Eslin ile ilk Türkiye’de 2008 yılında, henüz Kanada deneyimi başlamadan karşılaştım. Kendisinin eğitim almak istediği üniversite olan HEC Montreal’den mezun olduğumu öğrendiğinde, sohbet etmek... Montreal’den Bir Öğrenci Hikayesi

Eslin ile ilk Türkiye’de 2008 yılında, henüz Kanada deneyimi başlamadan karşılaştım. Kendisinin eğitim almak istediği üniversite olan

HEC Montreal’den mezun olduğumu öğrendiğinde, sohbet etmek ve aklına takılanları sormak için geldi.

Daha sonra, Kanada’ya geldiğinde ev bulmasına ve ilk öğrencilik günlerine tanıklık ettim. Tanıdığım en azimli öğrencilerden biri. O dünya tatlısı mavi gözlerini size dikip baktığında ve sesindeki heyecanı duyduğunuzda, hayatta her şeyi başarabileceğine dair inancınızla birlikte yeni nesle olan inancınızı da tazelersiniz.

Bir öğrenci adayına, ancak başka bir öğrenci yaşadıklarını anlatınca, yaşayacaklarına ışık tutabilir. Bazen olur ya tekrar tekrar aynı hikayeleri duymak isteriz, çünkü biz de o hikayede yerimizi bulmak isteriz.

Dünyanın en prestijli üniversitelerinden biri olan McGill Üniversitesi’nden mezun olan Eslin Adut’un hikayesini, onun kaleminden okumak bana olduğu kadar eminim sizlere de keyif verecektir.

Sevgili Eslin’e çok yoğun iş temposunun içinde vakit ayırıp bu kıymetli yazıyı yazdığı için EduLife Canada Dergisi ekibi olarak teşekkür ederiz.

Türkan İBİŞ

İstanbul Saint Joseph Lisesi’nden mezun olduktan sonra üniversite okumak için Montreal’e taşındım. McGill Üniversitesi’nden Siyasi Bilimler ve Ekonomi mezunuyum. Montreal’de hem kişisel hem de akademik anlamda çok değerli tecrübeler edindiğim 5 sene geçirdim. Üniversite okumak için Montreal’i seçmek hayatım için dönüm noktalarından biri oldu.

Montreal maceram, liseden mezun olmamın ardından başladı. Lise son sınıfta yakın bir arkadaşımla beraber üniversiteyi yurt dışında okumaya karar vermemizle ilk adımı atmıştık aslında. Kanada’da iki üniversiteye başvuru yaptım: York ve HEC Montreal. Kabul gelmesinin ardından yaz başında ailemle Montreal’i ziyaret ettik ve üniversitelere bir ön ziyarette bulunduk. Fransız Lisesi’nden mezun olduğum için ilk tercihim Fransızca eğitim veren HEC Montreal oldu.

Kabulümün gelmesinin ardından Eylül ayında HEC’de marketing programına başladım. Montreal’deki ilk aylarım yeni hayatıma ve üniversite ortamına alışmaya çalışmakla geçti. Hayatımda daha önce hiç ailemden uzakta, yalnız yaşamak gibi bir deneyimim olmadığı için bu dönem benim için oldukça zorlu geçti. Fakat uzaktan da olsa ailemin desteği, Sayın Türkan İbiş Hanım’ın danışmanlığı ve İsmail İnce Bey’in yardımları sayesinde benim için doğru olan yolu bulmayı başardım.

Montreal, üniversite okumak için seçilebilecek en güzel şehirlerden biri. Birçok iyi üniversite bu şehirde olduğu için farklı ülkelerden, farklı kültürlerden gelen öğrenci nüfusu oldukça yüksek ve öğrencilere kolaylıklar sağlayan bir yaşam biçimi var. Hem sosyal hem de kültürel anlamda birçok etkinliğin olduğu, canlı bir şehir. Farklı kültürleri içerisinde bulunduran bir şehir olan Montreal hem yaşamak için güvenli bir adres olup hem de arkadaşlık ilişkilerin kolay kurulabildiği, ılımlı bir şehir.

Montreal maceramda en zorlu kararlardan biri, üniversitemi değiştirmem oldu. HEC’in benim için uygun olmadığını fark etmem ve lisans eğitimimi İngilizce eğitim veren bir üniversitede yapmak istememin ardından Türkan Hanım’ın da desteğiyle McGill Üniversitesi’ne başvurdum. Fransız Lisesi’nden mezun olduğum için İngilizcemi geliştirmek ve TOEFL’a hazırlanmak için üniversiteyi bırakıp kursa başladım. Faculty of Arts’dan kabulüm geldikten sonra Montreal’deki ikinci senemde McGill Üniversitesi’nde eğitimime başladım. Seçmeli derslerin ardından hiç aklımda olmamasına rağmen ana branşım olarak Siyasi Bilimleri, yan branş olarak da Ekonomi’yi seçtim.

Aldığım eğitimin dünya görüşüme ve kültürel gelişimime büyük katkıları oldu. Aldığım dalların yanında, sinema, psikoloji gibi seçmeli derslerle de ilgi alanlarıma yönelik çalışmalar yapma imkânım oldu. McGill Üniversitesi’nde eğitim ciddi bir çaba gerektiriyor, ancak dünya çapında bir üniversitede, ileri düzeyde akademisyenlerden ders almak imkânı son derece ayrıcalıklı bir durum.

Mezun olup İstanbul’a döndükten sonra almış olduğum eğitim, profesyonel hayatta güzel fırsatlar yakalamama ve aldığım eğitimin devamı olarak kendimi geliştirebileceğim bir iş bulmama yardımcı oldu.

Montreal’e gidip McGill Üniversitesi’nde eğitim almanın hayatımda verdiğim en doğru kararlardan biri olduğunu düşünüyorum.

Yurt dışında okumak isteyenler için Kanada, başta Montreal olmak üzere en doğru seçeneklerden biri olacaktır.

Yazı: Eslin ADUT

EduLife Canada Magazine