ENVER YÜCEL SORULARIMIZI YANITLADI: FULFORD ACADEMY’NİN ÇİFT DİPLOMA PROGRAMI ENVER YÜCEL SORULARIMIZI YANITLADI: FULFORD ACADEMY’NİN ÇİFT DİPLOMA PROGRAMI
Program yaz aylarında verildiği için dünyanın her yerinde okuyan öğrenciler 10’uncu sınıftan itibaren bu programa katılabilirler. Kanada’da lise eğitimini tamamlamış biri olarak, kızlarımın da... ENVER YÜCEL SORULARIMIZI YANITLADI: FULFORD ACADEMY’NİN ÇİFT DİPLOMA PROGRAMI

Program yaz aylarında verildiği için dünyanın her yerinde okuyan öğrenciler 10’uncu sınıftan itibaren bu programa katılabilirler.

Kanada’da lise eğitimini tamamlamış biri olarak, kızlarımın da aynı şekilde Kanada lise diploması almalarını isterim. Bu durumda benim gibi çocuklarından uzakta kalmak istemeyen, ama aynı zamanda Türkiye’deki işlerini bırakıp onlara eşlik edemeyecek anne-babalar ve çocukları için eşsiz bir fırsat sunuyor Fulford Academy; Türkiye’den aldıkları lise diplomasının yanında Kanada’dan da lise diploması alma imkânı…

Konuyu etraflıca konuşmak, heyecanımızı paylaşmak için bu programın mimarı Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Enver Yücel ile yaptığımız röportajda; eğitim alanında başarılarıyla lider konumundaki Kanada’da, Fulford Academy’de sunulan Çift Diploma Programı’nı mercek altına aldık. Türkiye’den pek çok öğrencinin ilgisini çekecek olan bu program, gençleri en donanımlı şekilde geleceğe hazırlamak konusunda oldukça iddialı.

Sayın Enver Yücel’in bu atılımları ve dur durak bilmeden şevkle yaptığı çalışmalarının ışığında 2017 Yılı “Global Eğitimde Liderlik” ödülüne layık görülmesi hiç de şaşırtıcı değil. Kendisiyle Fulford Academy’yi bünyesine katarak, Bahçeşehir Koleji’nin Kanada’da açılan 100. kampüsü, yatırımları ve gelecek planları üzerine yaptığımız röportajın devamı olarak Çift Diploma Programı’nı konuştuk.

Öğrencilere yine müjdeli bir haberiniz var. Fulford Academy’de Çift Diploma Programı’na katıldıkları takdirde yaşadıkları ülkede bir lise diploması alırken aynı zamanda Kanada’nın Ontario eyaletinden Ortaöğretim Diploması (OSSD)* da alabilme fırsatını sunuyorsunuz. Bu bizi çok sevindirdi. Öğrenciler bu programdan nasıl faydalanabilirler?

Gelişen dünyamızın rekabetçi ortamında öğrenciler bütün sene kendi ülkesinde kalabilecek ve yaz okuluna gider gibi Kanada’dan lise diploması alabilecekler. Bu kararı öğrencinin ve ailesinin 10. sınıftan itibaren vermesi gerekiyor ki, 10. sınıfın yazından itibaren Kanada’da Fulford Academy’nin bünyesinde gereken dersleri almaya başlayabilsinler.

Biraz açmak gerekirse, öğrenciler standart akademik yıl boyunca yaşadıkları ülkede lise diploması alabilmeleri için gereken derslere katılırlar. Ardından 10, 11 ve 12. sınıfları tamamladıkları senelerde, yazlarının 7 haftasını Fulford Academy’de geçirirler. Her yaz, seçtikleri eğitim alanında Kanada lise diploması, OSSD almaları için gereken kredileri toplamalarını sağlayacak olan 12. sınıf derslerinden iki tanesini alırlar. Standart akademik yıl sırasında, 11. sınıf öğrencileri, OSSD okur yazarlık gerekliliklerini yerine getirmek için OLC4O’u** internet üzerinden tamamlarlar.

Öğrenciler istedikleri alanlarda ders seçimi yapabilirler mi?

Tabii ki, ağırlıklı ders seçimi alanlarımız Sosyal Çalışmalar/ Güzel Sanatlar, Matematikte Özelleşme ve Bilimde Özelleşme.

Çift Diploma Programı’nın oluşturulma amacı nedir?

Çift Diploma Programı, Kuzey Amerika ve dünyanın her yerindeki üniversiteler için cazip mezuniyet yeterlilikleri sağlamak, Türk öğrencilerin ortaöğretim sonrası seçeneklerini arttırmak için oluşturuldu. Uluslararası platformda, Ontario Ortaöğretim Diploması (OSSD) öğrencinin üniversite eğitimi sürecinde başarı göstermesi için ayrıcalıklı bir hazırlık olarak tanınıyor. OSSD’nin üniversite hazırlık derslerinde başarılı sonuçlar elde eden bir öğrenci üniversiteye çok iyi hazırlanmış olarak değerlendirilir. Aynı zamanda, Fulford Academy’deki uluslararası öğrenim tecrübesiyle birlikte, evden uzakta etkin bir şekilde yaşama ve öğrenme becerisini ortaya koymuş olur. Bir “Çift Diploma Programı” öğrencisi tercih ettiği üniversiteye gittiğinde istekli ve başarmak için hazırlıklıdır.

Bu program tam olarak hangi profildeki öğrencilere hitap ediyor?

Yüksek İngilizce dil yeteneğinin yanı sıra güçlü akademik beceriler gösteren, yurt dışında yaşama olgunluğu ve özgüvenine sahip olan öğrencilere hitap ediyor. Ayrıca kendisine diğer öğrencilere göre rekabet üstünlüğü sağlamak isteyip, özellikle uluslararası kariyer hedefi olan öğrenciler için ideal bir seçenek. Sadece yaz okulu değil, gerçek dersler alarak yurt dışında eğitim almayı da istemeleri gerekiyor.

Bu program, Kanada veya yurt dışında üniversite eğitimini düşünen öğrenciye rekabet üstünlüğü sağlar. Öğrencinin daha fazla ders görerek, saygın bir Kanada lisesi diploması almasına olanak verir. Bununla birlikte Kanada üniversitelerine yapılan başvurularda, bu programdaki başarılı öğrencilere, hatırı sayılır bir burs alma avantajı da sağlar.

Ve tabii ki en önemli konulardan biri; Çift Diploma Programı’na kimler başvurabilir, giriş şartları nelerdir?

Dünyanın her yerinde okuyan öğrenciler, 10. sınıftan itibaren bu programa katılabilirler, çünkü program yaz dönemleri için tasarlandı. Öğrenci iyi bir İngilizce bilgisine sahip ve akademik olarak da istekli olmalı.

Çift Diploma Programı için ne kadar bütçe ayrılması gerekiyor?

Şu anki ücretler hakkında bilgi vermek gerekirse, programın her sene 7 haftalık maliyeti 10,995 Kanada doları. Bu ücrete, yeme, içme, konaklama, forma ve aktiviteler dâhil. Bu da yaz okullarıyla hemen hemen aynı maliyete ikinci bir lise diploması almak anlamına geliyor.

Türk öğrenciler bu programa katılarak ne kazanacak?

Bu program, Kanada veya yurt dışında üniversite eğitimini düşünen öğrenciye rekabet üstünlüğü sağlar. Öğrencinin daha fazla ders görerek, saygın bir Kanada lisesi diploması almasına olanak verir. Bununla birlikte Kanada üniversitelerine yapılan başvurularda, bu programdaki başarılı öğrencilere, hatırı sayılır bir burs alma avantajı da sağlar.

Öğrenciler, kendi okullarında göremeyecekleri dersleri görmekle kalmayıp, dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilerle ders ortamını paylaşma, birlikte öğrenme ve bağlantı kurma şansı yakalayarak, uluslararası bir ortamı deneyimlerler.

Yurt dışında okumayı tecrübe etmek ve özellikle rüya gibi bir kampüsü olan Fulford Academy’de bunu yapmak neden avantajlı?

Fulford Academy’nin ayrıcalıklı öğrenim ortamı; yoğun dil desteği ve Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Matematik ve Sanat (STEM +A)*** alanlarındaki vurgusuyla benzersiz ders programı, küresel eğitim kurumlarına kabulde avantaj sağlar. Öğrencilerimiz, çok kültürlü bir çevrede, çeşitli sosyal ve kültürel aktivitelerle zenginleştirilmiş dinamik bir akademik yaşamın ayrıcalıklarını deneyimlerler ve birey olarak gelişirler. Kanada kültürü ile uyumlu bir bakış açısı kazanan her bir öğrencimiz; geziler, müfredat dışı faaliyetler, yerel gönüllülük ve liderlik tecrübeleri sayesinde, hem yeni fırsatları değerlendirmeye açık olur hem de gerçek hayattaki problem çözme becerilerini geliştirirler.

Sayın Enver Yücel, Fulford Academy kurucusu Sayın Suzan Kendall, Kanada Büyükelçimiz Sayın Selçuk Ünal, Fulford Academy Okul Müdürü Dr. Tom Steel, Millet Vekili Gord Brown, Brockville Belediye Başkanı David Henderson ve Sayın Coşkun İnce bir aradalar. 2016 Nisan ayı Basın Bülteni etkinliği.

*OSSD – Ontario Secondary School Diploma.

**OLC4O – Ontario Secondary School Literacy Course.

***STEM+A -Science, Thecnology, Engineering, Mathematics, Art

Röportaj: Türkan İBİŞ İNCE

EduLife Canada Magazine