DEEPA MEHTA KİMDİR? DEEPA MEHTA KİMDİR?
Filmlerinde her zaman bir başkaldırı teması işleyen Hint asıllı Kanadalı yönetmen Deepa Mehta Hindistan’da doğdu. Yeni Delhi Üniversitesi’nde felsefe eğitimi gördü. Sinemaya çocuk filmleri... DEEPA MEHTA KİMDİR?

Filmlerinde her zaman bir başkaldırı teması işleyen Hint asıllı Kanadalı yönetmen Deepa Mehta Hindistan’da doğdu. Yeni Delhi Üniversitesi’nde felsefe eğitimi gördü. Sinemaya çocuk filmleri için senaryolar yazarak başladı. Ateş filminin Hindistan’da gösterime girmesiyle; sinema salonları yakıldı, saldırılar ve ölüm tehditleri sonrası Kanada’ya göç etti. Ateş ile başlayan Element Üçlemesini (Ateş, Su, Toprak) Kanada’da tamamladı. 1996’da kendi yapım şirketini kurduğu Kanada’da yaşamaya devam ediyor.

Epik dönem filmi niteliğindeki Element Üçlemesi ile tanınan Deepa Mehta sınırları zorlayan, duygu yüklü filmleri ile dünya çapında ilgi çekiyor. Üçlemenin son filmi Su, 2007 yılında “Yabancı Dilde En İyi Film” dalında Oscar adayı oldu. Hint toplumuna getirdiği eleştiriler nedeniyle her üç filmin gerek çekim gerek gösterim sürecinde zorluklar yaşandı.

Mehta, destansı bir şekilde uyarladığı Salman Rushdie’nin Booker Ödüllü romanı Geceyarısı Çocukları, Bollywood/ Hollywood ve Dünyadaki Cennet filmleriyle uluslararası başarılara imza attı. Son filmi Şiddetin Anatomisi (Anatomy of Violence, 2016) Hindistan’daki kast sistemini, yobaz gelenekleri, 2012 yılında Delhi’de yaşanmış bir suç davasını temel alarak eleştirdi. Mehta, kariyerindeki pek çok başarının yanı sıra, Reykjavík Uluslararası Film Festivali’nden Yaşam Boyu Başarı Ödülü sahibi aynı zamanda.

EduLife Canada Magazine