Kanada dünyanın eğitim seviyesi en yüksek ülkesidir. Nüfusunun yarısından fazlası en az üniversite mezunudur. Bir zamanlar erişilmez diye adlandırdığımız hatta yerini bile bilmediğimiz ülke... Eğitimde Fırsatlar Ülkesi Kanada

Kanada dünyanın eğitim seviyesi en yüksek ülkesidir. Nüfusunun yarısından fazlası en az üniversite mezunudur.

Bir zamanlar erişilmez diye adlandırdığımız hatta yerini bile bilmediğimiz ülke olan Kanada, şimdi Türkiye’de çok revaçta. Kanada dünyanın eğitim seviyesi en yüksek ülkesidir. Nüfusunun yarısından fazlası en az üniversite mezunudur.

Kanada öğrencilere eğitime başladıkları ilk günden itibaren kampüs içi ve dışında çalışma hakkı veriyor. Öğrenciler okulda oldukları süre içerisinde haftada 20 saat çalışma imkânına sahipler.

Kanada, öncelikle insanımıza yaklaşımı son derece dostane olan, misa rperver, dünya genelinde ayrımcılığın çok az seviyede yaşandığı, hala dünyanın dört bir yanından gelen insanlara kucak açan bir ülke.

Kanada’nın eğitim standartlarının yüksekliği, eğitim kurumlarının kalitesi ve ekonomik olması Kanada’yı daha da cazip hale getiriyor. Bugün Kanada sadece üniversite eğitimi için değil, aynı zamanda, lise ve dil kursu için de Türkiye’den gelen pek çok öğrencinin tercihi haline geldi.

Kanada’yı bu denli çekici kılan en önemli neden pek dillendirilmese de her şeyden önce güvenli bir ülke olması. Dünyanın her yerinde maalesef terör ve tutarsızlık baş gösterirken Kanadalılar sakin ve güvenli bir yaşam sürmeye devam ediyorlar.

Bunun yanı sıra, Kanada öğrencilere eğitime başladıkları ilk günden itibaren kampüs içi ve dışında çalışma hakkı veriyor. Öğrenciler okulda oldukları süre içerisinde haftada 20 saat çalışma imkânına sahipler. Yazları ve yılbaşı tatillerinde de tam zamanlı olarak çalışma olanakları var. Öğrencilere uyum sürecinden dolayı ilk sene çalışmayı tavsiye etmesek de, sonraki süreçte mutlaka bu fırsatı değerlendirmelerini öneriyoruz. Çünkü artık yurtdışında alınan bir diploma tek başına fark yaratmıyor, asıl fark yaratan buna ek olarak uluslararası bir iş deneyimi de edinmek.

Kanada’da yabancı öğrenciler mezun olduktan sonra en az eğitim süreleri, en fazla üç seneye kadar kendi alanlarında olmasa bile çalışma izni alabilmektedir. Ve Kanada’nın öğrencilere sağladığı en büyük avantajlardan biri de, öğrencilerin mezun olduktan sonra belirli şartlar dahilinde göçmenliğe başvurup oturma izni alabiliyor olmaları. Bu da sonrasında onlara vatandaş olmaları için gereken yolu açmış oluyor.

Kanada’ya gelen uluslararası öğrenciler, Kanada kültürünü yaşamış, eğitimini almış ve diline hakim oldukları için göçmenlik için ideal aday oluyorlar. Yaşlanan nüfusun artışı,

Kanada öğrencilere eğitime başladıkları ilk günden itibaren kampüs içi
ve dışında çalışma hakkı veriyor. Öğrenciler okulda oldukları süre içerisinde haftada 20 saat çalışma imkânına sahipler.

doğum oranlarının düşük olması ve yalnızca 36 milyonluk bir nüfusa sahip olması nedeniyle Kanada diplomasına sahip yabancı öğrencilere göçmenlik kapılarının açılması Kanada devleti için de büyük kazanç.

“Kanada’da mezun olduktan sonra göçmenliğe nasıl başvururum?” en sık sorulan sorulardan biri. Kanada hükümetinin ve eyaletlerinin farklı farklı göçmenlik programları mevcut olduğundan, okul seçiminde gidilecek eyaletin ne tür kolaylıklar sağladığını göz önünde bulundurmak gerekiyor. Bazı eyaletler farklı meslek gruplarına öncelik veriyor, bazıları eğitimden hemen sonra göçmenliğe başvurma şansı tanıyor, bazıları da önce çalışıp iş deneyimi kazandıktan sonra bu hakkı tanıyor. Mezun öğrenciler hangi eyalette olurlarsa olsunlar aynı zamanda direkt olarak federal hükümetin göçmenlik programlarına da başvurabiliyorlar.

Kanada’da merkezi bir eğitim sistemi yok, yani federal devlete ait bir eğitim bakanlığı bulunmamakta. Her eyaletin kendine ait bir eğitim bakanlığı var ve Kanada’nın her yerinde aynı yüksek eğitim standartlarını bulmanız mümkün. Eyaletlerin eğitim kurumlarına verdikleri maddi destekler de değişiklik gösterdiğinden farklı eyaletler arasında ve aynı eyaletteki okullar arasında da eğitim ücretleri aynı olmayabilir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, bunun eğitimin kalitesi ile bağlantısı olmadığıdır. Örneğin, bir üniversite bulunduğu eyalete ve var olan öğrenci sayısına göre daha büyük destek alıyorsa, eğitim harçları çok daha düşük olabilir.

Dünyanın yüzölçümü olarak 9.8 milyon kare ile ikinci büyük ülkesi olan Kanada aynı zamanda yabancı öğrenciler için her eyaletinde farklı, az bilinen avantajlar da sunmaktadır.

kanada1

Pek çoğumuz için soğuk diye bilinen Kanada’nın Vancouver şehri karın yağmadığı, İstanbul’dan daha sıcak iklime sahip bir yer. Dünyanın en yaşanılır şehirlerinden biri olan Vancouver’da yaşam maliyeti diğer Kanada şehirlerine göre daha yüksek olsa da Vancouver Island, Victoria gibi başka şehirleri çok daha uygun maliyetler sunmaktadır. Bununla birlikte British Columbia eyaleti, gelen yabancı öğrencilerin üç aydan sonra eyaletin kendi sağlık sisteminden ücretsiz olarak yararlanmasına da olanak sağlamaktadır.

Unutmadan altını çizelim, British Columbia eyaletinin yanı sıra Alberta, Manitoba, Newfoundland, Saskatchewan ve Northwest bölgeleri de yabancı öğrencilere belirli şartlar dahilinde sağlık hizmetinden yararlanmayı sağlamaktadır. Diğer eyaletlerde öğrencilerin özel bir sigorta alması zorunlu kılınıyor.

Alberta eyaleti dünyanın en çok doğalgaz ihraç eden ikinci yeri olmakla beraber petrol rezervleri dünyada bulunan diğer tüm rezervlerin toplamına eşittir. Alberta, Kanada’nın en varlıklı eyaletidir. Alberta ekonomisi, Kanada’nın en güçlüsü olarak görünmektedir. Ekonominin gücü büyük oranda hızla gelişen petrol endüstrilerinden ve daha küçük oranda tarım ve teknoloji endüstrilerinden ileri gelmektedir Kanada’da iki tarz vergi uygulanmakta; biri eyaletlerin aldığı diğeri Kanada Federal Devleti’nin aldığı. Fakat burada eyaletin ekonomik durumu çok iyi olduğu için eyalet vergisi kaldırılmıştır. Bununla birlikte petrol alanında ve mühendisler için de geniş iş imkânları sunmaktadır. 2013 yılında Alberta’nın kişi başına düşen gayri sa eyalet içi hasılatı 84.390 Kanada doları ile Amerika, Norveç ve İsviçre’ninkini geçmektedir.

Kanada’ya gelen uluslararası öğrenciler, Kanada kültürünü yaşamış, eğitimini almış ve diline hakim oldukları için göçmenlik için ideal aday oluyorlar.

Yerli dilinde adı hızlı akan nehir anlamına gelen Saskatchewan eyaleti de Regina Üniversitesi gibi büyük bir üniversiteye ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda eşsiz ovaları ve buğday tarlaları nedeni ile Kanada’nın ekmek sepeti olarak da bilinmektedir. Saskatchewan altın, uranyum ve petrol gibi önemli yer altı zenginlikleriyle de dikkati çekmektedir. Uluslararası öğrencilere mezun olup Saskatchewan’da kalırlar ise 20.000 Kanada dolarına kadar vergi iadesi yapılmaktadır.

Kanada’nın yine az bilinen bir diğer eyaleti Manitoba’da kendinizi evinizde gibi hissetmeniz mümkün. Sloganı “Arkadaş Canlısı Manitoba” olan eyaletin halkı da o kadar cana yakın, misa rperver ve yardım sever ki bir süre sonra o güler yüze alışıp başka bir yere gitmemeyi düşünebilirsi- niz. Manitoba eyaleti de uluslararası öğrencilere eğitimle- rini bitirip orada kalıp çalıştıkları takdirde ödedikleri eğitim ücretinin %60’ını veya en fazla 25.000 Kanada dolarını vergi iadesi olarak geri vermekte. Bunun yanı sıra tezsiz mastır programı olan “postgraduate”den sonra iş tekli aldıysanız hemen göçmenliğe başvurma imkânına da sahip oluyorsunuz.

Ontario eyaleti aynı zamanda Kanada’nın en büyük şehri olan Toronto’ya da ev sahipliği yapmaktadır. Kanada’da yaşayan Türk nüfusu en son sayımlarda 50.000 civarın- daydı. Yani Kanada’da Avrupa’daki gibi yoğun bir Türk nüfusu bulmanız mümkün değil, fakat yine de Türklerin daha yoğun olduğu bir yer isterseniz Toronto bunun için ideal bir şehir. Bununla birlikte Toronto’ya direk uçuşların olması ve iş açısından fırsatların bolluğu da bu şehri cazip hale getirmektedir. Başkent Ottawa, Ontario eyaletinde bulunmaktadır. Ontario göçmenlik açısından da öğrencilere farklı kolaylıklar sağlamaktadır.

Kanada’nın Newfoundland ve Labrador gibi daha az bilinen eyaletlerinde, bazı mastır ve doktora programlarının senelik ücretleri 1.000-2.000 Kanada doları arasında değişir ve yaşam maliyetleri de büyük şehirlere oranla çok daha düşüktür.

Kanada’da üniversite eğitimi almak için Türkiye’deki üniversite yerleştirme sınavının sonucuna bakılmamakta, hatta hiç bir şekilde istenmemektedir.

 

bilgi

 

Daha çok Halifax şehri bilinen Nova Scotia eyaleti, yine Türk öğrenciler tarafından yavaş yavaş keşfedilmeye başlandı. Çok daha yumuşak bir iklimi olan ve konuksever bir ortam sunan eyalette yaşam maliyetleri de çok daha düşük.

Quebéc eyaleti resmi dili Fransızca olan tek eyalet olsa da İngilizce eğitim veren McGill, Concordia ve Bishop’s üniversitelerine de ev sahipliği yapmaktadır. Québec eyaletinde Fransızcanızı ilerletebileceğiniz gibi eğitiminizi Fransızca alabilir ve Fransızca bilenlere sağladığı göçmenlik fırsatını da değerlendirebilirsiniz. Aynı zamanda eğitimin ilk yılından sonra pek çok eyalette olduğu gibi “tuition exemption” dediğimiz, eğitim ücretini bir Kanadalı veya Québecli gibi ödeme fırsatından da yararlanabilirsiniz.

Keşfedilmeyi bekleyen bir diğer eyalet ise New Brunswick. Resmi dili Fransızca ve İngilizce olan bu eyalette yine her iki dilde eğitim almak mümkün. Yaşamın çok daha yavaş aktığı, insanlarının çok sıcakkanlı olduğu ve maliyetlerin çok daha uygun olduğu bir eyalet. Burada bulunan, Fransızca eğitim veren Université de Moncton’un senelik eğitim ücreti sadece 11.000 Kanada dolarıdır.

Kanada’nın büyük şehirlerinin dışında kalan yerlerinde dil eğitimi almanın da farklı avantajları mevcut. Çünkü dili ta- mamen Kanadalıların olduğu bir ortamda, yaşam maliyetlerinin çok düşük olduğu bir yerde Kanadalı gibi yaşayarak öğrenme fırsatı sunuyor. İngilizce veya Fransızca eğitimi için gidenler dil okullarında çalışma iznine sahip olamasalar da eğer dil eğitimlerini bir kolej veya üniversite bünyesinde alıyorlarsa yine kampüs içinde ve dışında çalışma hakkına sahip oluyorlar. Eğitim maliyetleri haftalık alacağınız ders saatine göre 150-250 Kanada doları arasında değişiyor. Altı aylık İngilizce eğitiminin konaklama ve yeme içme dahil ortalama maliyeti 10.000 Kanada doları civarındadır.

Kanada’da lise eğitimi almak da, üniversitelere girişte çok daha fazla burs imkânından yararlanmanızı sağlamakla bir- likte kendinizi tam anlamıyla Kanadalı gibi hissetmenizi de sağlıyor. Çünkü bir süre sonra “Hepimiz Kanadalıyız” de

mekten mutluluk duyuyoruz. Kanadalıyım demek dünya vatandaşıyım demekle eş değer oluyor. Kanada, Fulford gibi oldukça prestijli yatılı okullara ve geleneksel liselere ev sahipliği yaptığı gibi, çok daha ekonomik eğitim sunan özel liseleri de bünyesinde barındırmaktadır. Eğitim ve yaşam maliyeti, eyalete ve okula göre değişkenlik gösterse de, her şey dahil 18.000 Kanada doları gibi uygun bir ücrete de eğitim alınabilmektedir. Kanada dolarının Amerikan dola- rından %30 civarında ucuz olduğunu düşünürsek, Kanada eğitim için tam bir fırsatlar ülkesi olarak ön plana çıkıyor.

Kanada’da üniversite eğitimi almak için Türkiye’deki üniver- site yerleştirme sınavının sonucuna bakılmamakta, hatta hiç bir şekilde istenmemektedir. Kanada üniversiteleri öğrenci seçimlerinde özellikle lise 3. ve lise 4. sınıf notlarını dikkate almaktadır. İngilizce veya Fransızca dil yeterliliği olmayan- lar için pek çok üniversite hazırlık sınıfı olanağı sunmaktadır. Senelik eğitim ücretleri ortalama 12.000-20.000 Kanada doları arasında değişmektedir. Sosyal olarak aktif olan ve akademik olarak başarılı öğrencilere de tam olmasa da kısmi burs imkânları sunulmaktadır.

Kanada’da tezsiz mastır programları da Türkiye’deki öğ- rencilerin Kanada’da yoğun olarak ilgi gösterdiği program- lardan biri. Senelik eğitim ücreti 11.000-15.000 Kanada doları arasında değişmekte olup, bazı durumlar hariç, ön- cesinde mutlaka üniversite mezunu olmayı gerektiriyor. Giriş şartları daha esnek olmakla beraber, pek çoğu staj olanağı sunarak öğrencilerini işe yerleştirme oranlarını %85’in üzerinde tutmaktadırlar.

Mastır, MBA, doktora programlarına gitmek isteyen öğrenciler için Kanada üniversitelerinde çeşitli burslara başvurmak da mümkün. Aynı zamanda tezli programlar- da maaşlı asistanlık olanağı da bulunmaktadır. Bununla birlikte Kanada devleti mastır programını bitirenlere doğ- rudan göçmenliğe başvurma hakkı tanımaktadır. Doktora öğrencileri de ilk seneden itibaren göçmenliğe başvurma hakkına sahiptirler.

EduLife Canada Magazine