Kanada, iki resmi dile sahiptir. Québec eyaletinin resmi dili Fransızca, New Brunswick eyaletinin resmi dili hem Fransızca hem İngilizce, diğer tüm eyaletlerin resmi dili... Kanada’da Dil Eğitimi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kanada, iki resmi dile sahiptir.
Québec eyaletinin resmi dili Fransızca, New Brunswick eyaletinin resmi
dili hem Fransızca hem İngilizce, diğer tüm eyaletlerin resmi dili ise İngilizcedir. Bu nedenle Kanada, İngilizceyi de Fransızcayı da rahatlıkla öğrenebileceğiniz bir ortam sunmaktadır.

Kanada’da eğitim veren dil okullarının sunduğu programlar nelerdir?

  • Genel İngilizce, Genel Fransızca
  • İş İngilizcesi, İş Fransızcası
  • TOEFL, IELTS, DELF, DALF, TEF, TF hazırlık kursları
  • Cambridge FCE-CAE, DELF sınav hazırlık kursları Yaz kampları
  • TESOL sertifika programı
    (Anadili İngilizce olmayan İngilizce öğretmenleri için)

sikcasorulansorular

Kanada’nın İngilizcesi dünyanın her yerinde anlaşılabilir, akıcı ve temiz olarak nitelendirilen bir İngilizcedir. Kanada, Fransızca öğrenmek için de fırsat sunmaktadır. Kanada’da öğreneceğiniz Fransızca, uluslararası seviyededir ve dünyanın her yerinde kendinizi rahatlıkla ifade etmenizi sağlar.

Kanada’da İngilizce veya Fransızca öğrenmek için kimler başvurabilir?

Dil okuluna kayıt olmak için herhangi bir ön şart gerekmemektedir. Dileyen herkes, hangi okuldan mezun olursa olsun başvuru yapabilir.

Dil okullarının başlangıç tarihleri nedir?

Dil okullarına yılın her döneminde, her ay başı, hatta her hafta başı başlamak mümkündür. Kolej ve üniversitelerde, 7 haftalık veya 3 aylık dönemler şeklinde de dil eğitimi verilmektedir. Eylül, Kasım, Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz ayları genellikle başlangıç dönemleridir.

Kanada dil okulu başvurusu için hangi evraklar gereklidir?

Dil eğitimi başvuruları, yapılan en kolay başvurulardan biridir. Evrak olarak okulların başvuru formlarının doldurulup gönderilmesi yeterlidir. Bazı okullar kabul mektubuna işlemek için pasaport numaranızı da isteyebilir. Başvuru ücreti okuldan okula değişiklik gösterir ve ortalama 100-150 Kanada doları arasındadır.

Kanada’da İngilizce veya Fransızca dil eğitimi almanın avantajları nelerdir?
Kanada’nın İngilizcesi dünyanın her yerinde anlaşılabilir, akıcı ve temiz olarak nitelendirilen bir İngilizcedir. Kanada, Fransızca öğrenmek için de imkân sunmaktadır. Kanada’da öğreneceğiniz Fransızca, uluslararası seviyededir ve dünyanın her yerinde kendinizi rahatlıkla ifade etmenizi sağlar.

Bunun yanında, özellikle uzun dönemli dil eğitimi alındığı takdirde çok daha ekonomik olmaktadır. Eğer dil eğitiminizi bir kolej veya üniversite bünyesinde alırsanız, aynı zamanda kampüs içi ve kampüs dışı çalışma izniniz de olmaktadır. Fakat kolej ve üniversitelerde eğitim ücretleri dil okullarına göre çok daha yüksektir.

Türk öğrencilere özel indirim yapan okullar mevcut mu? Danışmanlık firmaları eğitim ücretinde indirim yapabilirler mi?

Türk öğrenciler için özel indirim kampanyaları yapan okullar mevcut. Danışmanlık firmalarının indirim yapmaları okulun imajını zedeleyeceği ve haksız bir rekabet yaratacağı için kesinlikle yasaktır. Bütün acenteler o okul için belirtilen fiyatları uygulamak zorundadır.

Kanada’da dil eğitimi boyunca sunulan konaklama imkânları nelerdir?
Öğrenciler aile yanında, yurtta ya da kendi imkânları ile ev arkadaşı bularak veya yalnız ev tutarak yaşayabilirler. Okullar konaklama bulunması konusunda yardımcı oluyorlar.

Dil okulunda eğitim alırken çalışma izni alınabilir mi?

Dil okullarına gelen yabancı öğrencilere maalesef çalışma izni verilmez. Öte yandan, dil eğitimi kolej veya üniversite bünyesinde alındığı takdirde bu mümkündür.

Kanada’da dil eğitimi almak için öğrenci vizesi almak gerekli midir?

6 aydan kısa süreli dil eğitimi için öğrenci vizesine ihtiyaç yoktur. 6 aydan uzun süreli eğitimlerde mutlaka öğrenci vizesi alınmalıdır.

Ortalama 3 aylık ve 6 aylık bir dil eğitiminin maliyeti ne kadardır?

Kanada’da konaklama, yeme-içme, eğitim ücreti ve cep harçlığı da dahil olmak üzere üç aylık bir eğitimin maliyeti 6.000-8.000 Kanada doları arası, 6 aylık bir eğitimin ise 12.000-15.000 Kanada doları arasındadır.

Kanada’da özellikle tavsiye edilen dil okulları var mıdır?

Kanada’daki dil okulları alanlarında uzmanlaşmıştır ve kaliteli bir eğitim sunmaktadır. Bu nedenle, okul seçiminde gideceğiniz şehir ve istediğiniz ortam daha önemlidir.

Kanada’da dil okulu seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Okulun öğrenci sayısı, öğrencilere sağladıkları olanaklar, öğrencilerin geldikleri ülkelere göre iyi bir dağılım göstermesi, eğitim ücreti ve sundukları aktiviteler önemli kriterlerdir. Bunların yanı sıra, sağladıkları esneklikler, performansınıza göre sınıf atlatma gibi seçenekler sunabilmeleri de dikkate alınmalıdır.

Dil okullarına gelen yabancı öğrencilere maalesef çalışma izni verilmez. Öte yandan, dil eğitimi kolej veya üniversite bünyesinde alındığı takdirde bu mümkündür.

Türkan İbiş İnce

EduLife Canada Magazine