Kanada’da eğitim alacağınız okuldan kabul mektubunuz geldi, artık Kanada’ya giden yolda emin adımlarla ilerliyorsunuz ve hayallerinizi gerçekleştirmek üzeresiniz. Bu aşamada Kanada öğrenci vizesi için... Sorularla Kanada Öğrenci Vizesi

Kanada’da eğitim alacağınız okuldan kabul mektubunuz geldi, artık Kanada’ya giden yolda emin adımlarla ilerliyorsunuz ve hayallerinizi gerçekleştirmek üzeresiniz. Bu aşamada Kanada öğrenci vizesi için başvuru yapmanız gerekir. Kanada öğrenci ülkesi olarak da bilindiği için, yapılacak öğrenci vizesi başvurularınızda asıl amacınızın eğitim olduğunu vurguladığınız ve maddi olarak masra arınızı karşılayacağınızı belgelediğiniz takdirde vizenizi almanız rahat olacaktır. Vize ile ilgili aklınıza takılabilecek sorular ve cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.

Kanada öğrenci vizesine kimler başvurmalıdır?

Kanada öğrenci vizesine, Kanada’da altı aydan daha uzun süre eğitim almak isteyen öğrenciler veya altı aydan daha kısa süre eğitim alacaklarsa dahi kampüs içi ve dışında çalışmak isteyen öğrenciler başvurmalıdır.

Kanada öğrenci vizesine ne zaman başvurmalıyım?

Başvuruları okul kabul mektubunuzu aldıktan sonra yapmanız tavsiye edilmektedir. Başvuru değerlendirme süreci başvuru yapılan dönemdeki yoğunluğa göre değiştiği için, başvurunuzu ne kadar erken yaparsanız o kadar iyi olur. Bu da size biletinizi rahat rahat almanız için gereken zamanı kazandırır.

Okuldan gelen kabul mektubunda bulunması gereken bilgiler nelerdir?

Vize başvurunuzda kullanacağınız kabul mektubunda eğitim ücreti, programın başlangıç ve bitiş tarihleri, programın adı mutlaka olmalıdır. Bu mektup konsolosluk açısından, kabul edildiğinizi ve okul programına katılmak için gereken ücreti bilmelerini sağlar.

Kanada öğrenci vizesi için nereye başvurmalıyım?

Kanada öğrenci vizeniz için sürekli olarak ikamet ettiğiniz yerdeki yetkili Kanada büyükelçiliğinin veya konsolosluğunun işlemlerini yapan Kanada Vize Başvuru Merkezlerinden birine başvurmanız gerekir.

Başvuru zamanlarıyla ilgili dikkat etmem gereken tarihler var mı?

Kanada’ya hareket edeceğiniz tarihten çok önce öğrenci vizeniz için başvurmalısınız. Tatil dönemlerinde (Noel/Yılbaşı gibi) ve yaz aylarında (Haziran’dan Ağustos’a kadar) Kanada konsoloslukları ve elçilikleri çok yoğun olabilirler.

Kanada öğrenci vizesi için son bilgileri nereden öğrenebilirim?

Bu konuda yapılmış pek çok site olabilir ama ilk önce Kanada’nın Türkiye Büyükelçiliğinin sayfasına danışmalı ve onu esas almalısınız.

Mali belgeler neler olmalıdır?

Kanada’daki üniversitenizden, ülkenizdeki üniversiteden, işvereninizden veya hükümetten para yardımı alıyorsanız, bunu kanıtlayan gerekli mektupları veya belgeleri hazır bulundurun. Eğer mali desteğiniz kişisel veya ailenize ait parasal kaynaklardan geliyorsa, banka ekstreleri mali kaynak için tek başına yeterli kanıt olarak kabul edilmezler. Bir banka ekstresi, ancak çok yüksek derecede güvenilirliği olan belgelerle (örneğin, iş kontratları, işverenden mektuplar, vergi belgeleri, ödeme koçanları veya yatırım belgeleri) birlikte kabul edilebilir. Banka ekstreleri ancak bilgisayardan çıkmış, güvenilir, normal aylık ekstreler olduğu takdirde kabul edilirler.

Kanada öğrenci vizesi almak için şansımı nasıl artırabilirim?

  • Süreci hareket tarihinizden çok önce, olabildiğince erken başlatın.

  • Kuvvetli kanıt olarak kullanabileceğiniz her türlü belgeyi bir araya getirin.
  • Vize başvurunuzu yaparken hazırladığınız niyet mektubunda, net olarak eğitim projenizin ne olduğunu ve kariyer planlarınızın ne olduğunu belirtin.

Yazı: Türkan İBİŞ

EduLife Canada Magazine