Kanada’daki üniversitelere gitmek isteyen öğrencilerimizin girmesi gereken sınavlardan biri olan IELTS hakkında merak edilen pek çok şey var. Son yıllarda Türk öğrenciler arasında özellikle... İngilizce Yeterlilik Sınavı IELTS Hakkında Merak Ettikleriniz

Kanada’daki üniversitelere gitmek isteyen öğrencilerimizin girmesi gereken sınavlardan biri olan IELTS hakkında merak edilen pek çok şey var. Son yıllarda Türk öğrenciler arasında özellikle konuşma kısmının yüz yüze yapılmasının getirdiği rahatlıktan dolayı IELTS’in popülaritesi hızla arttı. IDP IELTS’in Türkiye müdürü Seval Sir, IELTS sınavı ile ilgili merak edilenleri EduLife Canada okurları için anlattı.

IELTS sınavı nedir ve kimler için gereklidir?

IELTS sınavı; özellikle Türkiye’deki üniversitelerin hazırlık sınıfını geçmek isteyen adayların, yurtdışında eğitim planı olan öğrencilerin, yurtdışında çalışmak isteyen veya göçmenlik başvurusunda bulunacak kişilerle, özel sektörde dil tazminatı için başvuracak adayların tercih ettiği bir sınav.

Sınav dört bölümden oluşur: Dinleme, okuma, yazma ve konuşma. Yazılı bölümler aynı gün içinde aralıksız olarak yapılır ve üç saat sürer. Konuşma sınavı ise yazılı bölümle aynı gün içinde olabildiği gibi yazılı sınavdan bir-iki gün önce ya da sonrasında yapılabilir ve 11-14 dakika sürer.

Biri genel diğeri akademik olan iki sınav var. Kanada, göçmenlik başvurularında genel olanı istiyor.

IELTS sınavı iki ayrı modülde uygulanıyor: General Training; daha çok yurtdışında çalışma veya oturma izni alma amaçlı ya da göçmenlik başvuruları için kullanılıyor. Akademik; yurtdışında eğitim görmek, Türkiye’deki üniversitelerin hazırlık sınıflarını atlamak ya da yabancı dil tazminatından yararlanmak isteyen adayların tercih ettiği modüldür. İki modül arasındaki tek fark, yazma ve okuma bölümleridir. Diğer iki bölüm olan dinleme ve konuşmada adaylara aynı sorular sorulur.

IELTS sınavı için nasıl kayıt yaptırılabilir? Hangi sıklıkla bu sınavları yapıyorsunuz?

Kayıtlar online olarak web sayfamızdan, www.idpieltsturkey.com ya da İstanbul ve Ankara’daki test merkezlerimizden bizzat yapılabilir. IELTS sınavı tüm dünyada aynı günlerde (perşembe ve cumartesileri) ve yılda 48 kez uygulanmaktadır.

Okullara başvuru yapmadan ne kadar zaman önce sınava girilmesi gerekir? IELTS sınavının sonucu ne kadar zaman sonra açıklanır?

IELTS sınavının geçerliliği iki yıl olup dünya üzerinde 9.500’den fazla kurum tarafından kabul edilmektedir. Sınav sonuçları tüm dünya üzerinde eşzamanlı olarak sınavdan 13 gün sonra açıklanmaktadır.

Son olarak, IELTS sınavına girecek olan adaylara tavsiyeleriniz nelerdir?

Öncelikle şunu belirtmeliyim; IELTS, adayın İngilizce’yi kullanabilme yeterliliği ve becerisini ölçen bir sınavdır. Ayrıca IELTS bir geçme/kalma sınavı değildir. Adaylar 0-9 arası bir skala içinde dili kullanma becerileri ölçülerek değerlendirilirler. Burada önemli olan adayların sonuç belgeleri ile başvuracakları kurumun talep ettiği skoru doğru belirlemeleridir. Diyelim ki adayın başvuracağı üniversite Akademik (AC) modülden 6.5 istiyor. Bu durumda aday, bu skoru hedefleyerek hazırlanmalıdır. Bizim adaylara tavsiyemiz, skorlarını yarım puan arttırmaları için, en az iki ay düzenli çalışmaları gerektiği yönündedir.

Bu sınava hazırlanmak için adaylarımız www.idpieltsturkey.com sitesindeki hazırlık materyallerini indirebilirler. İstanbul başta olmak üzere her ay yapılan (diğer iller için tarihleri web sitemizden kontrol edebilirsiniz) masterclass adlı 90 dakikalık yoğunlaştırılmış sunumumuza katılmak hem örnek soruları IELTS uzmanıyla çözebilmek, hem de ek sorular yöneltebilmek mümkün. Son olarak da sınava girecekler IDP IELTS’in adaylarımıza yeni sunmaya başladığımız destek materyali “Writing Assist”ten faydalanabilirler.

EduLife Canada Magazine

 

Ciran Derya AYGÜL