Mesele devlet ile ilgili kısım hele de vize olduğunda herkes kendi deneyiminden ya da duyduklarından yola çıkarak bir şeyler anlatır. Neler neler anlatılmaz ki,... Kanada Öğrenci Vizesi

Mesele devlet ile ilgili kısım hele de vize olduğunda herkes kendi deneyiminden ya da duyduklarından yola çıkarak bir şeyler anlatır. Neler neler anlatılmaz ki, bizde bilen de anlatır, bilmeyen de anlatır… Fakat bu anlatılanlar, öğrencileri ve ailelerini strese sokmaktan başka bir işe yaramaz. Gelin samimi bir şekilde olması ve olmaması gerekenlere birlikte göz atalım ki vize görevlilerinin neye göre karar verdiklerini anlayalım.

Çok sık rastladığımız örneklerden biri şu, bir öğrenci adayı iki haftalık İngilizce eğitimi almak için Kanada’ya gitmek istediğini belirtiyor. İngilizce seviyesi başlangıç düzeyinde ve uzun zamandan beri çalışmıyor ve birikimi yok. Şu anki İngilizce seviyesi başlangıç olan bir öğrencinin İngilizceyi iki haftalık bir kurs ile öğrenmesi takdir edersiniz ki mümkün değil. Peki siz vize görevlisi olsaydınız, böyle bir nedenle vize verir miydiniz?

Bir de başka bir örneği ele alalım. Öğrenci orta yaşlarda, bir şirkette çalışıyor, fakat İngilizcesinin yetersiz olmasından dolayı zorlandığını belirterek daha ileri bir seviyeye ulaşabilmek için İngilizcesini geliştirmek istiyor. Niyetini çalıştığı iş yeri ile de paylaştığını ve 6 aylık ücretsiz izin alabileceğini, bu yönde birikimi olduğunu da belirtiyor. Niyeti çok açık, planladığı süre de şu anki seviyesini göz önünde bulundurunca oldukça yeterli. Ülkesiyle bağları güçlü göründüğü gibi şu anki iş yeri onu geri döndüğünde tekrar işe alacağını da taahhüt ediyor.

Öncelikle rahatlayalım, kabul mektubumuzu aldıysak demektir ki bizim amacımız eğitim görmek ve biz bu amacımızı aynı şekilde Kanada Büyükelçiliği’ne doğru bir şekilde yansıtabiliyorsak vizemizi almamız çok rahat olacaktır.

Lisede okuyan ve üniversite kabulü almış veya mastır, doktoraya kabul edilmiş bir öğrencinin eğitim planı ve kendisine sağlayacağı fayda açık ve net bir şekilde belli, burada gerekli belgeler ve maddi birikim gösterildiği takdirde vize almamak için herhangi bir neden yok.

Kanada dünyanın her yerinden öğrencileri ağırlıyor ve öğrenci vizesinde dikkat ettiği en önemli nokta niyet mektubunuz. Kanada eğitim vizenizi almanız için size tavsiyemiz niyet mektubunuzda eğitim ve kariyer planlarınızı açıkça belirtmenizdir. Bunun yanı sıra istenilen vize evraklarınızı da eksiksiz olarak hazırlamalısınız. Kanada öğrenci vizesi için gerekli belgeler pasaportunuz, vize başvuru ücreti, formlar, fotoğraf, okul kabul mektubu, maddi yeterlilik kanıtı, sabıka kaydı, vize niyet mektubu ve ülkenize bağlarınızı kanıtlayan diğer belgeler. Quebec eyaletinde eğitim göreceklerin önceden CAQ belgesini de almış olmaları gerekmektedir.

Diyelim ki başvurunuzu eksiksiz yapmadınız ve olumlu sonuçlanmadı, tekrar vizeye başvurma şansınızın olduğunu mutlaka aklınızda bulundurun. Kanada vize başvurunuz için asıl kaynak Kanada devletinin kendi resmi sitesidir.

Yazı: Türkan İBİŞ

EduLife Canada Magazine