Kanada Liseleri Tahmininizden De Yakın Kanada Liseleri Tahmininizden De Yakın
Çocuğunuzun Kanada’da yüksek kalitede bir orta öğretim eğitimi alması onun üniversite ya da koleje hazırlanması için mükemmel bir yoldur. İster Kanada’ya lise dönemindeki çocuğunuzla... Kanada Liseleri Tahmininizden De Yakın

Çocuğunuzun Kanada’da yüksek kalitede bir orta öğretim eğitimi alması onun üniversite ya da koleje hazırlanması için mükemmel bir yoldur.

İster Kanada’ya lise dönemindeki çocuğunuzla gelin isterse onu bir lise programı için yollayın, her iki durumda da güvenli bir ortamda ve dünya standartlarında bir eğitim alacağı şüphesiz!

Orta öğretim olarak bilinen lise, 7. sınıfta başlayan ve 12. sınıfta biten Quebec hariç çoğu Kanada eyaleti ve bölgesinde 9. sınıfta başlayıp 12. sınıfta bitiyor. Liseyi başarı ile bitiren tüm öğrenciler bir üniversiteye veya koleje devam edebiliyorlar.

Çocuğunuzun Kanada’da yüksek kalitede bir orta öğretim eğitimi alması onun üniversite ya da koleje hazırlanması için mükemmel bir yoldur.

Kanada liselerinden mezun gençler dünyanın en eğitimli gençleri arasında yerinde alır. Dünya çapında eğitim sistemlerini gözden geçiren ve buna göre bir sıralama yapan Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) en son değerlendirmesinde; Kanada okumada 2., matematikte 10. ve bilimde 7. sırada yer aldı. Ayrıca Kanada, dünyanın en yüksek 2. lise mezuniyet oranına sahiptir.

Kanada’nın 10 eyaleti ve 3 bölgesi, eğitimden sorumlu bakanlıklar tarafından geliştirilen yüksek standartları korumanın öneminin bilincinde çalışmalar yapar. Bu da eğitimin tüm ülkede tutarlı ve aynı kalite standardıyla sürdürülmesi demektir.

Her bölge ve eyalet okul yılının ne zaman başlayıp biteceğine karar verse de liseler her yıl Eylül ayında başlar ve Haziran’da biter. Eğitim ve öğretim genel olarak; Pazartesi’den Cuma’ya, saat 8.00’da başlar ve 15.00’da bazen de daha sonraki saatlerde biter. Öğrencilerin bitiremedikleri bir kurs olduğunda yazın da okula gitmeleri gerekebilir.

Devlet Liseleri

Birçok Kanada devlet lisesi artık uluslararası öğrencileri programlarına kabul ediyor. Uluslararası öğrenciler devlet liselerinde eğitim ücreti ödemek zorundalar. Bu okullar kamu tarafından finanse edilir ve standart bir çalışma programı, müfredat sunar. Neredeyse tüm devlet okullarında kız ve erkek öğrencilerin bir arada olduğu karma bir eğitim vardır.

Kanada’nın birçok yerinde, uluslararası öğrenciler İngilizce, Fransızca veya her ikisinde de eğitim almayı seçebilirler. Birçok anne-baba yurt dışında eğitim almak için çocuklarını Kanada’ya göndermektedir. Bunu siz de yapabilirsiniz. Bu sayede öğrenciler Kanadalı ailelerle yaşar, kültürü öğrenir, ömür boyu sürecek anılar biriktirir ve aynı zamanda olağanüstü bir eğitim alma şansı yakalar.

Birçok okul, uluslararası öğrenciler için yılda yaklaşık 12.000 CAD ile 16.000 CAD arasında değişen ücret almaktadır

Alternatif Seçenekleri ile Özel Liseler

Kanada’da orta öğretim için özel okullar da bulunur. Bunlar ücrete tabi okullardır. Devlet okulları ile aynı müfredatı sağlamaları beklenir. Okulun özel programlarından öğrencilerin faydalanabilmesi için sınıflar genellikle daha küçüktür. Bazı özel okullar sadece kız ya da sadece erkek öğrenci için veya karma eğitim verir.

Özel liseler; okul içi konaklama birimleri, alternatif okulları, uluslararası lisans programları, özel spor programları veya öğrenme engelli öğrenciler için programları ile oldukça çeşitlidir.

Kanada’da Lise Maliyeti

Orta veya lise öğretiminde devlet kurumları Kanada’da ülke vatandaşları için ücretsizdir. Birçok okul, uluslararası öğrenciler için yılda yaklaşık 12.000 CAD ile 16.000 CAD arasında değişen ücret almaktadır. Yine de uluslararası öğrencilerin ücretini çocuğunuzun gitmesini istediğiniz okula danışmanız gerekir. Bazen okullar, çocuğunuzun spor takımları veya okul gezileri gibi ekstra etkinliklere katılması için küçük ücretler alır. Lisede, birçok öğrenci okula kendi öğle yemeğini getirir, ancak bazı okullar çocuğunuzun yemek alabileceği kafeteryalar veya sıcak öğle yemeği programları sunar.

Eğitim Yeterlilikleri

Kanada’da bir liseye gitmek için gerekenleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Kanada’da başlayacağı düzey için gerekli kriterdeki eğitim yeterliliği belgesi (diploma, transkript, vs..)
  • İngilizce veya Fransızca dil seviyesini gösterir belge (Dil seviyesi yeterli olmayan öğrenciler için hazırlık imkanı da vardır.)
  • Aşı karnesi

Her ne kadar bunlar temel gereksinimler olsa da önce okulu belirleyip sonra o okulun koşullarını netleştirmeniz gerekir.

Nasıl Kayıt Yapılır ?

Çocuğunuzu bir devlet lisesine kaydetmek istiyorsanız yerel bir okul yönetim kurulu ile iletişime geçmeniz gerekir. Genellikle bu kurulların yeni öğrencileri değerlendirmesi ile öğrenci doğru sınıf düzeyinden eğitim ve öğretime devam eder. Okul, çocuğunuz akademik derslere başlamadan önce ücretsiz İngilizce veya Fransızca dil dersleri verebilir. Çocuğunuzu özel bir liseye kaydetmek içinse doğrudan okula başvurmanız gerekir. Devlet okullarının ya da özel okulların son başvuru tarihleri olabilir, takibine önem vermeniz gerekir.

EduLife Canada