Türkiye’de çocukları okumaya giden aileler dışında pek çok kişi “Kanada’da ev alabilir miyim?” sorusunun cevabını merak ediyor. Kanadalı olmayan birinin Kanada’da ev alması mümkün... Vancouver’da Ev Sahibi Olmak Hayal Değil

Türkiye’de çocukları okumaya giden aileler dışında pek çok kişi “Kanada’da ev alabilir miyim?” sorusunun cevabını merak ediyor. Kanadalı olmayan birinin Kanada’da ev alması mümkün müdür?

Evet, tüm Kanada’da Kanadalı olmayan birinin ev alması mümkündür. Her eyaletin kendine göre kuralları olması ile beraber isteyen herkes Kanada’dan ev alabilir ve hatta belirli bir peşinat ve gelir gösterme koşullarını yerine getirirlerse düşük faiz ile (mesela şu anda yıllık yaklaşık %2.5) uzun vadeli ev kredisi (mortgage) bile alabilirler. Vancouver ve çevresinde, yabancı uyruklu kişilerin oturma amaçlı ev alırken, evin satış fiyatının %15’i oranında bir vergi ödeme zorunluluğu vardır. Fakat alım-satım ve kiralama tamamen serbesttir.

Kanada’da ev almak için nasıl bir yol izlenmelidir? Fiyat aralığı nedir?

Öncelikle bu işin uzmanı bir “real estate agent” yani emlakçı bulmalarını öneririm. Biz emlakçılar burada lisanslı çalışıyor ve her yıl gerekli eğitimlerimizi tamamlıyoruz ki çok sıkı olan kanunlar ve kuralları sürekli hatırlayalım ve uygulayalım. Bizim en önemli görevimiz müşterimizin haklarını korumak, satış teklifi kontratı hazırlamak, doğru evi doğru fiyata bulmak ve satış esnasında pazarlık yapmaktır. Kuralları ve çerçevesi oldukça net olan bu süreç alıcının çok işine yaradığı gibi alıcı bu hizmet karşılığında bir ücret de ödemez. Eğer alış gerçekleşirse emlakçı komisyonunu satıcının emlakçısından alır. Yani nasıl ki ev kredisi alırken mortgage broker, yani ev kredisi aracısı ile çalışırsanız o sizin için en iyi faiz oranlarını bulur ve sonuçta komisyonunu bankadan alırsa, emlakçılar da bu şekilde en iyi hizmeti verir ve işlerinin karşılığı olan ödemeyi satıcı tarafından alırlar.

Ev alırken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur evin konumudur. Adı üzerinde gayrimenkul taşınmaz bir değer olduğundan bir evin en önemli özelliği bulunduğu yerdir. Fiyat aralığı tamamen alıcının kararına bağlıdır ama eğer peşin almak yerine ev kredisi alma imkânları olursa düşünülen rakamın üstüne çıkmak da mümkündür.

Yatırımcılar için Kanada’da ev almanın getirisi nedir?

Dünya yatırımcılarının Kanada’da özellikle de Vancouver ve çevresinde uzun yıllardır yatırım yaptığı doğrudur. Hem yıllık değer artışları, hem yüksek kira getirileri hem de genel olarak ekonominin istikrarlı olması sebebiyle uzun yıllardır yatırımcılar Vancouver piyasasına yatırım yapmakta. En son Knight Frank Araştırma Şirketi’nin Knight Frank Prime Global Cities Index Q2 2016 Raporu’nda özellikle Vancouver’dan bahsedilmiştir.

Benim düşünceme göre Vancouver’ı önemli kılan birkaç faktör var:

  • İstikrarlı piyasa koşulları – uzun vadeli ya da kısa va- deli alım-satım
  • Kira gelirlerinin yüksek oluşu

  • Düşük faiz oranları – borçlanma/getiri oranları
  • Yatırımları farklı marketlere yaymak yani her şeyi aynı sepette tutmamak

Tavsiyem, yatırım amaçlı ev alanların minimum 5 yıllık dönemlerle düşünmesidir. Tabi piyasaların çok arttığı dönemlerde kısa vadeli alım-satım olsa da asıl uzun vade için yapılan yatırımları daha sağlıklı görürüm. Bu yüzden tüm müşterilerime uzun vadeli yatırım yapmalarını öneririm. Burada uzun yıllardır emlak sektörü satışlarını takip eden bir bilgi akışı var ve biz emlakçılar o sisteme üyeyiz. Yani herhangi bir adresi yazdığımızda o ev daha önce satılmış mı, satılmış ise ne kadara satılmış, evin belediye tarafından belirlenen değeri nedir, yıllık vergileri ne kadardır, ev ne zamandır piyasada, aynı bölgede benzer evler kaça satılıyor gibi doğru rakam aralığını bulmamıza yardım eden birçok bilgiye rahatlıkla ulaşabiliyoruz.

Siz profesyonel olarak Türkiye’deki ailelere nasıl yardımcı olabilirsiniz, sizinle nasıl iletişime geçebilirler?

Burada anlattıklarım kısa özetler ve önemli başlıklar ama emlak konusunda doğru ev seçiminden borçlanmaya kadar alım-satım süreci konularında verilebilecek çok fazla bilgi var. Bu amaçla sadece bilgi sahibi olmak için bile olsa benimle iletişime geçmek isteyenler olursa seve seve sorularını cevaplarım.

Son olarak Kanada’dan ev satın almanın göçmenlik için bir avantajı var mıdır?

Kanada’da ev almanın göçmenliğe doğrudan bir etkisi yoktur.

 

Eylem Sönmez

EduLife Canada Magazine