İSTANBUL KANADA BAŞKONSOLOSLUĞU TİCARİ MÜSTEŞARI Sayın Vefa Atag Sorularımızı Yanıtladı İSTANBUL KANADA BAŞKONSOLOSLUĞU TİCARİ MÜSTEŞARI Sayın Vefa Atag Sorularımızı Yanıtladı
Türkiye’den Kanada’ya giden öğrenciler daha çok üniversite ve kolej programlarını tercih ediyor. Kanada’ya eğitim amacıyla Türkiye’den giden öğrencilerin yarısı da dil eğitimi için Kanada’yı... İSTANBUL KANADA BAŞKONSOLOSLUĞU TİCARİ MÜSTEŞARI Sayın Vefa Atag Sorularımızı Yanıtladı

Türkiye’den Kanada’ya giden öğrenciler daha çok üniversite ve kolej programlarını tercih ediyor. Kanada’ya eğitim amacıyla Türkiye’den giden öğrencilerin yarısı da dil eğitimi için Kanada’yı tercih ederken liselere talep de giderek artıyor.

EduLife Canada Dergisi okurları için ofisinde ziyaret ettiğimiz Sayın Atağ, sorularımızı yanıtlarken genç ve dinamik görünüşünün yanında sahip olduğu donanım ve birikimle hayranlık uyandıran bir görüntü çiziyor. Kanada’dan, Kanada-Türkiye ilişkilerine ve kendi kariyerinin detaylarına uzanan röportajımız önemli detaylar içeriyor.

İstanbul Kanada Başkonsolosluğu’ndaki Ticaret Müsteşarlığı görevinize Ocak 2018’de atandınız ve hemen ardından, Şubat ayı boyunca düzenlediğiniz “Kanada’da İş ve Yatırım Fırsatları Semineri” basında büyük yer buldu. Bize görevleriniz ve sorumluluklarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Türkiye’nin Kanada ile olan ticari ilişkilerinin ve özellikle eğitim, bilim, teknoloji, inovasyon ile beraber otomotiv sektörü alanlarında işbirliği geliştirilmesi konularında sorumluluklarım var. Bunun yanında Azerbeycan’da Kanada Büyükelçiligi olmadığından o bölgelerle de ilgileniyorum. Kanada -Türkiye arasındaki eğitim ilişkilerini güçlendirmek bizim için çok önemli. Ayrıca ticari ilişkilerimiz de giderek güçleniyor.

Azerbaycan Diller Üniversitesi İngilizce Dilbilim ve Çeviri alanında lisans, ABD’de Troy Üniversitesi Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisans eğitimleri aldınız. Yurt dışında eğitim almış biri olarak, bunun kariyerinize ve yaşamınıza sağladığı katkılardan bahsedebilir misiniz?

Yurtdışında eğitim almak hem özel hayatım hem de kariyerim açısından başıma gelen en iyi şeydi. Küçük bir ülkeden gelmiş bir genç olarak farklı insanlarla temaslar kurmamı ve bu sayede ufkumun genişlemesini sağladı. Kendime olan güvenimi ve sorumluluk duygumu geliştirdi.

Öte yandan çok güzel arkadaşlıklar edinmemi sağladı.

Kariyerime olan yansıması ise yabancı dilimi geliştirerek bir adım önde olmam oldu. Çok iyi network ve referanslara bu sayede eriştim. Ayrıca yurt dışında eğitim almış ve yaşamış o0lmak yaptığım iş başvurularında da beni öne taşıdı.

Geriye baktığımda hem kişisel hem de özel hayatım için yurt dışında okumak vizyonumun açılmasını sağladığından yaptığım en iyi yatırım oldu.

 

Kanada eğitiminin Türkiye’de daha iyi tanıtılabilmesi için faaliyetleriniz ve gelecek planlarınız nelerdir?

Kanada Eğitim Fuarları bizim için önemli, bunun yanında Kanada Teknoloji Günü yapmayı planlıyoruz Türkiye’de. Türkiye ve Kanada’dan akademisyenlerin beraber görev aldığı araştırma geliştirme projeleri üzerinden, ticari anlamda da getirisi olan çalışmalar yapmak güzel olacak. Eğitim alanında maden, tarım ve temiz teknolojide, bilim ve iletişim teknolojileriyle Kanada’nın lider bir pozisyonu var. Kurumsal eğitimler ve know-how alanında da her iki ülke arasında işbirliği fırsatları mevcut.

Yurtdışında eğitim almak hem özel hayatım hem de kariyerim açısından başıma gelen en iyi şeydi.

Kanada eğitiminin Türkiye’de tanıtımı için konsolosluk ve büyükelçilik eğitim kurumlarında düzenli konferanslar düzenliyor. EURASIA Higher Education zirvesi gibi organizasyonlarda Kanada eğitimini tanıtan konuşmalar yapıyoruz. Kanada’dan gelen Languages Canada ya da CAPSI vb. heyetlere destek veriyoruz. Ayrıca Kanada eğitim kurumlarının yoğun olduğu fuarlara katılım sağlayarak bilgi paylaşıyoruz.

Kanadalı eğitim kurumlarının Türkiye pazarına girişlerinde destek olmak, rapor hazırlamak, gerekli temaslarına yardımcı olmak, etkinlik ve davetlerine katılmak, Türkiye ve Kanada’da etkinlik ve fuarlara katılmak, Türkiye’ye Kanada’dan daha fazla okulu çekmek için Türk pazarını tanıtmak yaptığımız çalışmalar arasında.

Nitelikli işgücü geliştirilmesi için de Türkiye’deki bakanlıklarla görüşmeler yapıyoruz. Kanada’da iş ve yatırım fırsatları için Bursa, İzmir, Adana, Ankara, Gaziantep ve İstanbul Sanayi Odaları ile yatırım panelleri gerçekleştirdik. Kanada’da iş ve yatırım fırsatları ile ilgili bu çalışmalarımız da düzenli olarak devam ediyor.

Türk öğrencilerin Kanada’da en çok seçtiği programlar hakkında bilgi verebilir misiniz? Hangi eğitim programlarında Kanada diğer ülkelerden kendini ayırıyor?

Teknoloji, mühendislik, işletme, teknik alanlar, dijital alanlar, animasyon, grafik dizayn ve görsel sanatlar Türk öğrenciler arasında en çok tercih edilen programlar.

Türkiye’den Kanada’ya giden öğrenciler daha çok üniversite ve kolej programlarını tercih ediyor. Kanada’ya eğitim amacıyla Türkiye’den giden öğrencilerin yarısı dil eğitimi için Kanada’yı tercih ederken, liselere talep de giderek artıyor.

Kanada’ya gitmek isteyen öğrencilere ve ailelere tavsiyeleriniz nelerdir? Özellikle öğrenci vizesi başvurusunda dikkat etmeleri gerekenler konusunda neler söylemek istersiniz?

Öncelikle başvurunun eksiksiz yapılması zaman kaybını önler. Her evrakın İngilizce sunulması önemli. Kanada’da eğitim alma nedenini açıklayan niyet mektubunda açık bir şekilde öğrencinin kendi hikâyesini detaylı olarak anlatması, gerçekten öğrenci olarak gitmek istediğini kanıtlaması açısından çok önemli. Aynı zamanda finansal açıdan paranın kaynağını göstermesi; örneğin arabasını satıp bunun parasını banka hesabına yatırdıysa belgelemesi önemli. İlk sene için eğitim, yaşam, gidiş-dönüş, uçak bileti ve diğer maliyetlerinin toplamını başka hiçbir maddi destek almadan kendilerinin karşılayabileceklerini kanıtlamaları gerekiyor.

Sizce Türkiye’deki öğrenciler neden Kanada’da eğitim almayı seçmeliler?

Kanada Devleti olarak zeki, yetenekli gençlere ihtiyacımız var. İnovasyona önem veren bir ülke olduğundan; girişimcilik için çeşitli fonlar, finansal kaynaklar da mevcut. Kanada’da   kurulu   işletmeler,   Kanada-ABD-Meksika serbest ticaret anlaşması sayesinde 482 milyon tüketiciye sahip Kuzey Amerika pazarına erişebiliyorlar. Bunun yanı sıra, CETA (Kanada-Avrupa Birliği Kapsamlı Ekonomik ve Ticari Anlaşması) sayesinde Kanada’da faaliyet gösteren şirketler AB pazarına da garantili ve imtiyazlı erişime sahipler.

Türkiye’den Kanada’ya giden öğrenci sayısında %35 civarında artış var. Kanada’yı Türkiye’den 10.000’e yakın öğrenci tercih ediyor. Bu da Kanada için büyük bir başarı hikâyesi.

Pratik anlamda dünyanın en iyi eğitim sistemlerinden birine sahip olması ve Kanada dolarının avantajı başta olmak üzere sunduğu kariyer olanakları, çalışma izni ve sonrasında ülkede yaşama şansı; uzun vadede Kanada’yı seçen öğrencilerin daha güzel yerlere gelmesine olanak sağlıyor. Türkiye’ye döndüklerinde ise sıralama ve kalite olarak üst düzey okullar ve araştırma kurumlarında tecrübe edinmiş olmaları avantaj sağlar. Kanada tolerans, çeşitlilik, uluslararası farklılığın ödüllendirildiği bir ortam da beraberinde getiriyor. Kanada aynı zamanda dünya sıralamasında ilk 100’e giren üniversitelerinde çift dille eğitim alma fırsatı sunuyor.

EduLife Canada Dergisi ekibi olarak, Kanada’yı öncelikle eğitim olanakları ve sonra sosyokültürel açıdan ülkemizde tanıtabilmeyi hedefliyoruz. Dergimiz hakkındaki düşüncelerinizi, izlenimlerinizi paylaşabilir misiniz?

Emek verdiğiniz, gönül verdiğiniz bir iş. Fikirlerin paylaşılma platformu. Kollektif bir efor. Mücadele ve enerji veriyoruz. Bu açıdan aynı amaç için çalışmak güzel. Başarılar diliyorum. Gönülden yaptığınız belli. Ayrıca Kanada’da kalmış ve iş yapan başarılı kişilerle söyleşiler de faydalı olabilir.

Röportaj: Ciran Derya AYGÜL

EduLife Canada Magazine