kolejlerin kampüslerinde bulunan üniversite öğrencilerinin de kullandığı yurtlar bulunmaktadır. Yurtları seçen öğrenciler kendi yaşıtları ile eğlenceli bir ortamda pratik yapma şansına sahip olurlar.

Yaz okullarının seçilmesinde Kanada’yı öne çıkaran en temel unsurlardan biri de ülkenin çok güvenilir olmasıdır. Kanada’daki yaz okullarında güvenlik, okulların güvenlik görevlileri tarafından sağlanır. Grup liderleri öğrencilerle yakından ilgilenir. Ayrıca öğrenciler grup liderleri ile aynı yerlerde konaklar ve tüm aktiviteleri grup liderleri eşliğinde gerçekleştirirler. Kanada’daki yaz okullarında, 24 saat öğrencilerin güvenliğinden sorumlu personeller bulunur. Tüm okulların devlet denetiminde olması, çocuklarını Kanada’ya gönderen ailelere ayrı bir güven duygusu vermektedir.

Bir diğer önemli konu da ulaşım. Öğrencilerin isteğine bağlı olarak Kanada’daki yaz okulları havaalanı transferlerini gerçekleştirebilir, daha sonra da okullarına ve konaklamayı tercih ettiği yerlere yerleştirilirler. Öğrenciler ülkelerine dönecekleri zaman, yine isteğe bağlı olarak havaalanına okul yetkilileri tarafından götürülüp uçağa bininceye kadar kendilerine eşlik edilir. Şehir içi ulaşımda ise eğer öğrenci aile yanında kalıyorsa okula gitmek için ulaşım kartlarını kullanabilir. Okulların düzenlediği şehir turlarında ise okulların kendi araçları ile ve yetkili öğretmenler, grup liderleri eşliğinde, öğrencilerin ulaşımını sağlar.

Yazı: Ciran Derya AYGÜL

EduLife Canada Magazine