Fulford Academy’de Ögrenci Olmak Fulford Academy’de Ögrenci Olmak
Türkiye’den Kanada’ya Uzanan Bir Yol… Fulford Academy’de Türk öğrenciler okumaya başladılar ve biz de onların deneyimlerini sizlere aktarmak için Sayın Samantha Joudoin-Miller’den destek aldık.... Fulford Academy’de Ögrenci Olmak

Türkiye’den Kanada’ya Uzanan Bir Yol…

Fulford Academy’de Türk öğrenciler okumaya başladılar ve biz de onların deneyimlerini sizlere aktarmak için Sayın Samantha Joudoin-Miller’den destek aldık.

Bu röportajda Fulford Academy’de okumak üzere Türkiye’den giden iki çok özel öğrencinin; gençlik enerjilerini, öğrenme isteği ve merakla buluşturarak nasıl yol kat ettiklerine tanık olacaksınız.

İlk öğrenci söyleşimiz benzersiz bir hikâyesi olan, Türkiye’deki 1,2 milyon 8. sınıf öğrencisinin katıldığı TEOG sınavı şampiyonu Habib Bitkin ile. Kendisi şu an Fulford Academy’de eğitimine devam ediyor.

Sevgili Habib bize biraz kendinizden bahseder misiniz? Uyum süreciniz nasıl geçti?

Adım Habib Bitkin. TEOG sınavı sonrası Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi’nde öğrenim görmeyi seçtim. Şimdi Fulford Academy’deyim ve ESL Foundations (İkinci Dil Olarak İngilizce Temeli) Programında devam ediyorum.

Buradaki gündelik yaşama uyum sağlamam çok rahat oldu. Kendimi bir aileye gelmiş gibi hissettim. Hem akademik becerilerimi, hem de dil becerilerimi oldukça hızlı bir şekilde geliştirme şansını da yakalamış oldum.

Brockville, Ontario, Kanada’daki Fulford Academy’de eğitim almayı neden seçtiniz?

Fulford Academy’i özellikle İngilizce becerilerimi geliştirmek için seçtim. Kanada’da okumak ve uluslararası bir tecrübe edinmek için çok iyi bir fırsat sunduğunu düşündüğüm için geldim ve çok iyi bir seçim yaptım.

İngilizce hazırlık kapsamında başka dersler alıyor musunuz?

ESL Foundations Programı kapsamında şu an; Matematik, Fen, Beden Eğitimi, Dil (İngilizce), Sosyal Bilgiler (Kanada Tarihi ve Coğrafyası) ve Sanat dersleri alıyorum.

İngilizce dil becerilerini geliştirmek isteyenlere Fulford Academy’i önerir misiniz, neden?

Evet, öncelikle İngilizce konuşulan bir çevrede olduğum için dil becerim hızla gelişiyor. Sınıfta soru sormak da hızlandırıyor öğrenimimi. Sosyal olarak Futbol Kulübü ve Açık Havada Hayatta Kalma Kulüpleri de bana hem arkadaş edinmemi hem de bu alanlardaki dil terminolojimi de geliştirmeme yardımcı oluyor. Farklı ülkelerden gelen arkadaşlarımın olması da İngilizce sohbet dilimi geliştirmemi sağlıyor.

Fulford Academy’ye gelişinizden bu yana yaşadığınız en iyi Kanada tecrübesi nedir?

Hiç tereddütsüz HOKEY! derim. İki aydır buradayım ve Kanada’nın milli sporu olan hokeye gerçekten âşık oldum. Lig maçlarının yanı sıra arkadaşlarımın yaptığı amatör maçları da izlemeye bayılıyorum. Favori anılarımdan biri NHL hokey takımı, New York Rangers’ın eski oyuncularının yer aldığı Brockville Winter Classic All-Star Oyunları’nı izleyişim.

Futbol hayranıyım ama bu arada kendim de paten öğrenmeye çalışıp, hokey alanında ilerlemek için uğraşıyorum.

Geleceğe yönelik kariyer hedefiniz nedir?

Asıl hedefim üniversitede biyoteknoloji okuyup konunun uzmanı olmak. Matematik ve Fen dersleri en sevdiğim dersler. İngilizce ve kültürel uyumu sağladıktan sonra üniversite hede me çok daha yaklaşmış olacağım.

Kanada’da okumayı düşünen bir öğrenciye vereceğiniz tavsiye ne olurdu?

Yükseköğrenim söz konusu olunca, ileri seviyede İngilizce konuşma becerilerinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Fulford Academy’nin yüksek İngilizce dil becerileri geliştirmek ve dünyanın dört bir yanından arkadaşlar edinmek için mükemmel bir okul olduğuna inanıyorum. Fulford Academy’nin en sevdiğim yanlarından biri buraya gelişimden bu yana edindiğim arkadaşlarım. Fulford Academy’de geçirdiğim süreçten sonra da arkadaş kalacağımıza inanıyorum.

İkinci öğrencimiz ise Mehmet Boyar. Fulford Academy’de 9. sınıf öğrencisi Teknolojiye Giriş, İngilizce, Bütünleşik Sanatlar ve Fen dersi alıyor. Fulford Academy’e Samsun Bahçeşehir Koleji’nden İngilizce becerilerini geliştirmek için geldi.

Kanada’daki Fulford Academy’de eğitim almayı neden seçtiniz?

Fulford Academy’e gelmeden önce babamla Toronto şehir merkezini ziyaret etme fırsatımız oldu. Şehre bayıldım, sonrasında Fulford Academy’i ziyaret ettim ve evet bu muhteşem kampüste olmak isterim dedim.

Geliş nedenim öncelikle İngilizce dil becerilerimi geliştirmekti ve bunu da Kanada’da yapmak benim için büyük bir fırsattı. Fulford Academy’den haberdar oldum. Uluslararası Kanada deneyimi yaşamış olacaktım ve İngilizcemi geliştirmiş olacaktım, bu yüzden hiç düşünmeden evet dedim.

En çok hangi dersleri ve sporları seviyorsunuz?

Favori derslerim kesinlikle Sosyal Bilimler ve İngilizce. Bunları geliştirmek için de harika bir ortamdayım. Öte yandan, basketbol oynamayı severim ve burada da sıklıkla oynuyorum. Paten yapmaya ve kızak kaymaya bile başladım. Becerilerimi geliştirmek için Açık Havada Hayatta Kalma Programı’na da katılıyorum.

Şimdiden gönüllü aktivitelerinizin olduğunu da duyduk. Bize biraz anlatabilir misiniz?

Basketbol gerçekten çok sevdiğim bir spor ve bu Brockville Ontario’daki 4-7 yaş aralığındaki çocuklar için hazırlanmış yerel basketbol programında gönüllü olarak çalışıyorum. Kendimi abi gibi hissettiriyor ve hangi yaşta olursak olalım, bir şeyler katabilmenin sevincini yaşamak gerçekten çok güzel bir duygu.

Kanada’nın kışı hakkında ne söylemek isterseniz?

Fulford Academy’e gelişimden bu yana Kanada’nın en önemli kış noktalarından biri olan Rideau Kanalı Patenyolu’nu ziyaret ettim, Ottawa’da. Kışın keyfini ayrıca buz pateni ve kızak yaparak da çıkarıyorum.

Şimdiye kadarki akademik tecrübeniz sizi nasıl daha başarılı bir öğrenci haline getirdi?

Fulford Academy’deki yeni fırsatlardan faydalandıkça ve kültürüne dâhil oldukça daha güçlü bir öğrenciye dönüştüğüme inanıyorum. Açık Havada Hayatta Kalma Kulübü’nün bir üyesi olarak hafta sonu gezilerine ve etkinliklerine katılarak, yerel genç basketbol programı için gönüllülük yaparak sürekli pratik yapıyorum ve dil becerilerimi geliştiriyorum. Oda arkadaşlarım Meksika, Çin ve Hong Kong’dan, dünyanın dört bir yanından insanlarla arkadaşlıklar kurdum. Sınıfta öğrendiklerimle ve kültürel olanakları değerlendirerek öğrenmeye, çok yönlülüğümü geliştirmeye devam ediyorum.

Fulford Academy’e gelişinizden bu yana yaşadığınız en iyi Kanada tecrübesi nedir?

Şimdiye kadar Fulford Academy ile gerçekleştirdiğim favori gezim Kanada’nın başkenti Ottawa’ya yaptığımızdı. Ottawa’da 7,8 km uzunluğundaki, insanların üstünde buz pateni yapabildiği, şehrin en büyük kış eğlencesi olan Rideau Kanalı Patenyolu’nu tecrübe etme şansı yakaladım. Paten yolunun üstünde yürümeyi ve bütün kış manzaralarını ve etkinliklerini görmeyi çok sevdim.

Geleceğe dair bir kariyer planınız var mı?

Tam olarak henüz kararımı vermiş olmasam da doktor olmak ya da kendi işimin sahibi olmak beni heyecanlandırıyor.

Kanada’da okumayı düşünen bir öğrenciye vereceğiniz tavsiye ne olurdu?

Dil becerilerinizi geliştirmek ya da gelecekte başka bir ülkeye taşınmak istiyorsanız Fulford Academy’e gelmelisiniz çünkü İngilizcenizi geliştirdiğinizde her yere gidebilirsiniz.

Fulford Academy’den Samantha Joudoin-Miller EduLife Canada Dergisi okurları için öğrencilerle görüştü. Bu çok özel iki öğrenci ile iletişim kurmamızı sağlayan ve hikâyelerini EduLife Canada Dergisi okurlarıyla buluşturmamıza yardımcı olan, Samantha Joudoin-Miller’a çok teşekkür ediyoruz.

Röportaj: Samantha Joudoin-Miller

EduLife Canada Magazine