Kanada’ya öğrenci olarak gitmek isteyen, niyetini açık olarak beyan eden ve maddi olarak da eğitim ve yaşam maliyetlerini karşılayabilecek öğrenciler rahatlıkla öğrenci vizelerini alabilmektedir.... Kanada Öğrenci Vizesi

Kanada’ya öğrenci olarak gitmek isteyen, niyetini açık olarak beyan eden ve maddi olarak da eğitim ve yaşam maliyetlerini karşılayabilecek öğrenciler rahatlıkla öğrenci vizelerini alabilmektedir.

Kanada, 2014 senesinde eğitim için gelen 364.000 yabancı öğrenciyi kendi eğitim kurumlarında karşıladı. Bu öğrenciler, öğrenci vizesi alarak Kanada’ya geldiler. Kanada için öğrenci vizesi almak başka bir ülkeye vize almaktan kesinlikle farklı değil.

Bugün Kanada’nın Türkiye ile ticari ilişkilerinde en önem verdiği konu, gelen Türk öğrencilerin sayısının artması yönünde. Bu açıdan, Kanada yetkililerinin Türk öğrencilere vize vermek için ellerinden gelen kolaylığı sağladıklarını ve incelemek için ellerine aldıkları dosyaları bu niyetle değerlendirdiklerini bilmenizde fayda var.

Kanada öğrenci vizesine, Kanada’da altı aydan daha uzun süre eğitim almak isteyen öğrenciler veya altı aydan daha kısa süre eğitim alacaklarsa dahi kampüs içi ve dışında çalışmak isteyen öğrenciler başvurmalıdır. Vizeye başvurmadan önce, Kanada Devleti tarafından tanınan okullardan birine kabul mektubunuz mutlaka olmalıdır. Québec bölgesinde okuyacak öğrenciler ise vizeye başvurmadan önce Québec Eyaleti Kabul Belgesi olan Certi cat d’Acceptation du Québec (CAQ)’e başvurmalıdırlar.

Bunun dışında size tavsiyemiz, özellikle niyet mektubunuza gereken önemi vermeniz. Kanada öğrenci vize başvuruları online olarak yapıldığı gibi kağıt üzerinde de yapılabilmektedir. Vize başvuru formunun eksiksiz doldurulmasına ve istenilen belgelerin aynı zamanda teslimine dikkat etmelisiniz. Başvurunuz, sunduğunuz belgeleriniz doğrultusunda değerlendirilir.

Sunduğunuz belgeler, Kanada ziyaretinizin amacını, burada geçireceğiniz zaman boyunca masraflarınızı karşılayacak nansal yeterliliğinizi ve tekrar kendi ülkenize dönme isteğinizi destekleyici kanıtlar içermelidir. Ayrıca, son altı aylık banka cüzdanlarınızı, mal varlığınızı ve varsa başka gelirlerinizi formlarınızda sunmanız başvurunuz değerlendirilirken önemli olacaktır. Kısacası, sunulan belgeler Kanada’ya sadece eğitim almaya gidip, harcama yapıp, ülkenize geri döneceğinizi kanıtlar nitelikte olmalıdır.

Şimdi öğrencilerin, “Benim banka hesabımda yeterli miktarda para yok, ailemin hesabıma para mı transfer etmesi gerekiyor?” diye sorduğunu duyar gibi oluyoruz. Tabii ki hayır. Ailenizin banka hesap dökümlerini ve hatta size sponsor olacak başka bir akrabanız veya bir şirket var ise onların finansal evraklarını iletebilirsiniz.

Her ülke gibi Kanada da ülkesine giriş yapacak kişilerin güvenlik riski oluşturmaması için vize başvurusunda sabıka kaydınızı ister.

Vizeye ba vurmadan önce, Kanada devleti tarafından tanınan okullardan birine kabul mektubunuz mutlaka olmalıdır. Québec bölgesinde okuyacak öğrenciler ise vizeye ba vurmadan önce Québec Eyaleti Kabul Belgesi olan Certi cat d’Acceptation du Québec (CAQ)’e ba vurmalıdırlar.

Başvurunuzla birlikte olması gereken belgelerin bazıları ise şunlardır:

– Vize harçları,

– Kabul edildiğiniz eğitim kurumuna ait “kabul mektubu”. Bu mektup, kabul edildiğiniz eğitim programının adını, süresini, başlangıç ve bitiş tarihleri ile son kayıt tarihini gösterir nitelikte olmalı,

– Sizin veya ailenizin maddi durumunu gösteren belgeler ve eğer bursunuz varsa bunu destekleyen belgeler,

– Akademik geçmişinize ait diploma, transkript ya da eğitim programı belgeleri,

– Konaklama bilgilerinizi gösterir belge,

– Kanada’daki eğitimden neler beklediğinizi ve var olan eğitiminize nasıl bir katkı sağlayacağını dile getiren niyet mektubu çok önemli bir yere sahip, bunu özenle hazırlamalısınız.

Kanada öğrenci vizesi için her zaman başvurmanız gereken en değerli kaynak ise Kanada devletinin resmi web sitesidir:

http://www.cic.gc.ca/english/study/index.asp

EduLife Canada Magazine