14 yıldır Kanada’da yaşayan ve emlak danışmanlığı hizmeti veren Eylem Sönmez, Kanada’da öğrenciler için konaklama hakkında sorularımızı yanıtladı. 14 senedir Kanada’da yaşıyorsunuz. Filmciliğin yanı sıra... Öğrenciler İçin Konaklama

14 yıldır Kanada’da yaşayan ve emlak danışmanlığı hizmeti veren Eylem Sönmez, Kanada’da öğrenciler için konaklama hakkında sorularımızı yanıtladı.

14 senedir Kanada’da yaşıyorsunuz. Filmciliğin yanı sıra Kanada’nın bu harika bölgesinde emlakçı olarak da danışmanlık hizmeti veriyorsunuz. Öncelikle öğrenciler için Kanada’da konaklama hakkında bilgi verebilir misiniz?

Öğrenciler için tüm Kanada’da olduğu gibi, Vancouver ve çevresinde de birkaç farklı konaklama seçeneği var. İlki aile yanında homestay olarak kalmak. Bunun iyi tarafı, gelir gelmez kendilerini bir aile ortamında buluyorlar ve konuşup pratik yapmaları için hemen bir olanak doğmuş oluyor. Bu evlerde genellikle birden fazla öğrenci kalabiliyor çünkü bu ailelerin bir anlamda ek işi evlerine öğrenci almak.

İkinci olanak, okulda tanıştıkları arkadaşları ile “roommate” yani oda arkadaşı olarak daire kiralamak. Uzun süreli gelen öğrenciler genellikle homestay’den çıkıp arkadaşları ile ev tutmak istiyorlar. Bunu da genellikle okullarına yakın bölgelerde bir ya da iki odalı daireleri birlikte kiralayarak yapıyorlar.

Ayrıca birçok farklı okuldan öğrencinin oda kiraladığı ve diğer tüm alanların ortak olduğu yurt tipi binalarda oda başına ödeme yaparak kiralama yapabiliyorlar. Bunların en cazip tarafı oldukça merkezi yerlerde ve okullarına yakın olması.

Öğrenciler ve aileleri konaklanacak yeri seçerken nelere dikkat etmeliler?

Bence en çok dikkat etmeleri gereken şey yanında kalacakları ailenin konuştuğu ana dilin ne olduğu. Çünkü Vancouver çok uluslu bir yer olduğu için homestay aileler de doğal olarak başka kültürlerden olabiliyor. İngilizceyi doğru aksanla duymak dil eğitimlerini pekiştireceğinden buna dikkat edilmesini öneririm. Ayrıca evlerinin okula yakınlığı, evdeki diğer öğrencilerin sayısı, evdeki odanın konumu, fiyata yemeğin dahil olup olmadığı gibi konulara da dikkat edilmeli.

Kanada’da konaklama için genel bir fiyat aralığı verebilir misiniz? Özellikle Vancouver ve çevresinde fiyatlar nasıl?

Vancouver ve çevresinde, tabi özellikle Vancouver merkezine yakın olmak istenirse, kira fiyatları oldukça yüksek ve kiralık ev sayısı talebe pek karşılık veremiyor. Aile yanında oda başına minimum 750 Kanada doları ve üstünde ücret ödeyeceklerdir. Bir odalı dairelerin kiraları şehir merkezinde genellikle 1.500 Kanada doları ve üstüdür.

En sık sorulan sorulardan biri “Yurtta mı, aile yanında mı konaklamayı seçmeliyim?”. Bu konuda sizin önerileriniz nelerdir?

Bu sorunun cevabı öğrencinin durumuna göre değişir. Öğrenci eğer 16-21 yaş aralığındaysa aile yanını, 21 yaş ve üstü ise ve daha özgür olmak isterse yurtta konaklamayı ya da ev arkadaşı ile ev kiralamayı tercih edebilir. Eğer uzun süreli bir eğitim alacaklarsa ve ailelerinin durumu müsait ise emlak satın alıp kira vereceklerine, yatırım yapmayı da tercih edebilirler.

 

homel-house1