Geçtiğimiz aylarda Türkiye Kanada ilişkilerinin gelişmesi adına Kanada Başkonsolosluğunca, Kanada Başkonsolosu Sayın Ulric Shannon, Ticaret Müşaviri Sayın Cristopher Baron Wimmer ve Ticari Ateşe Sayın... Türkiye Kanada İlişkileri

Geçtiğimiz aylarda Türkiye Kanada ilişkilerinin gelişmesi adına Kanada Başkonsolosluğunca, Kanada Başkonsolosu Sayın Ulric Shannon, Ticaret Müşaviri Sayın Cristopher Baron Wimmer ve Ticari Ateşe Sayın Barış Satar’ın da katılımıyla pekçok etkinlik gerçekleştirildi. İşte bazıları…

Kanada Başkonsolosu Sayın Ulric Shannon, Ocak ayında Türkiye’ye gelen Kanadalı filozof, deneme ve roman yazarı John Ralston Saul ile tanışmaktan özellikle memnuniyet duyduğunu belirtti.

 John Ralston Saul

Ottawa’da doğdu ve çocukluğunun büyük bölümünü Manitoba’da, Alberta’da geçirdi. Dünyaca ünlü McGill Üniversitesi ve King’s College’da eğitimine devam eden Saul, genç yaşta hem Fransızca hem de İngilizce’ye hakimiyeti ile öne çıkıyordu. Doktorasını 1972 yılında Londra Üniversitesi’nden aldı. “Cezayir Savaşı’ndan Sonra Fransa’da Sivil-Asker İlişkilerinin Gelişimi” konulu doktora tezinin araştırması için Fransa’ya gitti ve ilk romanı Mort d’un Général (Yırtıcı Kuşlar)’ı yazmaya başladı. Bu sayede 1977’de ilk romanını yayımladı.

İfade özgürlüğünü savunan ve birçok ülkede siyasi ve ekonomik düşünce üzerinde önemli etkileri olan Saul, TIME dergisi tarafından “kâhin” olarak adlandırılmıştır.

Kitapları 37 ülkede 28 dile çevrilmiş olan Saul en çok, bireycilik, vatandaşlık ve kamusal mülk üzerine çeşitli kirler üzerine yazılarıyla bilinir. Ekim 2009 ile Ekim 2015 tarihleri arasında Kanada’nın Uluslararası PEN Kulübü Başkanlığını da üstlenmiş olan Saul, aynı zamanda kâr amacı gütmeyen Kanada Vatandaşlığı Enstitüsü’nün de eş kurucusu ve eş başkanıdır.

Ayrıca kendisine, 2015 yılında Makedonya’daki Ohrid İnsan Hakları Akademisi tarafından Dünya Hümanizm Ödülü verilmiştir.

Kanada Başkonsolosu Sayın Ulric Shannon, Bahçeşehir Üniversitesi’nde “Bölgesel ve Küresel Gelişmeler Işığında Kanada Dış Politikası” konusu hakkında konuşmasını yaparken.

 

İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Kulübü, Kanada Başkonsolosu Sayın Ulric Shannon ve Ticari Ateşe Sayın Barış Satar ile Kanada Başkonsolosluğu’n da bir araya geldiler ve kendilerini ağırlamak için okullarına davet ettiler.

EduLife Canada Magazine