Montreal’de öğrenci olarak bulunmak bambaşka bir ayrıcalık, çünkü bir yandan Amerika kıtasında, bir yandan da Avrupa ve Amerika kültürlerinin harmanlandığı özel bir şehir. Baharı... Montreal Dünyanın En İyi Öğrenci Şehri

Montreal’de öğrenci olarak bulunmak bambaşka bir ayrıcalık, çünkü bir yandan Amerika kıtasında, bir yandan da Avrupa ve Amerika kültürlerinin harmanlandığı özel bir şehir. Baharı ayrı güzel, yazı sımsıcak, sonbaharı dillere destan. Bu muhteşem şehir Quacquarelli Symonds (QS) tarafından yapılan son sıralamaya göre, 125 kent arasından Londra, Berlin, Boston ve Tokyo’yu geride bırakarak, öğrenciler için dünyanın en iyi şehri seçildi. Listeyi derleyen küresel yükseköğrenim analistleri QS Quacquarelli Symonds, Brexit ve ABD Başkanı Donald Trump’in seçilmesi gibi yakın tarihli global olayların Montreal’in yükselişinde bir etken olabileceğini düşünüyor.

Diğer birçok ülkeye kıyasla ekonomik oluşu, öğrencilerin zamanlarını olumlu değerlendirebildikleri ortamlar bulmaları, McGill, Montreal Üniversitesi gibi tüm dünyaya kalitesini ispatlamış üniversitelere ev sahipliği yapıyor olması, yerel ve uluslararası işverenlerin bu kentin üniversitelerinden mezun öğrencilere olumlu bakış açısı, göreceli olarak düşük konut maliyetleri, uluslararası öğrencilere sunulan ortam, doğası, güvenli olması Montreal’i ilk sıraya taşımakta önemli ölçütler oldu.

Montreal, Quebec eyaletinin en büyük, Kanada’nın ise ikinci büyük kenti. Paris’ten sonra dünyanın Fransızca konuşulan en büyük ikinci kenti olan Montreal merkezinin nüfusu, 1,9 milyon, Montreal Metropolitan Bölgesinin nüfusu ise 2011 yılı itibariyle 3,824,221’dir.

1976 Yaz Olimpiyatları ve Expo 67 gibi birçok uluslararası organizasyona ev sahipliği yapmış olan şehir, sinema, müzik gibi kültürel aktiviteleri ve Montreal Jazz Festivali, Montreal Film Festivali gibi festivalleri ile dünyanın sanat ve kültür merkezlerinden biri olarak görülüyor. Öğrencileri çok çeşitli ücretsiz etkinlikleri ile her daim cezbetmeye devam ediyor.

Ottawa ve Saint Lawrence nehirlerinin birbirine karıştığı noktada, Montreal Adası üzerinde yer alması sebebiyle Montreal, Büyük Göller’i Atlas Okyanusu’na bağlayan Saint Lawrence Denizyolu üzerinde önemli bir liman kenti. Eski Liman’da her mevsim bayram havası eser ve turistler Avrupa mimarisinde ki KuzeyAmerika şehrinin tadını çıkarırlar.

Dünyanın en saygın üniversitelerinden biri olarak kabul edilen McGill Üniversitesi, 2016’da QS üniversite sıralamasında dünyada 24., Kanada’da 1. olmuştu. Montreal’deki üniversite öğrencilerinin yüzde 27’si uluslararası öğrencilerden oluşur. Aynı zamanda McGill Üniversitesi, Concordia Üniversitesi, Montreal Üniversitesi, UQAM seçenekleriyle; İngilizce ve Fransızca gibi iki farklı uluslararası dilde eğitim alabilmek de Montreal’de okumayı tercih eden öğrenciler için büyük avantaj.

Yine QS En İyi Öğrenci Şehirleri 2017 sıralamasında; Vancouver 10’uncu, Toronto ise 11’inci sırada yer aldı. Yani Kanada üç kentiyle ilk on beş içinde yer almayı başaran tek ülke.

Yazı: Ciran Derya AYGÜL

EduLife Canada Magazine