TOEFL iBT ® sınavı, İngilizce dil öğreniminin her aşamasını değerlendirmek için dünya çapında güvenilen bir üründür ve TOEFL Değerlendirme Serisi’nin önemli bir parçasıdır. Yurt... Yurt Dışında Eğitim İçin İngilizce

TOEFL iBT ® sınavı, İngilizce dil öğreniminin her aşamasını değerlendirmek için dünya çapında güvenilen bir üründür ve TOEFL Değerlendirme Serisi’nin önemli bir parçasıdır.

Yurt dışında İngilizce eğitim verilen bir üniversitede eğitim görmek, bakış açınızı genişletmek ve iş piyasasında avantaj elde etmek için mükemmel bir yoldur. Ayrıca, yurt dışında gördüğünüz eğitim, arkadaş ağınızı genişletmenize, kişi olarak büyümenize ve sizin piyasada daha fazla aranır hale gelmenize katkı sağlayacaktır. Son yıllarda yapılan bir çalışma, yurt dışında okuyan öğrencilerin % 97’sinin, mezuniyet tarihinden itibaren 12 ay içinde bir iş bulduğunu gösterdi; öte yandan, bu oran yurt dışında eğitim görmeyen üniversite mezunları için sadece % 49’dur.

Hem sınıf içinde hem de sınıf dışında, kısacası yurt dışında edindiğiniz deneyimin her alanında, İngilizcenizi aşağıdaki durumlar için etkili bir biçimde kullanmanız beklenir:

Program içeriği: Ders içeriği lisans ve lisansüstü eğitimde büyük ölçüde İngilizce ile verilmektedir. Ayrıca, çevrimiçi eğitim için tasarlanmış programlar, eğitim içeriğini uluslararası öğrencilere hitap etmek için İngilizce olarak sunarlar.

Eğitim ve öğretim ortamı: Uluslararası öğrencileri bünyesine katmak isteyen üniversiteler, eğitim-öğretim ve iletişimi İngilizce devam ettirirler. Bu nedenle öğrencilerde, bir programa kabul edilmeden önce, İngilizce bilgisi ve becerileri konusunda minimum ölçütleri karşılaması şartı aranır.

Araştırma: Birçok akademik alan, İngilizce araştırma metodolojilerini benimsemektedir. Üniversiteler veya yayınevleri tarafından kullanılan bilimsel materyaller çoğunlukla İngilizcedir.

Sunumlar ve projeler: Bir ders esnasında ya da bir araştırma forumunda bir konuyu sunmanız istenirse, sadece sunum için değil, aynı zamanda sorularınıza cevap bulmak ve çalışmalarınız hakkında geri bildirim almak için İngilizceye hakim olmalısınız.

Ağ oluşturma ve sosyal etkileşim: Çoğu zaman üniversiteler, akademisyenler, öğrenciler ve mezunlar için ortak ilgi alanları üzerinde etkileşim kurmak adına etkinlikler düzenlerler. Bu etkinliklerde, güncel olaylara ayak uydurabilmek ve farklı insanlarla daha etkili iletişim kurabilmek İngilizce ile mümkündür; bu sayede bağlantılar geliştirebilir ve yeni arkadaşlar edinebilirsiniz.

İngilizce anadiliniz olmamasına rağmen, eğitim dili İngilizce olan bir üniversiteye başvurmak istiyorsanız, TOEFL iBT® sınavı gibi bir İngilizce dil sınavına girmeniz gerekir. Educational Testing Service(ETS) tarafından geliştirilen TOEFLiBT® testi, İngilizce konuşulan bir sınıfta iletişim kurma yeteneğinizi değerlendirmek için özel olarak tasarlanmıştır ve bu da yurt dışında yaptığınız eğitimin temelini atmaya yardımcı olabilir. Aday öğrenciler, üniversitenin web sitelerini kontrol etmeli veya başvuruda bulunmayı planladıkları üniversitelerde minimum puanın ne olması gerektiğini öğrenmek için doğrudan üniversite personeliyle iletişim kurmalıdır. Şu anda dünya çapında 10.000’den fazla kurum TOEFL skorlarını kabul etmektedir.

TOEFL iBT® sınavı, İngilizce dil öğreniminin her aşamasını değerlendirmek için dünya çapında güvenilen bir üründür ve TOEFL Değerlendirme Serisi’nin önemli bir parçasıdır. TOEFL Değerlendirme Serisi, kayıt-kabul veya bir programa yerleştirme aşamasında, akademik kurumlara ya da akademisyenlere güvenilir kararlar almaya yardımcı olmak için gereken bilgileri sağlar.

TOEFL testleri hakkında daha fazla bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz:

Konuk Yazar : Yasemin ARŞIN
Akedemik İlişkiler Sorumlusu
ETS Global İstanbul Şubesi

EduLife Canada Magazine